Ogłoszenia duszpasterskie 20.03.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 20. III.2022 ROK

 

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, w piątek dnia 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. O godz. 17.00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, odmówimy Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. O godz.18.30 odprawiona zostanie Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie oraz o nawrócenie Rosji. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego Msze św.: o godz..7.00, 8.30, 10.00, 17.00 i 18.30. Nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Czas między Uroczystością św. Józefa, a Uroczystością Zwiastowania pragniemy przeżyć jako czas modlitwy o ochronę życia.  

  1. Niech cząstką przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu będzie nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w piątek dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00 i 18.00. Dla młodzieży i studentów o godz. 20.00. Niedzielne popołudnia Wielkiego Postu zarezerwujmy dla uczestnictwa w pasyjnym rozważaniu Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. Zapraszamy we wszystkie niedziele Wielkiego Postu na godz. 16.00.
  2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.
  3. W środę wieczorna Msza św. poprzedzona będzie modlitwą różańcową Wspólnoty Św. Wojciecha.
  4. W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.
  5. W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.

6. W tym dniu (piątek – 25.03) przypada 18 rocznica powstania Diecezji Bydgoskiej. Modlimy się o błogosławieństwo dla naszego prezbiterium i wszystkich wiernych. Mszą św. sprawowaną przez Ks. Bpa. Ordynariusza Krzysztofa o godz. 18:00 w bydgoskiej katedrze podziękujemy Bogu za utworzenie naszej lokalnej Kościoła Bydgoskiego.

  1. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Takie zobowiązanie będzie można podjąć uroczyście podczas Mszy Świętej o godz. 18.30.

8. W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

9. Informacja dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców: Liturgiczne przygotowanie dla dzieci klas trzecich w tym tygodniu w sobotę. godz.9.00 chłopcy, godz. 10.00 dziewczęta. Przygotowanie prowadzi nasz wikariusz ks. Michał Polerowicz.

  1. Przeżywamy dziś w naszej parafii Niedzielę Przedmisteriową. Pragniemy poinformować, że zgodnie z tradycją, w Niedzielę Palmową, 10 kwietnia, odbędzie się w Dolinie Śmierci XXI Misterium Męki Pańskiej pt. „Pieśń o Winnicy”.  Temat tegorocznego Misterium nawiązuje do zwołanego przez Papieża Franciszka synodu o Kościele oraz zbliżającej się 20 rocznicy śmierci założyciela naszej parafii ks. prałata Zygmunta Tybowskiego. Po każdej Mszy świętej, twórcy Misterium zbierają do puszek ofiary na poczet realizacji tego przedsięwzięcia. Dziś o godz. 17:00, w sali Duszpasterstwa Akademickiego, odbędzie się spotkanie z reżyserem i twórcami Misterium. Zapraszamy na nie wszystkich chętnych, którzy pragną włączyć się w to dzieło. 

11. W środę, po Mszy świętej o 20:00, zapraszamy na akademicki wieczór filmowy oraz dyskusję na temat pierwszego Przykazania Dekalogu.  

– W piątek o godz. 20:00 w kaplicy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Modlitwę poprowadzi zespół „Samemu Bogu”. W niedzielę o godz. 21:00 w kościele akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentu orędzia Ojca Świętego Franciszka na tegoroczny Wielki Post. 

– Na ten moment zakończyliśmy zbiórkę darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przynieśli dary lub pomagali w ich segregacji i wysyłce. Na granicę zostały wysłane 4 transporty, które trafiły bezpośrednio do potrzebujących. W naszym magazynie zostało jeszcze sporo odzieży, środków czystości oraz pościeli. Jeżeli byłaby potrzeba zaopatrzenia się w nie przez potrzebujących pomocy, prosimy o kontakt pod numerami telefonu, zamieszczonymi na stronie internetowej Martyrii.  

12. Nadal trwamy w jedności z naszymi braćmi i siostrami z Ukrainy dotkniętymi koszmarem wojny. Podczas Mszy świętych    pamiętamy w modlitwie przed Panem i rozpalamy nasze serca gotowością do przyjścia z pomocą. W naszym domu duszpasterskim, na plebanii przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy a konkretnie z Odessy.  Nadal można wspierać dzieło pomocy Ukrainie i dokonywać wpłat na konto Parafii z dopiskiem „Ukraina” albo składać ofiary do skarbony przy relikwiach św. Siostry Faustyny.  Serdecznie dziękujemy za wszelkie wsparcie, także przelewane na konto parafii oraz dary składane na pomoc Ukrainie. –   Informujemy, że Parafia św. Mikołaja z naszego dekanatu zaprasza do tymczasowej niedzielnej szkółki dla dzieci z Ukrainy. Zajęcia z podstaw języka polskiego, polskich tradycji oraz katechizmu odbywać się będą w Sali Domu Parafialnego przy ul. Wyzwolenia 2, w niedzielę o godz. 12.00. Plakat zapraszający jest w kruchtach kościoła.

13. Liderów Wspólnot Apostolskich prosimy o odbiór z zakrystii materiałów z ostatniego sejmiku parafialnego.

  1. W Przewodniku Katolickim: Czy można życzyć śmierci Putinowi? Za tydzień w Przewodniku „5 minut z Bogiem” na marzec.
  2. Zmarli: śp. Maria Derfert – Żugec, lat 89, zam. ul. Bołtucia 2, śp. Marek Gogola, lat 58, zam. ul. Konfederatów Barskich 3.

16. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza III Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem   umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 20.03.2022 rok.

 

– Już dziś informujemy, że 3 i 10 kwietnia w naszym kościele swoje świąteczne wyroby wystawiać będą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”. Pracowali dzielnie i chętnie by prezentowane stroiki, kartki, dekoracje świąteczne były niepowtarzalne i wyjątkowe. Mamy nadzieję, że i tym razem towarzyszyć im będzie Państwa otwartość i zainteresowanie, no i oczywiście, że spodobają się Państwu tegoroczne propozycje ozdób świątecznych.

 

– Nadal istnieje możliwość rozliczenia swojego zeznania podatkowego za rok 2021 i przekazania swojego 1% na działalność statutową Fundacji „Wiatrak”. Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy naszych księgowych, serdecznie zapraszamy do Domu Jubileuszowego im.  św. Jana Pawła II. PIT można zostawić od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 14:00 w recepcji Fundacji „Wiatrak” (główne wejście od ul. Licznerskiego).

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem   jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok –  w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822

 

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca  dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to  100 zł/ miesięcznie)