Ogłoszenia duszpasterskie 21.04.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  IV NIEDZIELA WIELKANOCNA   21.IV.2024 ROK

Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne.   Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych.

 1. W dzisiejszą Niedzielę – Dobrego Pasterza – przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpoczynający kolejny Tydzień Modlitw o Powołania do służby w Kościele.   Zapraszamy do wspólnej modlitwy i włączenia tych intencji   podczas każdej Mszy świętej. W piątek zapraszamy do naszej Bazyliki na godz. 18:00. Szczegóły na plakacie. W tygodniu modlitw o powołania na stronie facebookowej Duszpasterstwa Powołań Diecezji Bydgoskiej będą publikowane filmy powołaniowe z różnych zgromadzeń żeńskich naszej diecezji. Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania.
 2. Wszystkim naszym Parafianom a zwłaszcza Wspólnotom Apostolski działającym w parafii serdecznie dziękujemy za udział w ostatnich uroczystościach – w miniony czwartek – związanych z 10 rocznicą powstania Bazyliki mniejszej. Rada Duszpasterska naszej parafii przyznała pamiątkowe medale 20 lecia Diecezji Bydgoskiej dla następujących wspólnot: PIERWSZEJ WSPÓLNOCIE NEOKATECHUMENALNEJ – medal odebrał Stanisław Rytlewski, DRUGA WSPÓLNOTA NEOKATECHUMENALNA – medal odebrał Franciszek Stróżyński, APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA -medal odebrała Elżbietą Łukaszewicz, Chórek Dziecięcy Boże Nutki- medal odebrała Paulina Pilch, ORGANISTA BAZYLIKI KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW – Jakub Stawowczyk, APOSTOLSTWO POWOŁAŃ I TOWARZYSTWO ŚWIĘTEGO WOJCIECHA – Ryszard Dadek, APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI – Krystyna Bylińska, APOSTOLSTWO MARTYRII, 4DON4LORD I MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ – Kevin Kołodziej, LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA – Przemysław Frelichowski, WSPÓLNIOTA KOŚCIOŁA DOMOWEGO –  Maryla i Edward Niedbalscy, APOSTOLSTWO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO – Halina Fikowska. Wszystkim naszym wyróżnionym Liderom serdecznie gratulujemy.
 1. We wtorek będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, Biskupa, Męczennika i Patrona Polski. Zapraszamy do wspólnotowej modlitwy w intencji naszej umiłowanej Ojczyzny. Służyć i dać życie – pielgrzymiej nadziei. Takie hasło towarzyszyć będzie tegorocznym obchodom patronalnym ku czci św. Wojciecha, które odbędą się w Gnieźnie w dniach 27-28 kwietnia. Do udziału zaprasza Prymas Polski abp Wojciech Polak zapowiadając, że odpust rozpocznie archidiecezjalne przygotowania do czekającego nas w 2025 roku świętego, obchodów 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025-lecia istnienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
 2. Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy prosi o wsparcie akcji Pola Nadziei. Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego. Zbiórkę przed kościołem prowadzą wolontariusze Hospicjum dziś w niedzielę 21 kwietnia po każdej Mszy św.
 3. W tym tygodniu, w czwartek, 25 kwietnia, wspomnienie Świętego Marka Ewangelisty. Odpust w sąsiedniej parafii księży Salezjanów. Jednocześnie jest to Dzień Modlitw o Urodzaje.  Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory.
 1. Ogłoszenie dla dzieci pierwszokomunijnych: w sobotę 27 kwietnia pierwsza spowiedź św. dzieci o godz. 10.00. Do kościoła dzieci przychodzą z mamą albo tatą by po odpowiednim przygotowaniu modlitewnych przystąpić pierwszy raz do spotkania z Panem Jezusem przebaczającym grzechy, czyli do spowiedzi św. Dzieci i ich rodziców polecamy opiece Bożej.
 2. Za tydzień – w ostatnią niedzielę kwietnia będziemy przeżywać Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców. Niech nasza modlitwa zaowocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży. Datki i ofiary, które przy tej okazji zostaną złożone, przeznaczymy na środki transportu dla misjonarzy.
 3. Ogłoszenia Duszpasterstwa Akademickiego:

-W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Goście Goście”. Gościem spotkania będzie Małgorzata Wojtczak, która poprowadzi temat: „Licheń w innym świetle. O wolontariacie podczas Oazy chorych”.

-11 maja Martyria zaprasza do wspólnego wyjazdu na 88. Ogólnopolską Pielgrzymkę Akademicką na Jasną Górę pt. „Todos – czy naprawdę dla wszystkich? O kondycji wspólnoty Kościoła”. W programie: modlitwa, ciekawe prelekcje, Eucharystia i Apel Jasnogórski. Wyjazd o godz. 7:00 spod kaplicy. Powrót około 01:00 w nocy. Koszt 100 zł. Zapisy pod nr telefonu: 797-248-970. Program i dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii.

-„Martyria” organizuje wyjazd na Festiwal Młodych do Medjugorie w dniach 31 lipca do 07 sierpnia. Cena 2000 zł. Zapisy po Mszach świętych akademickich.

-Za dwa tygodnie, w niedzielę 5 maja o godz. 20:00, „Martyria” zaprasza na Mszę świętą za Maturzystów. Każdy abiturient, na czas zdawania egzaminów, zaadoptowany będzie przez „duchowego Anioła Stróża”.

9.Ks. Marek zaprasza na SPACER MIŁOSIERDZIA w każdy poniedziałek od 21.00 do ostatniego potrzebującego. Najbliższy SPACER jutro w poniedziałek, 22 kwietnia.

 1. Rozpoczęły się w naszej parafii katechezy neokatechumenalne dla młodzieży i dorosłych które trwają od 9.04.2024 do 21.05.2024. Katechezy są we wtorki i piątki o godz. 19.15 w naszej parafii Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału.
 2. Wspólnota Domowego Kościoła w naszej parafii w sobotę dnia 27 kwietnia o godz. 15.00 zaprasza  małżeństwa sakramentalne na spotkanie w Domu Parafialnym z   kapłanem i małżeństwami które od lat formują swój związek  wzorując się na miłości Jezusa do Kościoła jako Oblubienicy. Serdecznie zapraszamy.
 3. Dziękujemy naszym parafianom, którzy wczoraj pielgrzymowali do piastowskiego Gniezna by przy grobie św. Wojciecha u „korzeni naszej wiary” dziękować Panu Bogu za 20 lat istnienia naszej diecezji bydgoskiej. Obszerne sprawozdanie z pielgrzymki jest na stronie internetowej naszej diecezji.
 1. W tym tygodniu we wtorek sejmik parafialny na plebanii po wieczornej Mszy św. Ramowy program spotkania dla liderów do odbioru w zakrystii.
 2. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.  Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” zawiera wiele ciekawych artykułów z życia Kościoła w Polsce i naszej diecezji. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 1. Zmarli: śp. Danuta Znaniecka l.74 z ul. Monte Cassino 4.
 2. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. 

Ogłoszenia Wiatraka 21.04. 2024 r.

 – Fundacja „Wiatrak” zaprasza na warsztaty kreatywne „Papier czerpany i ozdobny”. Niezależnie od wieku, wszyscy są mile widziani, więc zapraszamy, aby wziąć udział w tej twórczej przygodzie. Wspólnie nauczymy się technik pracy z papierem czerpanym i ozdobnym, aby stworzyć unikalne dzieła sztuki.

 • Sobota, 27.04.2024
 • Godzinie 10:00 (czas trwania warsztatu około 3 – 3.5 h)
 • Budynek Fundacji „Wiatrak” ul. Bołtucia 7, Bydgoszcz
 • Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
 • Miejsca są ograniczone. Zapisy pod numerem: 509 433 585. Szczegóły na www.wiatrak.org.pl

– Dnia  24 kwietnia o godz. 15:00 zapraszamy na koleją prelekcję, która jest zatytułowana „ Fordonek, Brdyujście – zapomnianych restauracji czar”. Spotkanie odbędzie się w Sali Widowiskowej Domu Jubileuszowego Fundacji „Wiatrak” Spotkania poprowadzi Damian Rączka – znawca historii Fordonu.

Cegiełka na cele statutowe Fundacji to symboliczne 10 zł.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.