Ogłoszenia duszpasterskie 19.03.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – 19. III.2023 ROK

 1. Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. I tak oto połowa Wielkiego Postu poza nami. Pytamy siebie? Ile było uczynków pokutnych w tym czasie? Ile dobrowolnych wyrzeczeń, zakrytych przed ludzkimi oczami, a znanych tylko Bogu samemu? Czy wzięliśmy chociaż raz udział w wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali? Przypomnijmy, że pasyjne nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiamy w niedziele W. Postu po południu o godz.16.00. Gorzkie Żale dla młodzieży i studentów wieczorem o godz. 21.00 w kaplicy. Droga Krzyżowa odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00. Dodatkowo dla młodzieży i studentów o godz. 20.00.
 2. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Jutro podczas wszystkich Mszy Świętej przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu różnych braków, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu Jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
 3. Duszpasterz akademicki Ks. Piotr informuje:

-Dziś, po Mszy świętej o 20:00 zapraszamy na akademickie Gorzkie Żale z czytaniem fragmentów orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post. -W środę, po Mszy świętej o 20:00 kolejne spotkanie z cyklu „Z Kujaw do Lizbony” w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży. Informujemy, że w akademickiej grupie „Martyrii” zostały ostatnie miejsca z możliwością zapisania się na wspólny wyjazd. Szczegóły na stronie internetowej Martyrii.  -Już za dwa tygodnie, o godz. 16:00 i 20:00, w Dolinie Śmierci, odbędzie się  XXII Misterium Męki Pańskiej pt. „W imię Pana”. Zapraszamy do udziału. Szczególnie zachęcamy do zasilenia ról w miasteczku. Osoby zainteresowane proszone są, by zgłaszać się pod nr telefonu: 791-084-580. Szczegóły na stronie internetowej Misterium. 

 1. W czwartek wieczorna Msza św. poprzedzona będzie modlitwą różańcową Wspólnoty Św. Wojciecha.

5.Zgodnie z wieloletnią tradycją zapraszamy 26 marca – w 5 niedzielę Wielkiego Postu o godz. 13.00 na uroczystą Mszę św. i Drogę Krzyżową w intencji Radia Maryja i dzieł przy Nim powstałych. 

6.W piątek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

 1. Niech cząstką przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu będzie nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w piątek dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00 i 18.00. Dla młodzieży i studentów o godz. 20.00. Niedzielne popołudnia Wielkiego Postu zarezerwujmy dla uczestnictwa w pasyjnym rozważaniu Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. Zapraszamy we wszystkie niedziele Wielkiego Postu na godz. 16.00.
 2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.
 3. Składamy gorące podziękowanie wszystkim Parafianom za ofiary przekazane no konto bankowe parafii i do skarbon naszego kościoła. Dziękujemy za wsparcie w Środę Popielcową hospicjów naszej diecezji i pomoc dla dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji i dotkniętej wojną Ukrainy.
 4. W sobotę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość ta jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani w internecie mogą pobrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele będzie miało miejsce w sobotę podczas Mszy Świętej o godz. 8.30. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania przyniosą ze sobą świece.

11.W tym dniu (sobota – 25.03) przypada 19 rocznica powstania Diecezji Bydgoskiej. Modlimy się o błogosławieństwo dla naszego prezbiterium i wszystkich wiernych. Mszą św. sprawowaną przez Ks. Bpa. Ordynariusza Krzysztofa o godz. 18:00 w bydgoskiej katedrze podziękujemy Bogu za utworzenie naszej lokalnej Kościoła Bydgoskiego.

 1. W tegorocznym Wielkim Poście Ksiądz Biskup – Krzysztof Włodarczyk w każdy piątek tego okresu liturgicznego prowadzi nabożeństwa Drogi Krzyżowej w innym miejscu naszej diecezji w tzw. Kościołach Stacyjnych. Dnia 31 marca 2023 roku tym miejscem będzie nasza świątynia Bazylika Królowej Męczenników w Bydgoszczy Fordonie przy Dolinie Śmierci. Zapraszamy naszą parafię, wszystkie wspólnoty tu działające i cały dekanat Bydgoszcz Fordon, duchowieństwo i wiernych na modlitewne przeżycie pasyjnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Bazylice Fordońskiej w dniu 31 marca br. Początek nabożeństwa o godz. 18.00 w świątyni. Po Drodze Krzyżowej Msza św.
 2. Zachęcamy naszych parafian do lektury tygodnika katolickiego „Przewodnik Katolicki” do nabycia u ministrantów przy wyjściu z kościoła. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 3. 14. Zmarli: śp. Śp. Gerard Ufir l.78 ul. Kleina 2 ; Śp. Jadwiga Łękowska l.92 ul. Witeckiego 1, Śp. Andrew Tilden l.72 , zam. USA, Śp. Włodzimierz Malina l.73 ul. Kleina 7.
 4. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.