Ogłoszenia duszpasterskie 19.12.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV Niedziela Adwentu – 19.XII.2021rok

 

 1. Przeżywamy dziś czwartą, ostatnią niedzielę Adwentu. Od świąt dzieli nas kilka dni. Starajmy się ten czas przeżyć w klimacie oczekiwania, by z tym większą radością w sercu przywitać Przychodzącego Chrystusa. Pragniemy serdecznie podziękować naszym Parafianom za liczny udział w roratach i wsparcie naszej adwentowej akcji charytatywnej „kilogram dla potrzebujących”.  Dziś podczas Mszy św. o godzinie 11.30-tej harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.
 2. W czwartek 23 grudnia dzień adwentowego nawrócenia, dzień adwentowej Spowiedzi św. dla całej parafii. Zaprosiliśmy do posługi spowiedniczej wszystkich kapłanów dekanatu. Spowiedź św. będzie w godzinach od 9.00 do 11.00 i po południu od godz. 15.30 do 18.30. Do Komunii św. będzie można przystąpić co 20 minut. Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi.
 3. We wtorek, 21 grudnia rozpoczynamy prace przy oprawianiu i ustawieniu choinek w kościele i kaplicy oraz przygotowaniu szopek świątecznych. Są to prace czasochłonne, więc prosimy Panów do pomocy. Rozpoczynamy o godz. 9.00.
 4. Roraty do środy włącznie o godz. 7.00 i po południu o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 5. W piątek Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 7.00 i 8.30. Po południu i wieczorem Mszy św. nie będzie. Polska tradycja tego jedynego i bardzo szczególnego w roku dnia jest bardzo bogata. Zadbajmy zatem o ten uświęcony religijnymi zwyczajami dzień i wieczór a także o chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Święty czas wigilii to wspaniała i jedna z nielicznych okazji do pojednania w naszych rodzinach, nieraz skłóconych i powaśnionych. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela (Łk 2, 1-50), łamanie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Przypomnijmy także, iż dla katolików w Polsce wigilia jest – jak nakazuje pradawna tradycja – dniem postnym. Spoglądając na puste nakrycie przy wigilijnym stole i na zapaloną symboliczną świecę – nasz wigilijny dar serca dla dzieci chorych i cierpiących westchnijmy za nich w modlitwie. I jeszcze jedno – przy wigilijnym stole wspomnijmy o tych, których Bóg powołał już do wieczności, za naszych bliskich zmarłych. Wigilijny dzień niech będzie dla nas wierzących wielkim przeżyciem religijnym! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar duchowy i głęboko religijny. 
 6. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy uroczystą Pasterką o godz. 22.00 i 24.00 z udziałem Żywego Żłóbka. Ofiary z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia (chrońmy życie, które przez wielu, także naszych rodaków, jest lekceważone). W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto przypada XIX rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego. Po Mszy św. o godz. 18.30 wyjdziemy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego kapłana. 

W drugi dzień Świąt Msze św. wg. niedzielnego porządku.   Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl.  Informujemy, że w tym roku Żywy Żłóbek będzie podczas Pasterki o godz. 22 i 24 i w pierwsze   Święto o godz. 13. 

 1. W najbliższą niedzielę 26.XII, czyli w drugi dzień Świąt przypada uroczystość św. Rodziny z Nazaretu. Niech Najświętsza Rodzina z Nazaretu będzie dla naszych rodzin ostoją i wsparciem, a przede wszystkim wzorem. Podczas Mszy św. o godz. 13.00 będziemy modlić się za wszystkie pary małżeńskie, które stanęły na ślubnym kobiercu w kończącym się 2021 r. Wypraszajmy dar świętości życia dla rodzin naszej parafii. Za tydzień, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone świętej pamięci ks. prałatowi Zygmuntowi Trybowskiemu. Podczas Mszy świętej o godz. 17:00 dziękować będziemy dobremu Bogu za życie i posługę tego kapłana z okazji 19 rocznicy jego odejścia do Domu Ojca oraz zbliżającej się daty jego urodzin. Oprawę muzyczną uświetni parafialna schola „Boże Nutki”, która po Eucharystii zaprasza rodziny wraz z dziećmi do wspólnego kolędowania i spotkania przy Żłóbku. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolędowania. 
 2. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dary złożone w ubiegłą niedzielę w ramach adwentowej akcji charytatywnej „kilogram dla potrzebujących”. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali w dostarczeniu darów do domu katechetycznego oraz osobom, które je segregowały. Za ten Bożonarodzeniowy dar serca naszych Parafian dziękujemy.
 3. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2022.Zawiera kalendarium, informatorium parafialne, w tym o: sakramentach (warunkach przygotowania i terminy ich przyjęcia), odpustach i innych aktywnościach duszpasterskich, a także rejestr grup i wspólnot apostolskich. Do kalendarza dołączono plan kolędy 2021/22. Kalendarz i plan kolędy będą dostępne w okresie świątecznym w zakrystii i sklepiku parafialnym.
 4. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że: Ostatnie roraty akademickie jutro o godz. 7:00. Po Mszy świętej studenci zapraszają na wspólne śniadanie do sali duszpasterstwa.   
 5. Kolęda 2022. W związku z aktualną sytuacją, mając na uwadze bezpieczeństwo wiernych, jak i duszpasterzy, informujemy, że kolęda będzie w dwojakiej formie. Od 28 grudnia podobnie jak w ubiegłym roku zapraszamy na Msze św. kolędowe w kościele o g.18.30 Będzie również możliwość pobłogosławienia domów i rodzin, które wyrażą takie życzenie.   Zaproszenia do kolędowych wizyt w naszych domach przyjmujemy w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania i w zakrystii kościoła. Plan  kolędy   dostępny jest w kalendarzu parafialnym, kruchtach kościoła a także na stronie internetowej parafii.
 6. Do nabycia Przewodnik Katolicki który proponuje m.in. następujące artykuły: „Polak katolik. Jaki i jak długo jeszcze?”; „Synod władza i uczestnictwo”; „Grzechy duchowe i cielesne”; „Jak przeżyć Boże Narodzenie?”; „Coś wisi w powietrzu”; „Śmierć zamiast pomocy”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 7. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 8. Ks. Biskup Ordynariusz Krzysztof Włodarczyk udzielił dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku 31 grudnia 2021 roku, w tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Korzystając z dyspensy, wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, szczególnie o charakterze religijnym lub związanych z dziełami miłosierdzia.
 9. Zmarli: śp. Stanisław Pawłowski, lat 65, zam. ul. Monte Cassino 6, śp. Julia Wodzień, lat 89, zam. ul. Kleina 2, śp. Elżbieta Wodara, lat 68, zam. w Domu Opieki Społecznej, Eugenia Rynkiewicz, lat 89, zam. ul. Fieldorfa Nila 4.
 10. Na ostatnie dni adwentowego czuwania a także na radość płynącą ze świadomości, że Pan jest coraz bliżej, by otoczyć nas swoim Miłosierdziem przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.