Ogłoszenia duszpasterskie 19.06.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE    12 Niedziela Zwykła   19.VI.2022

 

 1. Dziś przypada dwunasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Dziś po sumie a w tygodniu po wieczornej Mszy św. procesja wokół kościoła. W czwartek uroczyste zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wieczorem o godz. 18.30 Msza św. z procesją do czterech ołtarzy wokół kościoła zakończona poświęcenie wianków i ziół oraz błogosławieństwo małych dzieci. Wspólnoty prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na zakończenie oktawy w dniu 23 czerwca. Gorąco zachęcamy do licznego udziału, zwłaszcza dzieci szkolne i dziewczynki sypiące kwiatki.
 3. Dziękujemy za uczestnictwo w procesji Bożego Ciała, zwłaszcza tym Parafianom, którzy wzięli udział w budowie i dekorowaniu czterech stacyjnych ołtarzy. Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli w organizowaniu procesji: ministrantom, asyście, niosącym chorągwie, feretrony i inne oznaki naszej wiary. Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli, a my jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary.
 4. W najbliższy piątek, uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Zapraszamy czcicieli Serca Jezusowego i osoby, które przeżywają z Bogiem każdy I piątek miesiąca. Po Mszy o 18.30 wyruszymy z procesją do przygotowanego ołtarza ku czci Serca Jezusowego. Przy ołtarzu na „Bożej Roli” Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najśw. Sercu Pana Jezusa.  Piątek   to również dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy.  W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Pamiętajmy o modlitwie za swoich duszpasterzy.  Z racji uroczystości nie obowiązuje w ten piątek wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego serca NMP z wystawieniem Najświętszego Sakramentu do 8.30.
 6. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie   w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie. Tak jak w poprzednich latach w lipcu i sierpniu Kancelaria Parafialna czynna będzie tylko w godzinach popołudniowych.
 7. Jutro, w poniedziałek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów.
 8. W środę ostatnia akademicka „dwudziestka” w kaplicy. Dziękować będziemy dobremu Bogu za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy od Niego w tym roku akademickim, szczególnie za wszystkie dzieła ewangelizacyjne, które podejmowaliśmy. Modlić się będziemy za studentów o pomyślność w czasie sesji i szczęśliwie zdane egzaminy. 

 Martyria zaprasza na cykl wakacyjnych wydarzeń:

 1. Piesza pielgrzymka na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą” w dniach 21-31 lipca. Koszt 120 zł. Pierwsze spotkanie przedpielgrzymkowe będzie miało miejsce w sali DA we wtorek 28 czerwca o godz. 19:30. Zapisy na spotkaniach oraz przez formularz zgłoszeniowy, zamieszczony na stronie internetowej duszpasterstwa. Jak co roku, wychodzimy do parafian z propozycją składania intencji do specjalnie przygotowanej „skrzyni pielgrzyma”. Każdego dnia pielgrzymki modlić się będziemy w powierzonych nam intencjach, a na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza święta we wszystkich prośbach i podziękowaniach parafian. Formularze wyłożone są na skrzyni.
 2. 21-22 sierpnia – 3 ogólnopolska sztafetowa pielgrzymka biegowa na Jasną Górę. Każdy z uczestników ma do pokonania 10 kilometrów w czasie 70 minut, wybierając dowolny odcinek na mapie pielgrzymki. Szczegóły, regulamin i zapisy na stronie Martyrii.
 3. W czwartek, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18.30 w intencji ojców. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych – wieczną nagrodę.
 4. Piątek jest także dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców na Mszą Świętą o godz. 18.30, w czasie której będziemy w sposób szczególny dziękować za trud całorocznej pracy i prosić o Bożą opiekę na czas wakacji.
 5. Nabożeństwo czerwcowe codziennie po Mszy Świętej o godz. 18.30. Do czwartku włącznie jest połączone z procesją eucharystyczną.
 6. W sobotę, 25 czerwca, przypada liturgiczna uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Ze względu na przypadającą w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została przeniesiona na dzień 25 czerwca.
 7. Nasz proboszcz składa serdeczne podziękowania wszystkim Parafianom i Miłośnikom naszej Bazyliki za modlitwy, wyrazy pamięci, udział w celebracjach Złotego Jubileuszu Kapłaństwa. Dziękuje także za życzenia, okolicznościowe pamiątki a nade wszystko za ofiarowane Komunie św. Dziś w niedzielę po Mszach św. ministranci przy wyjściu ze świątyni rozdawać będą pamiątkowe obrazki ze Złotego Jubileuszu. Za wszelkie dobro i pamięć Złoty Jubilat składa serdeczne „Bóg zapłać”.

14. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy.   Bóg zapłać

 1. Przy wyjściu z kościoła w sklepiku i zakrystii nabyć można „Przewodnik Katolicki. W nowym wydaniu czytamy: dialog w poszukiwaniu Boga, po co komu miłość, problemy z masową katechezą w szkołach, Czy istnieją rodziny pozbawione konfliktu, zawsze szanujące się i poprawnie komunikujące? Być może – w żywotach świętych. Za tydzień w Przewodniku dodatek „modlitewnik 5 minut z Bogiem” na lipiec. Polecamy lekturę katolickiej prasy. Na stoliku prasowym został wyłożony poradnik dla rodziców: „Jak mądrze towarzyszyć nastolatkom w świecie wirtualnym”. Osoby zainteresowane zachęcamy z zapoznaniem się z tą tematyką. Poradnik jest bezpłatny.

16. Zmarli: Śp. Jadwiga Starszak, lat 68, zam. ul. Stommy 2, śp. Eugeniusz Landyszkowski, lat 73 zam. ul. Albrychta 1. Pogrzeb zmarłego w środę o godz. 11.30 na cmentarzu przy ul. Wiślanej.

 1. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW CZERWCOWYCH PRZY KRZYŻU MISYJNYM    PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE

GODZ. 21.00

 

01 – środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

04 – sobota

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

05 – niedziela

NEOKATECHUMENT

06 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – wtorek

OAZA RODZIN

08 – środa

 MARTYRIA

09 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – sobota

GRUPY PIELGRZYMKOWE

12 – niedziela

NEOKATECHUMENT

13 – poniedziałek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – wtorek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

15 – środa

MARTYRIA

16 – czwartek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – piątek

GRUPY PIELGRZYMKOWE

18 – sobota

MARTYRIA

19 – niedziela

NEOKATECHUMENT

20 – poniedziałek

  OAZA RODZIN

21 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – środa

MARTYRIA

23 – czwartek

GRUPY PIELGRZYMKOWE

24 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – sobota

MARTYRIA

26 – niedziela

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

27 – poniedziałek

OAZA RODZIN

28 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – środa

MARTYRIA

30 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ