Ogłoszenia duszpasterskie 20.12.2020

Dziś w czwartą niedzielę Adwentu rozpoczynamy rekolekcje św. Głosi je nasz   wikariusz Ks. Maciej Chmielewski, kapłan z dwudziestoletnim doświadczeniem posługi duszpasterskiej i diecezjalny egzorcysta. Nauki rekolekcyjne dziś podczas wszystkich Mszy św.  oraz jutro we wtorek i środę o godz. 18.30.

Zastanawiasz się, jak przeżyć kończący się Adwent w czasie pandemii? W trudnym czasie dla Kościoła i Chrześcijan przypominamy sobie często zapomnianą prawdę: każdy z nas, ciągle, potrzebuje nawrócenia. Często narzekamy, że to życie jest ciężkie, że stawia przed nami takie trudne dylematy, że nie potrafimy właściwie wybrać i często żałujemy naszych wcześniejszych decyzji. Rekolekcje są dobrym czasem na to, żeby przyjrzeć się naszym wyborom i zapytać Boga: co mam wybrać? Jak rozwiązać trudne sytuacje w moim życiu? Co zrobiłem źle i jak mogę to naprawić? Dlatego wielcy chrześcijanie ważne decyzje podejmowali zawsze po rekolekcjach.

I jeszcze jedna rzecz bardzo ważna: rekolekcje to także czas, by „odzyskać” czystość duszy w sakramencie pojednania.

Warto się do tej rekolekcyjnej spowiedzi dobrze przygotować przez dobry szczegółowy rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednanie się z tymi, których przez moje grzechy skrzywdziłem oraz mocne postanowienie poprawy. Wykorzystajmy je dobrze, aby „ochłonąć” „pozbierać się” i „odzyskać” to, co w codziennym zabieganiu zgubiliśmy.

 1. Przeżywamy dziś czwartą, ostatnią niedzielę Adwentu.   Od świąt dzieli nas kilka dni. Starajmy się ten czas przeżyć w klimacie oczekiwania, by z tym większą radością w sercu przywitać Przychodzącego Chrystusa. Dziś podczas Mszy św. o godzinie 11.30-tej harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.
 2. Okazja do spowiedzi św. dzisiaj podczas każdej Mszy św. a w tygodniu w poniedziałek, wtorek i środę od godz. 7.00 do 8.00 i po południu od godz. 17.oo do 19.00. W Wigilię spowiedź św. od godz. 7.00 do 8.30. W Wigilię Biuro Parafialne będzie nieczynne.  Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi. 
 3. Roraty do środy włącznie o godz. 7.00 i po południu o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 4. W czwartek Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 7.00 i 8.30. Po południu i wieczorem Mszy św. nie będzie. Zanim zasiądziemy do wieczerzy, zadbajmy nie tylko o zachowanie tradycji postnego posiłku, lecz przede wszystkim, przez wspólną modlitwę, czytanie opisu narodzenia z Ewangelii św. Łukasza oraz łamanie się opłatkiem, stwórzmy w swoich domach przestrzeń, by Bóg mógł zagościć w naszym życiu.
 5. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy   uroczystą Pasterką. W tym roku ze względu na pandemię, z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych   odprawimy trzy Pasterki.   Pierwsza Pasterka będzie o godz. 20.30 specjalnie dla dzieci i młodzieży z rodzicami, druga o 22.00 i trzecia o godz.24.00. wszystkie z obecnością żywej Świętej Rodziny. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto przypada XVIII rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego.  Po Mszy św. o godz. 18.30 modlitwy za  zmarłego kapłana.  W drugi dzień Świąt Msze św. wg. niedzielnego porządku.   Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl. Ofiary z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia (chrońmy życie, które przez wielu, także naszych rodaków, jest lekceważone) a z 26 grudnia na uczelnie katolickie.  
 1. W najbliższą niedzielę 27.XII przypada uroczystość św. Rodziny z Nazaretu. Niech Najświętsza Rodzina z Nazaretu będzie dla naszych rodzin ostoją i wsparciem, a przede wszystkim wzorem. Podczas Mszy św. o godz. 13.00 będziemy modlić się za wszystkie pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu w kończącym się 2020 r. Wypraszajmy dar świętości życia dla rodzin naszej parafii. Za tydzień, o godz. 17:45 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na Spotkanie przy Żłóbku, któremu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd w wykonaniu parafialnego zespołu „Boże Nutki”. Spotkanie to odbędzie się w ramach cyklu pt. „Ducha nie gaście” i poświęcone będzie śp. ks. prał. Zygmuntowi Trybowskiemu z okazji 18 rocznicy jego odejścia do Domu Ojca oraz zbliżającej się daty jego urodzin. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania. 
 2. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dary złożone w ubiegłą niedzielę w ramach adwentowej akcji charytatywnej „kilogram dla potrzebujących. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali w dostarczeniu darów do domu katechetycznego oraz osobom, które je segregowały. Za ten Bożonarodzeniowy dar serca naszych Parafian dziękujemy.
 3. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2021.Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich. Załączone fotografie ukazują głównie prace malarskie umieszczone na frontonie Bazyliki, w tym ostatnie ukończone w listopadzie br. które wykonał artysta Sylwester Piędziejewski pracownik Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do kalendarza dołączono niezwykły plan kolędy 2020/21. Kalendarz i plan kolędy będą dostępne w okresie świątecznym w zakrystii i sklepiku parafialnym.
 4. Po świętach rozpoczynamy tradycyjną kolędę – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Kierując się sytuacją jaka panuje w kraju, mając na względzie obowiązujące obostrzenia sanitarne informujemy, że tegoroczną kolędę przeżyjemy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30 począwszy od 28 grudnia br. Plany kolędy będą dostępne w kalendarzu parafialnym oraz w okresie świątecznym w zakrystii i sklepiku a także na nowej – tworzonej obecnie – stronie internetowej parafii.
 5. Do nabycia Przewodnik Katolicki podwójny numer, wydanie świąteczno-noworoczne z modlitewnikiem w cenie 10 zł. 
 6. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 7. Zmarli: śp. Waldemar Zięba, lat 76, ul. Fieldorfa Nila 15, śp. Jerzy Rutnowski, lat 66,  ul. Monte Cassino 4, śp. Gracjan Grąbkowski, lat 89,  śp. Ignacy Żyliński, lat 91, zam. ul. Piórka 1, śp. Halina Więckowska, lat 80, zam. ul. Kleeberga 7. 
 8. Na dni rekolekcji adwentowych a także na radość płynącą ze świadomości, że Pan jest coraz bliżej, by otoczyć nas swoim Miłosierdziem przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.