Ogłoszenia duszpasterskie 20.11.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   20.XI.2022 rok UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

 

 1. Dzisiaj w ostatnią niedzielę roku liturgicznego przypada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Niech kończący się rok kościelny zachęci nas do modlitwy, wprowadzania pokoju i sprawiedliwości. Dzisiaj także 6 rocznica Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Po sumie, czyli Mszy św. o godz. 8.30 wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu ponowimy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana, odmówimy litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za odmówienie tego aktu dzisiaj można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Także po tej Mszy św. poświęcenie opłatków wigilijnych.
 2. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.
 3. Jutro, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.
 4. We wtorek 22 listopada, przypada wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki sakralnej a także organistów i chórów kościelnych. Z tej okazji modlitewnie podziękujmy naszym panom organistom, dyrygentom, chórowi „Fordonia”, zespołom: „Samemu Bogu”, Scholi „Boże Nutki”, które uświetniają śpiewem i muzyką nabożeństwa. Ich muzyczną posługę w naszej Bazylice polecamy opiece Bożej. W naszej parafii dnia 23.XI.br. w środę wieczorna Msza św. w intencji naszych Chórzystów a po Mszy św. spotkanie Chóru Fordonia na plebanii.
 5. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego ks. Marek prowadzi  Spacer Miłosierdzia  wokół Bazyliki. Możesz przyjść albo kogoś zaprosić i ksiądz cię wysłucha, pomoże poszukać rozwiązań Twoich problemów, może się z Tobą pomodlić, jeśli chcesz to Cię wyspowiada.  W tych godzinach ksiądz Marek BĘDZIE DLA CIEBIE.
 6. Katechezy neokatechumenalne dla dorosłych i młodzieży jeszcze trwają. Zapraszamy w poniedziałek 21. 11  i czwartek 24.11 na godz. 19.15 w domu parafialnym.
 7. Przyjmujemy jeszcze wymienianki roczne. Łączyć je będziemy z modlitwą różańcową o godz. 9.45 w niedziele przed Mszą św. o godz. 10.00. Nowe wymienianki roczne od pierwszej niedzieli Adwentu tzn. od 27.XI.br. Niech wstawiennicza modlitwa Kościoła wyjedna im przebaczenie grzechów i pomoże osiągnąć szczęście wieczne.
 8. W najbliższą niedzielę przypada pierwsza niedziela Adwentu. Rozpoczniemy czas radosnego oczekiwania i przygotowania na spotkanie z Panem. Najpierw na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, a także na świętowanie pierwszego przyjścia Pana na ziemię. Adwent rozpoczniemy od rekolekcji świętych zatytułowanych: EUCHARYSTIA I JA. PO CO MI MSZA ŚWIĘTA W MOIM ŻYCIU? Rekolekcje poprowadzi ks. Marek Borowski, kapłan pełniący w naszej parafii posługę duszpasterską.
 9. Duszpasterz akademicki informuje, że:

-W środę, po Mszy świętej akademickiej, zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Temat spotkania to: „Modlitwa, terapia, leczenie. Kiedy, do czego i po co potrzebne są człowiekowi?”. Wszelkie dodatkowe informacje o spotkaniu zamieszczone są na stronie internetowej Martyrii oraz w mediach społecznościowych.

-W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie, zakończone Laudesami – poranną modlitwą Kościoła.

-W każdy poniedziałek Adwentu, o godz. 19:00, duszpasterstwo młodzieży zaprasza na cykl rekolekcji adwentowych, które odbywać się będą w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym przy ul. Grodzkiej 18.      

 1. Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 11 grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „Kilogram dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.
 2. Składamy także serdeczne podziękowania za wspieranie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 3. Opłatki wigilijne poświęcone dziś w naszej świątyni można nabywać w zakrystii po Mszach św. i w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania. W czasach, w których komercja przyćmiewa powagę świąt religijnych poświęcone opłatki z ołtarza parafialnego symbolizują jedność ołtarza i stołu domowego. Za tydzień będzie można nabywać tak jak w latach ubiegłych świece Caritasu na stół wigilijny.
 4. Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk zaprasza we wszystkie soboty Adwentu na Katedralne rozważania adwentowe o godz. 17.15, rozpoczęcie w przyszłą sobotę. 
 5. Fundacja „Wiatrak” zaprasza na Konferencję dla małżeństw pt ,,Wierni przyrzeczeniu która odbędzie się  w sobotę 26 listopada od godz. 9:00 do 17:30.w Domu Jubileuszowym im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Temat przewodnim będzie sakrament małżeństwa. Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie i na ulotkach
 6. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy m.in. artykuły: – Powrót Króla. Dlaczego nie należy się bać końca świata. Po co Kościołowi dyplomacja? Czy Stolica Apostolska angażuje się w politykę? Dlaczego w Czecha i we Francji rodzi się więcej dzieci, a w Polsce nie? Za tydzień w Przewodniku modlitewnik „5 minut z Bogiem” na grudzień. Polecamy lekturę Przewodnika Katolickiego.
 7. Zmarli: śp. Leszek Marian Cyrankowski, lat 73, zam. ul. Łochowskiego 3, śp. Adam Michalak, lat 37, zam. ul. Bora Komorowskiego 54, śp. Marian Zbigniew Stawski, lat 66, zam. ul. Licznerskiego 6, śp. Andrzej Waldemar Modrzyński, lat 67, zam. ul. Kleina 5, śp. Stanisław Borożyński, lat 70, zam. ul. Konfederatów Barskich 3. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu.
 8. Przed nami ostatni tydzień mijającego Roku Kościelnego. Niech dla nas wszystkich tu obecnych będzie okazją do jak najlepszego duchowego przygotowania na nadchodzący Adwent.