Ogłoszenia duszpasterskie 21.03.2021

V Niedziela Wielkiego Postu

 1.Od dziś w kościołach naszych widzimy zasłonięte krzyże. Liturgia piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni i ich bogata w swej wymowie liturgia umożliwią nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dziś w niedzielę o godz.16.00.

  1. Diecezjalna wspólnota Radia Maryja spotyka się dziś w naszym Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej o godz.13.00 dla wspólnotowego celebrowania Mszy św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. W imieniu Rodziny Radia Maryja zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3.Zapraszamy we wszystkie piątki Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00. Dodatkowo dla młodzieży i studentów o godz. 20.00.   

4.Za tydzień Niedziela Palmowa.  Uroczyste poświęcenie palm przed każdą Mszą św. Suma parafialna z udziałem wspólnot neokatechumenalnych rozpocznie się wyjątkowo nie o 8.30, ale o 8.15. Sumę poprzedzi uroczysta procesja z palmami od grobu ks. Prałata Zygmunta do świątyni. 

5.Dotychczas, w Niedzielę Palmową, cieszyliśmy się realizacją Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. Ze względu na trwającą pandemię tegoroczne Misterium odbędzie się w naszym kościele w formie przygotowanego przez aktorów słuchowiska, połączonego z adoracją krzyża świętego. Zapraszamy na to nabożeństwo: w piątek o godz. 20:00 w kościele oraz w niedzielę po Mszy św. akademickiej w kościele. Szczegóły na stronie internetowej Misterium oraz mediach społecznościowych.   

6.Dzisiaj po Mszy św. o 20:00 w kościele akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentów orędzie papieża Franciszka na Wielki Post i możliwością podjęcia postu w intencjach dzieł duszpasterstwa.  

  1. W ramach wielkopostnej jałmużny nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii.  Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie dary serca składamy serdeczne Bóg zapłać. 
  2. We wtorek o godz. 18.00 Towarzystwo Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej oraz na Mszę św. z udziałem liturgicznym tej wspólnoty.
  3. W ostatni piątek rozpoczęliśmy obchody ustanowionego przez Ojca św. Franciszka Roku Świętego ku czci św. Józefa Patrona rodzin i mężczyzn.  Przez cały marzec po każdej Mszy Świętej odmawiamy modlitwę do św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny, w której polecamy mu sprawy swoich rodzin. W każdy wtorek marca po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy szczególnie mężczyzn naszej parafii (młodzieńców, kawalerów, mężów, ojców, dziadków) na wieczorną   modlitwę za wstawiennictwem św. Józefa, abyśmy dobrze wypełniali zadania powierzone nam przez Boga.
  4. W czwartek 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokładnie dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Msze św. jak w dzień powszedni. Będzie także dodatkowa Msza św. o godz. 10.00 dla czcicieli Matki Najświętszej. Uroczystość ta to Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wspierajmy modlitwą tych, którzy walczą w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. W czasie grudniowej nowenny przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wielu z naszych parafian podjęło duchową adopcję dziecka poczętego zagrożonego zagładą. To piękna inicjatywa towarzyszenia modlitwą przez dziewięć miesięcy dziecku, którego imię zna Pan Bóg. Zachęcamy, by także z okazji uroczystości Zwiastowania Pańskiego podjąć takie zobowiązanie modlitewne. Uroczyste podjęcie dzieła modlitwy za nienarodzonych odbędzie się podczas Mszy Świętej w czwartek o godz. 18.30.
  5. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m.in. następujące artykuły: Czy Polsce potrzebny jest nowy Ksiądz Blachnicki; Nastolatek poszukuje sensu; Polacy wobec cudzoziemców. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy, która jest do nabycia u ministrantów i w sklepiku.
  6. Chorych i starszych wiekiem parafian odwiedzimy z Komunią Św. w najbliższą sobotę 27 marca od godz. 8.00. Będzie to spowiedź i Komunia św. wielkanocna.

13.Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.

  1. 14. Informacja dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.Spotkanie organizacyjne z ks. Maciejem odbędzie się dziś w Niedzielę, tj. 21 marca, po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele.
  2. Zmarli: śp. Stanisława Kołodyńska, lat 78, zam. ul. Kleina 7, śp. Irena Słowińska, lat 71, zam. ul. Kleina 4, śp. Jerzy Trela, lat 74, zam. ul. Brzóski 1.
  3. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.