Ogłoszenia duszpasterskie 19.05.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – ZESŁANIE DUCHA ŚWIETEGO – 19.V.2024 rok

1.Dziś w Zesłanie Ducha św. obchodzimy święty dzień Pięćdziesiątnicy, w którym Duch Święty zstąpił na Apostołów zebranych na wspólnej modlitwie. Wspominamy początek Kościoła i dziękujemy, że Duch Święty towarzyszy wiernym ze swoim światłem i swoją mocą. Wyrażamy również wdzięczność za dar Ducha Świętego otrzymany w sakramentach chrztu i bierzmowania. 

2.Jutro drugi dzień Zielonych Świątek jak w naszej polskiej tradycji nazywamy to święto. Msze św. jutro jak w dzień powszedni o 7.00,8.30 dodatkowo o godz.10.00 i po południu o 17 i 18.30. Jutro zwrócimy się w sposób szczególny do Maryi jako Matki Kościoła w Jej święto poświęcone temu tytułowi, który uroczyście potwierdził papież Święty Paweł VI na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II w listopadzie 1964 roku. Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas Mszy świętych. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki kończą okres Wielkanocy i jest to ostatni moment do Niedzieli Trójcy Świętej, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.

3. W naszej parafii za tydzień w niedzielę, w uroczystość Najświętszej Trójcy 26 maja br. o godz. 10.00 Uroczystość I Komunii Św., którą wraz z dziećmi rozpoczniemy o godz. 9.45 przy grobie śp. ks. Prałata Zygmunta. W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie, by pozwolić dzieciom, rodzicom i rodzinom na godne przeżycie tej uroczystej chwili. W tym tygodniu próby liturgiczne dla dzieci komunijnych odbędą się w poniedziałek o godz. 18.30 i w środę o godz. 18.00 Na próby dzieci przynoszą świece. Spowiedź dla dzieci komunijnych i ich rodziców w sobotę od godz. 10.00. Rodziców zapraszamy do pomocy w sprzątaniu kościoła w piątek od godz. 17.00. Przypomnijmy. Uroczystość ta jest wielkim świętem całej Wspólnoty Parafialnej, dlatego też serdecznie prosimy wszystkich o modlitwę w intencji dzieci i ich rodziców. Przy tej okazji przypominamy wszystkim, którzy w najbliższym czasie w różnych parafiach uczestniczyć będą w uroczystościach I Komunii św., żeby jako ludzie wierzący pojednali się z Panem Bogiem i przyjęli Chrystusa do swojego serca w intencji dziecka pierwszokomunijnego. Pamiętajmy, że wielkim zgorszeniem i znakiem niewiary jest pozostawanie gości w czasie uroczystej Mszy św. z okazji I Komunii św. poza kościołem. Przypomnijmy, że w naszej parafii Komunie św. organizujmy zawsze w czwartą niedzielę miesiąca maja.

4. W najbliższy czwartek, 23 maja, oddamy cześć Jezusowi Chrystusowi, Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi. Święto to zostało wpisane do kalendarza liturgicznego na polecenie papieża Benedykta XVI, od ponad już dziesięciu lat jest obchodzone w naszej ojczyźnie.W czwartek także kolejny 23 dzień miesiąca. O godz. 18.00 Towarzystwo Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej oraz na Mszę św. z oprawą liturgiczną tej grupy. Po Mszy św. spotkanie wspólnoty.

5. Zapraszamy na XII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie w niedzielę 26 maja rozpocznie się o g.12.30 Mszą św., w katedrze, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof. Start ze Starego Rynku o g.14.00. Przy bazylice św. Wincentego a Paulo, uczestnicy włączą się w Festiwal Nowe Spojrzenie.

6. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI 24 maja modlimy się za Kościół w Chinach. W 2007 roku papież wydał list apostolski, w którym postanowił, że dzień 24 maja będzie poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

7. Ogłoszenia Duszpasterstwa Akademickiego:

-W środę 20-stka akademicka, a po niej kolejne spotkanie z cyklu „Goście Goście”. Spotkanie pt. „O Zesłaniu Ducha Świętego oczami św. Łukasza” poprowadzi ks. dr Rafał Muzolf – biblista, proboszcz parafii pw. MB Bolesnej w Cielu. 

-Zapraszamy do wspólnego wyjazdu na Festiwal Młodych do Medjugorie w terminie 31 lipca – 8 sierpnia. Spotkanie otwarte z przedstawicielami Biura Podróży Euro-Tim oraz katecheza ks. Tymoteusza Białkowskiego o Medjugorie odbędą się w czwartek 23 maja, o godz. 19:15 w sali Duszpasterstwa Akademickiego. Szczegółowy program i zapisy na pielgrzymkę również na stronie internetowej Martyrii.

8. Za tydzień w niedzielę, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Wszystkich zapraszamy na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 18.30, podczas której przez wstawiennictwo najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Panu Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

9. Informacja dla dzieci klas czwartych: Msza św. w I rocznicę Komunii św. dla dzieci klas czwartych będzie 9 czerwca o godz. 10.00.

10. Już dziś zapowiadamy, że od czwartku za tydzień tradycyjna procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – „Boże Ciało”, która w tym roku przypadnie 30 maja. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjnie ulicami parafii do 4 ołtarzy. Wyjdziemy ze świątyni po Mszy św. o 8.30 i przejdziemy ulicami: Bołtucia, Fiedlera, Nila, Kleina, Albrychta, Wańkowicza by powrócić do kościoła. W Boże Ciało nie będzie Mszy św. o godz. 10.00. Bezpośrednio po zakończeniu procesji odprawiona zostanie Msza św. recytowana.

11. Parafia św. Łukasza i św. Rity zaprasza na uroczystą Eucharystię 22.05. na godz. 18:00 z okazji 2 rocznicy ustanowienia Sanktuarium Św. Rity. W przyszłą niedzielę natomiast możliwość oddania krwi przed kościołem św. Łukasza od 8:30 do 13:30.

12. W Przewodniku Katolickim dodatek 5 minut z Bogiem na czerwiec.

13. Zapraszamy serdecznie na XX Salezjańskie Dni Młodości w Parafii św. Marka, u Ojców salezjanów w dniu 09.06. W czasie ich trwania oprócz gier i zabaw będą dodatkowe atrakcje i wydarzenia: kwiobus, mammobus, stanowisko NFZz programami profilaktycznymi, będzie możliwość sprawdzenia BMI, potwierdzić profil zaufany, wystawić kartę EKUZ, zapoznać się z portalem diety NFZ. Będzie również znakowanie rowerów przez policję i wiele innych ciekawych atrakcji.

14. Jutro nie będzie Spaceru Miłosierdzia. Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery od 27 maja.

15. Koło Przyjaciół Radia Maryja rozpoczęło zapisy na pielgrzymkę Rodziny Radia  Maryja  do  Częstochowy, która  odbędzie się  w  dniach  13- 14  lipca. Zapisywać można się w sklepiku parafialnym – w niedziele i święta po  Mszach  świętych.

16. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

17. Zmarli: Śp. Władysław Kamiński, lat 84, zam. ul. Fieldorfa Nila 6, śp. Karol Przeworek, lat 53, zam. ostatnio w Dąbrowie Chełmińska, śp. Ewa Brzykcy, lat 64, zam. ul. Konfederatów Barskich 3, śp. Renata Dopierała, lat 72, zam. ul. Bielawskiego 2.

18. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

Ogłoszenia Wiatraka 19.05.2024 r.

– Zapraszamy dzieci w przedziale wiekowym 5 – 8 lat na zajęcia warsztatowe z małej motoryki!

Podczas spotkania dzieci będą miały okazję ćwiczyć precyzję ruchów, zręczność palców oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

 • Poniedziałek, 27.05.2024
 • Godzina: od 16:00 do 18:00
 • Budynek Fundacji „Wiatrak” ul. Bołtucia 7, Bydgoszcz
 • Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
 • Obowiązują zapisy szczegóły na stronie Fundacji

Zapraszamy na grę terenową „Fordon dla małych i dużych”!

 • Cel: Integracja, współpraca i wspólne rozwiązywanie zadań
 • Data: 25 maja 2024
 • Godzina: 10:00
 • Miejsce rozpoczęcia: ul. Bołtucia 7, przy budynku Fundacji „Wiatrak”
 • Czas trwania: 2,5 – 3 godziny
 • Dla kogo: Zajęcia skierowane do opiekunów i dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym
 • Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody!
 • Obowiązują zapisy szczegóły na stronie Fundacji.

– Zapraszamy do zapisywania na niezapomniane półkolonie letnie 2024, przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat! Nasza oferta to doskonała okazja, aby zapewnić Twojemu dziecku aktywny, kreatywny i pełen przygód czas podczas wakacyjnej przerwy od szkoły.

– Dnia  2 czerwca  w godzinach 10:00 – 17:00 zapraszamy wszystkich chętnych na festyn rodzinny „Rodzina to jest SIŁA” zapewniamy niezapomniane przeżycia występy artystyczne, gry i zabawy. Szczegóły na stronie Fundacji i plakatach.

Stanowisko Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. […] Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie. […] 

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47). 

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej

Konferencji Episkopatu Polski 

Jasna Góra, 2 maja 2024

Za zgodność:

Bp Artur G. Miziński

Sekretarz Generalny

Konferencji Episkopatu Polski

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW MAJOWYCH PRZY FIGURZE NPM FATIMSKIEJ  PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE GODZ. 21.00

 

01- środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – piątek

NEOKATECHUMENAT

04 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

05 – niedziela

MARTYRIA

06 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – wtorek

OAZA RODZIN

08 – środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

09 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – sobota

RADIO MARYJA I AKCJA KATOLICKA

12 – niedziela

NEOKATECHUMENT

13 – poniedziałek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – wtorek

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

15 – środa

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

16 – czwartek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – piątek

 RADIO MARYJA I AKCJA KATOLICKA

18 – sobota

OAZA RODZIN

19 – niedziela

MARTYRIA

20 – poniedziałek

NEOKATECHUMENAT

21 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

23 – czwartek

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

24 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – sobota

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

26 – niedziela

MARTYRIA

27 – poniedziałek

OAZA RODZIN

28 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – środa

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

30 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

31- piątek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.