Ogłoszenia duszpasterskie 21.02.2021

 

I Niedziela Wielkiego Postu – 21. II.2021rok

 

  1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.
  2. Jutro, w poniedziałek, 22 lutego, przypada święto Katedry świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Przez tyle lat wielką modlitewną miłością otaczaliśmy Jana Pawła II, o którym z taką dumą mówiliśmy: Piotr naszych czasów. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji panującego nam obecnie Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać Jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.

3. Gorzkie Żale w naszej Bazylice w niedzielę o godzinie 16.00, natomiast Droga Krzyżowa w piątki dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00, i 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.

4. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św. 

5. W tegorocznym Wielkim Poście rekolekcje   dla dorosłych parafian i akademickiej młodzieży rozpoczną się za tydzień od 28 lutego w II Niedzielę Wielkiego Postu. Poprowadzi je ks. Rafał Główczyński (salwatorianin) znany również jako ,,Ksiądz z Osiedla”.

6. Od kilku już lat, w II niedzielę Wielkiego Postu, czyli za tydzień, we wszystkich kościołach w Polsce zbierane będą ofiary   na pomoc misjom. Fundusze te przeznaczone są na realizację projektów składanych do Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przez polskich misjonarzy i misjonarki. W tym roku ta charytatywna akcja, będzie okazją do włączenia się w dzieło misyjnej jałmużny wielkopostnej.

7. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do wspólnej modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku w domu duszpasterskim o godz. 6.15 rano.

  1. Święty Jan Bosko powiedział: „Wychowanie jest sprawą serca”. Salezjańska Szkoła Podstawowa ogłasza nabór uczniów do klas „0, I, IV” na nowy rok szkolny 2021/2022. Zapraszamy do obejrzenia programu pt. „Ze szkolnej ławki”, który będzie emitowany 23 lutego br. o godzinie 18.15 w Telewizji TRWAM. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej oraz w sekretariacie szkoły przy ul. Salezjańskiej 1. Zaprasza Ks. Mariusz Kowalski SDB dyrektor szkoły.

9. W tym tygodniu 27 lutego, przypada VII rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Wszystkie Msze św. w sobotę 27 lutego sprawowane będą według porządku z dnia powszedniego w Bazylice.       Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki ( 27 lutego).

10. We wtorek wspólnota Towarzystwa Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej na godz. 18.00, a po niej Msza św. z oprawą liturgiczną tej wspólnoty.

  1. Jutro po wieczornej Mszy św. w zakrystii krótkie spotkanie Szafarzy Nadzwyczajnych Komunii św. Zapraszamy też Panów, którzy chcieliby się włączyć do tej wspólnoty.
  2. W czwartek, po wieczornej Mszy Świętej spotkanie wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Przemienienie. Chętne osoby zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  3. W czwartek 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny.
  4. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy: Jeśli chcemy wyjść z zagubienia, musimy wyciągnąć ręce do innych lub przyjąć ich pomocną dłoń. Pentekostalizacja chrześcijaństwa, w czym tkwi problem tego zjawiska – rozmowa z bp. Andrzejem Siemieniewskim. Drugi raz katolik został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Dlaczego Kościół katolicki w USA ma z nim kłopot? Cztery ściany smutku – osiowym objawem depresji jest przeżywanie ogromnego i nieadekwatnego poczucia winy. Warto o tym wiedzieć!

Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

15.Zmarli: śp.  Lidia Winiarska, lat 82, zam. ul. Nieduszyńskiego 4, śp. Antonina Kruszik, lat 86, zam. ul. Tychoniewicza 1, śp. Emilia Podleżajska, zam. ul. Bielawskiego 2.

  1. Wszystkim osobom uczestniczącym w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy by rozpoczynający się w tym tygodniu Wielki Post był czasem zbliżenia się do Boga, uzyskania spokoju ducha, wewnętrznej radości oraz odmiany naszego życia.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.