Ogłoszenia duszpasterskie 21.01.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III Niedziela Zwykła – 21.I.2024       

Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego.  Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych. Podczas Mszy św. dla dzieci o godz. 11.30 nastąpi uroczysta intronizacja Pisma Świętego. Niech dzisiejsza niedziela będzie dla nas szczególną zachętą do codziennej lektury i rozważania słów Pisma Świętego.

 1. Dzisiaj obchodzimy Dzień Babci jutro Dzień Dziadka. Pamiętajmy dziś w modlitwie o kochanych babciach
  i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości.  Żyjącym babciom i dziadkom wypraszajmy   obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.
 2. W czwartek 25 stycznia przypada święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Św. Paweł jest jednym z największych Apostołów i świętych Kościoła. Zanim został chrześcijaninem, zwalczał Kościół z tą samą gorliwością, z jaką później głosił Ewangelię Chrystusa. Jego historia pokazuje nam, że dla Boga nie ma człowieka straconego, który nie mógłby do Niego wrócić, jeśli tylko zechce otworzyć się na łaskę Bożą. Tego dnia kończy się także Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 1. W piątek, w liturgiczne wspomnienie Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, przeżywać będziemy Dzień Islamu. Módlmy się w intencji wyznawców tej religii, z którymi łączy nas postać ojca wiary – Abrahama. Prośmy szczególnie, aby religii nie wykorzystywano instrumentalnie i z jej powodu nie dochodziło do prześladowań, gwałtów i przemocy.
 2. Ks. Piotr – duszpasterz akademicki przekazuje następujące informacje:

 W poniedziałek i wtorek od godz. 20:00 rozpoczynać się będzie kolęda w akademikach Collegium Medicum przy ul. Bartłomieja z Bydgoszczy.

Hasło tegorocznej kolędy „Todos” – z jez. hiszpańskiego „wszyscy” – nawiązuje do słów papieża Franciszka z ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, w których zachęcał do trwania we Wspólnocie Kościoła – realnej obecności Zmartwychwstałego Jezusa. 

W środę, o godz. 20:00 w kaplicy, Msza święta na zakończenie kolędy. Po Mszy św. w sali duszpasterstwa kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Serdecznie zapraszamy. 

 1. Poświęcenie gromnic, dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. odbędzie się 2 lutego na Mszy Świętej o godz. 17:00.
 2. Zapraszamy całą wspólnot parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w naszej parafii od dnia 8 lutego do   9 lutego w piątek do godz. 14.00 w kruchcie kościoła. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata: Zambii, Kamerunie, Kenii oraz naszym rodakom, którzy pozostali na wschodzie (Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie). Bliższe informacje podamy za tydzień.
 3. Do kin wchodzifilm „Powstaniec 1863″. To fabularna produkcja o losach ostatniego z dowódców Powstania Styczniowego ks. Stanisława Brzózki. Seans dla naszej parafii w kinie Helios dziś w niedzielę 21 stycznia o g.19.15, w przeddzień 161 rocznicy wybuchu powstania. Na hasło „parafia” cena biletu 14 zł.
 4. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przekazane podczas kolędy, przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele. Serdeczne Bóg zapłać!
 5. W czwartek, w 25. dzień miesiąca, pragniemy przygotować się do XX Rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej wpatrując się w życie Błogosławionego Biskupa Michała Kozala, Patrona naszej Diecezji. Zapraszamy na Msze Święte o godzinie 8.30 i 15.30.
 6. W naszej parafii zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją trwa – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele. Jest także podany na stronie internetowej parafii. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 3 i 4 lutym 2024 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.
 7. Polecamy prasę. W Przewodniku Katolickim: Skąd Kościół bierze pieniądze. Przyczyny niskiej dzietności, jedną z nich jest lęk przed porodem. Jakie są tego źródła?
 8. W ramach diecezjalnej peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów parafia Św. Jana Ap.i Ew.zaprasza na Mszę św. w poniedziałek 22 stycznia o godz.15.15 oraz modlitewne czuwanie do godz.21.00.
 9. Zapraszamy młodzież klas 8 na spotkanie przygotowujące do bierzmowania w sobotę 27 stycznia wyjątkowo o godz. 12:00 w domu parafialnym. 
 10. Zmarli: śp. Aleksander Gumienny, lat 77 zam. ul. Bielawskiego 2.
 11. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzymy obfitości Bożych darów, pokoju serca oraz wstawiennictwa Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wszystkim babciom i dziadkom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich świąt, a zmarłych ogarniamy modlitwą, prosząc dla nich o radość wieczną.Niech Boże błogosławieństwo, które przyjmiemy z Bożej Miłości połączy wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa w jednym Kościele.
 12. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji tragicznie zmarłej Igi Szczypiorskiej, 14-letniej dziewczyny, która była związana z naszą parafią. Pragniemy modlić się o życie wieczne dla niej i dla wszystkich młodych ludzi, którzy odeszli od nas przedwcześnie. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa 26.01.2024r. o godz. 18:00 w kaplicy. Rozważania poprowadzi wspólnota młodzieżowa 4don4lord wraz z opiekunem ks. Tymoteuszem Białkowskim. 

OGŁOSZENIA FUNDACJI  WIATRAK 21.01.2024r.

 – Fundacja „Wiatrak” zaprasza na półkolonie zimowe, które są wspaniałą okazją, aby sprawić najmłodszym radość i zapewnić im aktywny, kreatywny czas podczas ferii zimowych.

 Półkolonie skierowane są do dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

I TURNUS: 12.02 – 16.02.2024 r.

II TURNUS: 19.02 – 23.02.2024 r.

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie internetowej Fundacji.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.