Ogłoszenia duszpasterskie 2.04.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Niedziela Palmowa – 02.IV.2023 rok

Rozpoczyna się Wielki Tydzień. Wyjątkowy czas w liturgii roku kościelnego.  Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Podczas wszystkich Mszy św. poświęcenie palm. W Wielką Środę całodzienna Spowiedź św. Wielkanocna.   Zaś Triduum Sacrum, święte dni Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty zarezerwujmy dla duchowej uczty, którą ofiarujemy cierpiącemu i umierającemu dla nas Chrystusowi.  

1.Dzisiaj Niedziela Palmowa. Rozpoczynamy dzisiaj Wielki Tydzień – pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Ostatnie w tym Wielkim Poście Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś o godz.16 w kościele.  Przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (4 czerwca 2023 roku).

2. W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. On przez długie lata swojego pontyfikatu własnym przykładem uczył nas, jak oddać się całkowicie Chrystusowi i jak świadczyć wobec innych o własnej wierze. Starajmy się go w tym naśladować! Dziś o g. 20:00 ze Starego Rynku wyruszy Marsz Papieski do Bazyliki św. Wincentego á Paulo. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą flag państwowych i papieskich. Pod Bazyliką o g.21:37 zaplanowano prezentację oprawy przedstawiającej Ojca Świętego i odpalenie światła do nieba. Spotkanie zakończy wspólna modlitwa. Marsz dzisiejszy jest organizowany przez Bydgoskich Patriotów.

3. Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie zaprasza na Bydgoski Marsz Papieski, w intencji naszej ojczyzny oraz obrony dobrego imienia i dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Marsz odbędzie się 15 kwietnia – sobota. Zbiórka przy Katedrze o godzinie 16.45. Wyruszamy o godzinie 17.00. Przemarsz zakończymy Eucharystią w Bazylice o godzinie 18.00.

4. Dziś, o godz. 16:00 i 20:00 w Dolinie Śmierci, odbędzie się XXII Misterium Męki Pańskiej pt. „W imię Pana”. Zapraszamy do udziału. Na zakończenie drugiej odsłony Misterium, o godz. 21:37, wspólnie wzniesiemy do nieba „światło pokoju” z prośbą o wstawiennictwo św. Jana Pawła II w 18. rocznicę jego odejścia do Domu Ojca. Przypominamy, że z racji trwającego Misterium utrudniony dziś będzie dojazd do kościoła, a niemożliwy w kierunku Doliny Śmierci.  

5. Spowiedź św. Wielkanocna w Wielką Środę od godz. 9.00 –11.00 i od godz. 16.00 – 18.30 z udziałem zaproszonych kapłanów z całego dekanatu. Kartki do spowiedzi można odbierać w zakrystii po każdej Mszy świętej a wśród tygodnia także w biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W środę Komunia św. co 15 minut.

6. W naszym Sanktuarium włączamy się w tym roku kolejny raz do tzw.  Nocy Konfesjonałów, akcji społecznej zwracającej uwagę na duchowy wymiar Świąt Wielkiej Nocy. W czasie akcji, w kilkudziesięciu kościołach całego kraju będzie można przystąpić do spowiedzi nawet późną nocą. Noc Konfesjonałów rozpocznie się w naszym Sanktuarium w Wielki Piątek od godz. 21.00 i trwać będzie przez noc do Wielkiej Soboty godz. 8.00 rano.

7. Kancelaria parafialna w Wielkim Tygodniu będzie czynna od poniedziałku do czwartku. W pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Nr telefonu: 512 931 930.

8. W tym tygodniu we wtorek po wieczornej Mszy św. Sejmik parafialny na plebanii.  W czwartek od godz. 9.00 przystąpimy do   gruntownego przygotowania kościoła i kaplicy do świąt.

9. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc dla dotkniętej wojną Ukrainy. Za każdy przejaw dobroci serca i złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

10. Tak jak tydzień temu pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” przy wyjściu z kościoła sprzedają swoje prace. Zgromadzone środki pozwolą na urozmaicenie i wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczestników Warsztatów Terapii.

11. Ks. Marek zaprasza na najbliższy Spacer Miłosierdzia w poniedziałek 3 kwietnia od godz. 21.00. 

12. Jutro po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

13. Politechnika Bydgoska, Kujawsko-Pomorski Oddział NFZ oraz Przychodnia Bajka zapraszają na Wiosenny Piknik Zdrowia towarzyszący II Akademickiemu Jarmarkowi Wielkanocnemu. Wydarzenie odbywa się na terenie kampusu Politechniki (Al. prof. S. Kaliskiego 7) w dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2023 roku. Jest okazją do wykonania bezpłatnych badań mammograficznych, badań postawy ciała, pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru we krwi. Skorzystać można także z bezpłatnych konsultacji dietetycznych i fizjoterapeutycznych. Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach na stronie internetowej parafii. 

14. Przewodnik Katolicki, a w nim: droga od pretorium na Golgotę miała zaledwie około 600 metrów. Co wynika z krzyżowej drogi Chrystusa. Jakie jest dziś spojrzenie na cierpienie?

15. W naszej diecezji w różnych parafian organizowanych jest wiele inicjatyw apostolskich i religijnych. Spis wszystkich organizowanych duszpasterskich poczynań znaleźć można na stronie internetowej naszej parafii. Zapraszamy: mbkm.pl w zakładce Ogłoszenia Duszpasterskie.

16. Zmarli: śp. Józef Mostek, lat 87, zam. ul. Łabendzińskiego 1, śp. Genowefa Burdajewicz, lat 97, zam. ul. Kleina 4, śp. Leszek Kozera, lat 71, zam. ul. Emilii Gierczak 13.

17. Wszystkie ogłoszenia parafialne dostępne są na stronie internetowej parafii: mbkm.pl

 

BAZYLIKA KALWARII BYDGOSKIEJ – SANKTUARIUM KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

TRIDUUM PASCHALNE– ROK  2023

 

Wielki Czwartek – 6.04.2023

W Wielki Czwartek kończy się okres Wielkiego Postu. Od Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, które zakończy się Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Święto kapłanów i dzień modlitw w ich intencji. W tym dniu w Katedrze bydgoskiej o godz. 10.00 Msza św. „Krzyżma” podczas której   poświęcone zostaną Oleje św.  Msza św. Wieczerzy Pańskiej z udziałem wszystkich kapłanów naszej parafii oraz gości o godz. 18.30.  W czasie tej liturgii na wzór Sługi Jezusa, ks. proboszcz dokona obrzędu umycia nóg dwunastu mężczyznom. Po Komunii św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania. Adoracja w tzw. „ciemnicy” do północy.  

Wielki Piątek -7.04.2023

Wielki Piątek to dzień żałoby w Kościele, dzień śmierci Chrystusa. Mszy świętych tego dnia się nie odprawia. Post ścisły. O godzinie 1500 w godzinie śmierci Chrystusa Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci. Początek w Bazylice.    Wieczorna Liturgia Męki Pańskiej o godz.18.30. Składają się na nią, liturgia Słowa, adoracja Krzyża, Komunia św., przeniesienie Chrystusa w Eucharystii do „Grobu Pańskiego”.    Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim potrwa przez całą noc i następny dzień. W nocy rozważania adoracji przygotowują poszczególne wspólnoty według ustalonego harmonogramu, z którym zapoznać się można w gablotach kościoła. 

NOC KONFESJONAŁÓW

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. W WIELKI PIĄTEK OD GODZ.

21.00   przez całą noc do Wielkiej Soboty do godz. 8.00 rano.

http://nockonfesjonalow.pl/

 

Wielka Sobota – 8.04.2023

Dla chrześcijan dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. W tym dniu święcimy pokarmy, przygotowane w wiklinowych koszykach, z bukszpanem, gałązkami wierzbowymi i mirtą.

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 – 17.00, zawsze o pełnej godzinie.  

Wielka Sobota jest dniem ciszy, modlitwy i oczekiwania. Po zachodzie słońca w Wielką Sobotę rozpoczyna się liturgia wielkanocna. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany „Exultet”. Według słów tego hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, noc, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie ze sprawami ludzkimi. Tego dnia przychodzimy do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień „nowego życia”, symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim trwa przez cały dzień.

Wigilia Paschalna

Centralny obchód Tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa z procesją w Wielką Sobotę o godz. 20.00. Przepiękne obrzędy poświęcenia ognia, paschału, liturgia słowa i odnowienie obietnic chrzcielnych niech zgromadzą nas jak najliczniej na tej najważniejszej w ciągu roku Mszy świętej.

WIELKANOC – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – 09.04.20232

Święta rozpoczniemy, jak nakazuje prastara polska tradycja od Mszy św. poranka wielkanocnego tzw. rezurekcji o godz. 7.00. w pierwsze święto nie będzie Mszy św. o godz. 8.30. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę.

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY –   10.04.2023

Msze św. jak w każdą niedzielę. Dzień modlitw i wsparcia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niech Święta będą dla nas złączonych z Chrystusem przez łaskę uświęcającą radosnym zmartwychwstaniem do nowego życia, życia z Chrystusem, według Jego prawa miłości i Ewangelii.

Informacje dotyczące Liturgii Wielkiego Tygodnia wywieszone są w kruchcie kościoła a także podane na stronach internetowych parafii www.mbkm.pl

Transmisja Liturgii Świętej z naszej Bazyliki on-line na stronie internetowej parafii.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.