Ogłoszenia duszpasterskie 19.11.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 19.XI.2023 ROK – XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

W tym roku po raz VII obchodzimy dziś Światowy Dzień Ubogich pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. „Niech ten dzień stanie się wezwaniem, abyśmy coraz bardziej byli przekonani do tego, że dzielenie się z biednymi pozwala zrozumieć Ewangelię w jej najgłębszej prawdzie. Biedni nie są problemem, ale zasobem, z którego możemy zaczerpnąć, aby przyjąć i żyć istotą Ewangelii” – napisał Franciszek w orędziu na Dzień Ubogich.

Także dziś w trzecią niedzielę miesiąca listopada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Listopad jest czasem pamięci i modlitwy za zmarłych. Chcemy wyróżnić w jakiś sposób tych, którzy odeszli tragicznie, tych którzy codziennie giną na drogach w wypadkach komunikacyjnych. Dzień dzisiejszy to kolejna okazja do zwrócenia uwagi kierowców na potrzebę bezpiecznej i ostrożnej jazdy. Dziś rozpoczynamy Mszę św. od apelu do kierowców i pieszych: Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny – tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze! W naszych modlitwach polecamy te intencje Miłosierdziu Bożemu.

 1. W najbliższą środę, tj. 22 listopada, przypada wspomnienie liturgiczne św. Cecylii, patronki śpiewu i muzyki sakralnej a także organistów i chórów kościelnych. Z tej okazji modlitewnie podziękujmy naszym panom organistom, dyrygentom, chórowi „Fordonia”, zespołom: „Samemu Bogu”, Scholi „Boże Nutki” które uświetniają śpiewem i muzyką nabożeństwa. Ich muzyczną posługę w naszej Bazylice polecamy opiece Bożej.
 2. Duszpasterz akademicki ogłasza że: w środę, po Mszy świętej akademickiej, kolejne spotkanie z o. Maciejem Sierzputowskim CSSp z cyklu „7 znaków”. „7 znaków” to podróż przez Ewangelię św. Jana. Wraz z Apostołem przyglądamy się siedmiu znakom, czyli cudom, które uczynił Pan Jezus. Mają być one dla nas kluczem do Nieba – znakiem bliskości Boga. 
 1. W tym tygodniu obchodzimy kolejny25 dzień miesiąca nowenny przed XX-leciem diecezji. Po wieczornej Mszy św. okolicznościowe modlitwy w intencji naszej diecezji przy zapalonej przy ołtarzu świecy nowenny w połączeniu z modlitwami przez wstawiennictwo Świętej Faustyny.
 2. Za tydzień: Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, ostatnia niedziela roku liturgicznego. W odnowionej liturgii Kościoła (po Soborze Watykańskim II) uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko, co rodzaj ludzki w porządku przyrodzonym i nadprzyrodzonym posiada i czego się spodziewa, ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Jezusie Chrystusie. Po Mszy św. o godz.8.30 ponowimy akt oddania Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Także po Mszy św. poświęcenie opłatków wigilijnych.
 3. Przypadająca za tydzień uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Wspólnota ta działa w naszej parafii.
 4. Dziś w związku z kończącym się rokiem liturgicznym serdecznie dziękujemy parafianom za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Także w tym roku w czasie Adwentu, w niedzielę dnia 10 grudnia przeprowadzimy przed świętami akcję charytatywną „kilogram dla potrzebujących”. Bliższe szczegóły podamy za tydzień.
 1. Przyjmujemy jeszcze wymienianki roczne. Łączyć je będziemy z modlitwą różańcową o godz. 9.45 w niedziele przed Mszą św. o godz. 10.00.
 2. Pamiętajmy też, że najlepszym darem, jaki możemy ofiarować zmarłym, jest Msza Święta. Wyrazem naszej pobożności i troski o dusze zmarłych są tak zwane Msze Święte gregoriańskie, czyli trzydzieści Mszy w intencji zmarłego, sprawowanych bez przerwy dzień po dniu. Msze za naszych bliskich zmarłych możemy też zamawiać w rocznicę ich śmierci, w dniu ich imienin czy urodzin. Nie szczędźmy tego daru modlitwy, jeśli zależy nam na ich i naszym zbawieniu.
 3. W czwartek wieczorna Msza św. sprawowana będzie w asyście konfratrów ze wspólnoty św. Wojciecha. Przed Mszą św. różaniec.
 4. Zapraszamy do wysłuchania audycji dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja w dniu 21 listopada 2023r. na temat: „Czy istnieje duchowość małżeńska?”. Początek o godz. 21.30. Gościem w audycji będzie ks. Marek Borowski
 5. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W Przewodniku Katolickim: Którędy po synodzie? Dokąd prowadzi antyreligijne zacietrzewienie? oraz po co papież jedzie na szczyt klimatyczny? A także wiele ciekawych i aktualnych informacji z życia Kościoła powszechnego i naszej bydgoskiej diecezji.
 6. Zmarli: Śp. Regina Gorlewicz l. 91 z ul. Rataja 2, Śp. Jolanta Skrzyniarz l. 69 z ul. Wańkowicza 2, Śp. Julian Zgiep l. 74 z ul. Łabendzińskiego 2.
 7. Wszystkim naszym Parafianom i Miłośnikom Sanktuarium życzymy dużo siły na cały tydzień, pokoju w sercu i pogody ducha.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.