Ogłoszenia duszpasterskie 20.08.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXI Niedziela Zwykła – 20.VIII.2023 rok

 1. Nietrudno odnieść wrażenie, że ilość informacji jest tak duża, że trzeba stosować różne filtry, by odróżnić prawdę od fałszu i odnaleźć się w tym gąszczu. A mowa Pana Jezusa jest prosta, nie ma w niej obcych słów ani skomplikowanych zdań. Jezus jest prawdą i życiem. Jego prawda jest życiem. Zostaliśmy zaproszeni na ucztę, na której On daje nam chleb żywy – swoje ciało – abyśmy mieli życie, żyli na wieki. Tę prawdę uczmy się nieustannie odkrywać.
 2. 2. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. We wtorek 22 sierpnia, radujemy się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego. We wtorek Msza św. w naszej bazylice jak w dzień powszedni.
 3. W środę przypadnie smutna rocznica podpisania paktu Ribbentrop – Mołotow. Dzień 23 sierpnia w 2008 r. został ustanowiony Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, obchodzony po raz pierwszy publicznie w 2011 r. w Warszawie. Pamiętajmy w modlitwie nie tylko o tych, którzy zginęli w sowieckich łagrach i niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, lecz także o tych, którzy opowiedzieli się za Bogiem i dlatego oddali zdrowie i życie w obronie godności i praw człowieka. Słyszymy o próbach relatywizowania i podważania współczesnej historii, naginania faktów w imię tzw. poprawności politycznej. Warto znać fakty, warto pamiętać i pielęgnować pamięć.
 4. Godne i częste przyjmowanie Komunii św. domaga się od nas czynnej miłości do Pana Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu. Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa. Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.
 5. W środę zapraszamy do wspólnej modlitwy Różańcowej o godz. 18.00 którą poprowadzą bracia z Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po różańcu Msza św., której oprawę liturgiczną przygotują socjusze Towarzystwa świetowojciechowego.
 6. W sobotę 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Na Jasną Górę swoje kroki kierują miliony pielgrzymów. Pielgrzymują tam również nasi parafianie. W wielu domach jest czczony wizerunek Czarnej Madonny. To świadectwo naszej miłości do Matki naszego Pana, która w jasnogórskiej ikonie przebywa w naszym narodzie od wieków. Czcicieli Maryi zapraszamy tego dnia na wieczorną Mszę św. przed ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej w naszej Bazylice.
 7. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielę we Mszy świętej, a także o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
 8. W tym roku dopiero 4 września rozpocznie się nowy rok szkolny. Rozpocznijmy ten czas od spotkania z Bogiem w spowiedzi i Komunii św. Msza Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego dla dzieci i młodzieży   będzie w niedzielę 3 sierpnia o godz.11.30.

Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych dzieci z klas pierwszych w niedzielę 3 września podczas Mszy św. o godz.1130. Dnia 3 września w niedzielę podamy terminy spotkania rodziców dzieci pierwszokomunijnych z kapłanami, którzy przygotowywać będą dzieci klas czwartych do I Komunii św.

 1. Już dzis zawiadamiamy wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej parafii, że dnia 29 sierpnia br. po wieczornej Mszy św. odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego.
 2. Wczoraj o godz. 7:00 wyruszyła z naszej parafii Sztafetowa Akademicka Pielgrzymka Biegowa na Jasną Górę. Pielgrzymi mają do pokonania 330 km, które pokonują bez przerwy dzień i noc. Dzisiaj około godziny 18:00 będą wbiegać na Jasnogórski Szczyt. O godz. 20:00 w kaplicy Cudownego Obrazu ks. Piotr odprawi Mszę świętą, a o godz. 21:00 zapraszamy do wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim. Polecajmy naszych pielgrzymów opiece Królowej Męczenników.
 3. Z dniem 28 sierpnia opuszcza naszą parafię tutejszy wikariusz ks. Witold Gałat, kapelan hospicjum Sue Ryder. Rozpocznie prace jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy pełniąc jednocześnie nadal obowiązki kapelana Sue Ryder. Za tydzień na Mszy św. o g. 18.30 pragniemy podziękować księdzu Witoldowi za jego posługę w naszej parafii. Nowym wikariuszem będzie ks. Tymoteusz Białkowski – obecny wikariusz ze Złotowa. Ksiądz Tymoteusz był w naszej parafii przez rok wypełniając jako diakon duszpasterską praktykę.  Nasz wikariusz Ks. Marek Borowski został mianowany przez Księdza biskupa nowym prezesem Fundacji Wiatrak
 4. Od dnia 1 września przywracamy Msze św. o godz. 17.00, zarówno w niedziele jak i w dni powszednie. Od soboty wznawiamy również   dyżur stałego konfesjonału.
 5. Od dnia 1 września zmieniamy także godziny pracy kancelarii parafialnej. Będzie czynna jak dotąd od poniedziałku do piątku po południu od godz. 16.00 do 17.00. Natomiast w godzinach przedpołudniowych od godz. 9.00 do 10.00 kancelaria będzie czynna w czwartki i piątki.
 6. Polecamy lekturę prasy. Za tydzień w Przewodniku modlitewnik „5 minut z Bogiem” na wrzesień.
 7. Zmarli: śp. Konrad Katafiasz, lat 85, zam. ul. Sucharskiego 4
 8. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 20.08.2023 rok.

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę  i odpowiedzialność. W przedszkolu „u Karolka” są jeszcze wolne miejsca – w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268  lub osobiście.

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 530 836 876 lub osobiście. 

Zapraszamy również seniorów do brania udziału w zajęciach systematycznie lub okazjonalnie plan zajęć na stronie lub jest dostępny w Fundacji. Wszystkie zajęcia   w ramach „Wiatrakowego Klubu Seniora” są bezpłatne!!!!!!!

– Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” zaprasza do zapisów i udziału w zajęciach pozalekcyjne. w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 433 585 lub osobiście.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.