Ogłoszenia duszpasterskie 20.02.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII Niedziela Zwykła – 20.02.2022

 1. Na zaproszenie DA Martyria, gościmy dziś w naszej parafii i Bydgoszczy ks. Bpa Marka Marczaka z Łodzi, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Zapraszamy do wspólnego przeżycia Synodalnego Forum Akademickiego „Szczerze o Kościele”, które od godz. 10:00 odbywać się będzie w auli Świętego Krzyża Bazyliki Wincentego a’Paulo. Ideą forum jest większe uczestnictwo młodzieży akademickiej w kształtowaniu życia i misji Kościoła. Więcej na ten temat na stornie internetowej Martyrii i w mediach społecznościowych

2.Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu. Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

 1. We wtorek, 22 lutego, przypada święto Katedry świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Przez tyle lat wielką modlitewną miłością otaczaliśmy Jana Pawła II, o którym z taką dumą mówiliśmy: Piotr naszych czasów. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji obecnego Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać Jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.

4.W środę wspólnota Towarzystwa Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej na godz. 18.00, a po niej Msza św. z oprawą liturgiczną tej wspólnoty.

 1. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra:
 • W środę, po akademickiej 20stce, zapraszamy na katechezę ks. dra Łukasz Borucha – prefekta Szkoły Katolickiej w Bydgoszczy, na temat szans odnowy wiary z racji zwołanego przez papieża Synodu o Kościele.
 • W sobotę na godz. 20:00 zapraszamy do kościoła św. Mikołaja w Starym Fordonie na kolejne wielbienie pt. „Posłani” z obecnością akademickiego zespołu „Amen+”. 
 • Za tydzień w niedzielę o godz. 18:00 w sali duszpasterstwa kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone świętej pamięci ks. Zygmunta Trybowskiego. Gościć będziemy ks. kan. Tomasza Cyla, byłego wikariusza naszej parafii, duszpasterza akademickiego Martyrii, a obecnie proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. 
 • Za tydzień, w poniedziałek 28 lutego, o godz. 17:30 na plebanii, odbędzie się spotkanie katechetów, uczących w szkołach na terenie naszej parafii.  
 1. 6. Za tydzień w niedzielę 27 lutego, przypada VIII rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej. Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego).
 2. W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.
 3. W piątek 25 dzień miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny. Po każdej takiej Mszy św. przy relikwiarzu świętej okolicznościowe modlitwy połączone z odczytaniem przyniesionych próśb i podziękowań i uszanowaniem relikwii św. Faustyny.
 4. 9. Nasza parafia od ponad trzech lat uczestniczy w programie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie z Aleppo, którą tworzą ormiańscy chrześcijanie. Ofiary na ten cel można składać do puszki znajdującej się przy po lewej stronie nawy głównej przy relikwiach św. Faustyny. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 5. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy: Benedykt XVI nawoływał do stosowania logiki: „zero tolerancji wobec księży pedofilów”. Obecna wojna z Benedyktem to wojna z jego pozytywną wizją Kościoła. Kłopot z miłowaniem nieprzyjaciół. Niedziela do odhandlowania – jak się to stało, że pójście do sklepu w niedzielę uważamy za coś oczywistego? Dlaczego tak wielu jest przekonanych, że to jedna ze zdobyczy ustrojowej zmiany? Rekruterzy częściej odrzucają podania o pracę osób starszych. Są przeświadczeni, że osoby starsze odznaczają się niższą produktywnością i wolniej wykonują swoje zadania, chociaż nie ma na to żadnych dowodów. Zachęcamy do lektury.
 6. Zmarli: śp. Janusz Buczkowski, lat 69, zam. ul, Kleina 5. Niech Bóg, Ojciec miłosierdzia, odpuści mu grzechy, które popełnił z ludzkiej ułomności, aby umarły dla świata, żył dla Niego.
 7. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

OGŁOSZENIA FUNDACJI WIATRAK

 

1.Fundacja Wiatrak informuje o rozpoczęciu akcji organizowanej wzorem lat ubiegłych i polegającej na udzieleniu przez pracowników Wiatraka bezpłatnej pomocy w wypełnianiu i wysłaniu zeznań podatkowych rok 2021. Służymy pomocą w Biurze Domu Jubileuszowego w tygodniu od godz. 9.00 do 16.00.  Tel.53 32 34 810.

2.Przypominamy także iż w Fundacji Wiatrak działa Przedszkole „U Karolka” w którym obecnie trwają zapisy nowych dzieci. Przyjmujemy dzieci od dwu i pół roku życia. Informacja pod numerami telefonów: 533 022 268 a także w sekretariacie Fundacji tel.52 32 34 810 oraz na stronie Facebooka: „Przedszkole Niepubliczne U Karolka”.