Ogłoszenia duszpasterskie 21.05.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII NIEDZIELA WIELKANOCNA WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 21.V.2023 ROK

 

 1. Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: idę do Ojca przygotować wam miejsce. Żyjemy wciąż nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca.
 2. Za tydzień w niedzielę, 22 maja br., o godz. 10.00 uroczystość I Komunii Św., którą wraz z dziećmi klas trzecich rozpoczniemy o godz. 9.50 przy grobie śp. ks. Prałata Zygmunta. W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie, by pozwolić dzieciom, rodzicom i rodzinom na godne przeżycie tej uroczystej chwili.

Dzieci komunijne zapraszamy na próby liturgiczne we wtorek 23 maja i w czwartek 25 maja o godz. 18:00. Obecność na próbach jest obowiązkowa. Prosimy, aby we wtorek i czwartek byli obecni także rodzice. Spowiedź dla dzieci komunijnych oraz rodziców będzie w sobotę 27 maja o godz. 10:00, a sama uroczystość I Komunii w niedzielę 28 maja o godz. 10:00. 

 1. Dzieci klas czwartych szkoły podstawowej rocznicę I Komunii św. będą obchodziły w tym roku dnia 4 czerwca w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10.00. Spotkanie z rodzicami dzieci klas czwartych będzie w środę (24.05.br) wieczorem o godz. 19.15   w kaplicy.
 2. Trwa miesiąc maryjny – maj. W naszej parafii nabożeństwa majowe codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30. Zapraszamy także na nabożeństwa majowe o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Nabożeństwa majowe dla dzieci odprawiane będą w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.30 w kaplicy.
 3. We wtorek kolejny 23 dzień miesiąca. O godz. 18.00 Towarzystwo Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej oraz na Mszę św. z oprawą liturgiczną tej grupy. Po Mszy św. spotkanie wspólnoty.
 4. W tym tygodniu we wtorek po wieczornej Mszy św. spotkanie Sejmiku Parafialnego na plebanii. Program spotkania można po Mszach św. odebrać w zakrystii.
 1. W środę, 24 maja, w specjalne liturgiczne wspomnienie, zwracamy się do Maryi jako Wspomożycielki wiernych. Kościół uciekał się do Niej od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele wydarzeń, kiedy doświadczyliśmy Jej wyraźnej opieki.
 2. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI tego dnia modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.
 3. W tym tygodniu w czwartek w 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny. 
 1. W piątek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.30, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.
 2. Parafia św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity, zaprasza na kolejne modlitewne spotkanie „121” ze św. Ritą, która jest patronką od spraw trudnych i po ludzku niemożliwych do rozwiązania – w 10 rocznicę wniesienia Jej relikwii oraz w I rocznicę ustanowienia kościoła DIECEZJALNYM SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ RITY. Spotkanie odbędzie z czcicielami św. Rity oraz Rodziną Radia Maryja – 22 maja br. (poniedziałek): – modlitwy o godz. 17.30; – uroczysta Msza św. o godz. 18.15 sprawowana będzie przez księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Uroczystości transmitowane będzie przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja. Koła Rodziny Radia Maryja – prosimy o przyniesienie emblematów. Szczegółowe informacje odnośnie tej uroczystości i całorocznej modlitwy przy relikwiach ŚW. Rity znajdują się na plakacie.
 3. Działająca w tutejszej parafii wspólnota Neokatechumenalna w swej formacji ewangelizacyjnej ma jako jedno z zadań odwiedziny rodzin naszej parafii. Prosimy uprzejmie parafian, by dzielić się swoimi przeżyciami wiary, gdy przedstawiciele Neokatechumenatu odwiedzą nasz dom i rodzinę. Zawsze będą posiadali ze sobą odpowiedni dokument, na firmowym parafialnym zaświadczeniu podpisanym przez tutejszego proboszcza z parafialnymi pieczęciami. Odwiedziny neokatechumenalnych wspólnot odbywać się będą w naszej parafii tylko w środy w godzinach popołudniowych. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie, gdyż spełniają oni ważna posługę duszpasterską.
 4. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego ks. Marek prowadzi Spacer Miłosierdzia wokół Bazyliki. Możesz przyjść albo kogoś zaprosić i ksiądz cię wysłucha, pomoże poszukać rozwiązań Twoich problemów, może się z Tobą pomodlić, jeśli chcesz to Cię wyspowiada.  W tych godzinach ksiądz Marek BĘDZIE DLA CIEBIE.
 5. 14.Parafia św. Wincentego a Paulo zaprasza na X Festiwal Nowe Spojrzenie, który odbędzie 28 maja przy bazylice, oprócz koncertów, atrakcji dla dzieci i strefy gastronomicznej będzie również możliwość poznania wspólnot działających na terenie naszej diecezji. Szczegóły na stronie nowespojrzenie.art.
 1. Zapraszamy na Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Wyruszy 11 czerwca pod halsem „Dzieci Przyszłością Narodu”. Rozpocznie się Mszą Świętą w katedrze o g.12.30. Następnie przemarsz do Bazyliki św. Wincentego a Paulo, gdzie zakończy się festynem rodzinnym.
 2. 16.Zachęcamy do wsparcia Inicjatywy Obywatelskiej Chrońmy Dzieci. Karty do podpisów wyłożone są na stoliku w sklepiku. Zebrane podpisy, zebrane w swoim środowisku można przynieść do biura parafialnego.
 1. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2.  Polecamy Przewodnik Katolicki, a w nim: Co wiemy o niebie, do którego wstąpił Jezus? Społeczeństwo dojrzałości – o wynikach badań nad obecnym stosunkiem do Ukraińców w Polsce oraz rozmowa o rozliczeniu się młodej kobiety ze swoją matką, żalach i oczekiwaniach w relacji i przeciwstawnych potrzebach matki i córki. Za tydzień Przewodnik z dodatkiem „5 minut z Bogiem na czerwiec” w cenie 10 zł.
 3. 19.Są jeszcze wolne miejsca w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br.  (w programie Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice); do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje    na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii.
 4. 20.Zmarli: Śp. Helena Pieślak    l.89 ul. Kleina 7, Śp. Kamil Gromotka l.39 ul. Igrzyskowa 1, Śp. Zofia Kitowska    l.91 ul. Gierczak 13, Śp. Marian Bednarek l.74 ul. M. Cassino 5 
 5. 21.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.