Ogłoszenia duszpasterskie 19.02.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VII Niedziela ZWYKŁA – 19. II.2023rok

 

 1. Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu.
 2. W najbliższą środę, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem.

W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach: 

7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po południu 17.00, 18.30 i 20.00.

Na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu na wszystkich Mszach będzie obrzęd posypania głów popiołem, który jest symbolem podjęcia pokuty za własne grzechy i za grzechy całej ludzkości.  

 1. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 2. Jako wspólnota Kościoła Diecezjalnego w Środę Popielcową zbieramy podczas Mszy św. ofiary na wsparcie hospicjów Diecezji Bydgoskiej: bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, św. Elżbiety w Złotowie oraz Stacji Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie Krajeńskim.
 3. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00 po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
 4. „Ku trzeźwości z Kościołem” – to hasło 56. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w polskim Kościele obchodzony jest w dniach 19-25 lutego. W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. Niech rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Trzeźwości będzie okazją do mocnych wielkopostnych postanowień. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.
 5. W środę 22 lutego, przypada święto Katedry świętego Piotra Apostoła. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji obecnego Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać Jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.

8.W czwartek wspólnota Towarzystwa Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej na godz. 18.00, a po niej Msza św. z oprawą liturgiczną tej wspólnoty.

9.Od jutra za tydzień   27 lutego, przypada IX rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej.  Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego).

 1. W piątek 24 lutego o godzinie 18:00 w auli domu parafialnego swoje spotkanie przygotowujące do bierzmowania będą mieli uczniowie klas I Szkół Ponadpodstawowych. 
 2. W sobotę 25 lutego o godz. 9:00 odbędzie się zbiórka członków LSO naszej parafii. Zapraszamy też nowych kandydatów do służby przy ołtarzu. 
 3. W tym tygodniu dwie Szkoły Podstawowe znajdujące się na terenie naszej parafii mają drzwi otwarte przed rekrutacją do klas I i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2023/24 na które zapraszają rodziców i dzieci. Szkoła Podstawowa nr 17 zaprasza w mury swojej placówki w czwartek 23 lutego w godzinach od 16:30-18:30. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 66 zaprasza na drzwi otwarte w sobotę 25 lutego w godzinach od 9:30-12:30. W imieniu dyrekcji i nauczycieli serdecznie zapraszamy!!!

13.Ogłoszenie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. W tym tygodniu dnia 25 lutego w sobotę w godzinach od 9:00-10:00 w domu parafialnym wydawać będziemy zamówione alby do I Komunii św. 

 1. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra:

Dziś o godz. 20:00 w kościele ostatnia Msza święta z modlitwami o szczęśliwie przeżytą sesję. – We wtorek, o godz. 20:00, studenci Martyrii zapraszają na „ostatki” – zabawę taneczną w rytmach muzyki portugalskiej. Zabawa nawiązywać będzie do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Wejściówką jest odpowiedni strój i kilka złotych do puszki na organizację zabawy. Zabawę zakończy Msza święta o północy z posypaniem głów popiołem na rozpoczęcie Wielkiego Postu.  – W piątki Wielkiego Postu, o godz. 20:00 w kaplicy, zapraszamy na Drogi Krzyżowe, organizowane przez wspólnoty młodzieżowe parafii. W niedzielę, po Mszy św. o 20:00 zapraszamy na akademickie Gorzkie Żale z orędziem papieża Franciszka na Wielki Post.  – Od 5-8 marca przeżywać będziemy coroczne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i społeczności akademickiej. W tym roku wygłosi je dla naszej parafii ks. kan. Mateusz Gawarski – Rektor Akademickiego Kościoła św. Anny w Warszawie – najstarszego duszpasterstwa akademickiego w Polsce.    

-W niedzielę 12 marca przeżywać będziemy w naszej parafii Niedzielę Przedmisteriową. Ks. Piotr Wachowski wygłosi okolicznościowe Słowo Boże, a twórcy tegorocznego Misterium zbierać będą ofiary na organizację przedsięwzięcia.  

 1. 15. Nasza parafia od ponad trzech lat uczestniczy w programie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Z zapartym tchem śledzimy doniesienia z bliskiego wschodu z Turcji i Syrii dotyczące poszkodowanych w tym kataklizmie. Kto nadal pragnie wesprzeć fundusz dla poszkodowanych tej tragedii może przez pośrednictwo Caritas Polska – przekazać  pomoc dla ofiar tragedii.   Ofiary na ten cel można składać do puszki znajdującej się przy po lewej stronie nawy głównej przy relikwiach św. Faustyny. 
 2. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy: „Nasz rok dla Ukrainy”, „Rok wojny, rok braterstwa”, „Nie jestem perpetuum mobile (Bp. Dajczak o depresji)”, „Emerytur pod palmami nie będzie”, „Przedpoście”. Karnawał walczy z postem”, „Fredro: miłość, kobiety i śmiech”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

17.W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym. Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł. Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny. Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy. Podpisał + Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W naszej prafii zbiórkę tę przeprowadzimy za tydzień.

 1. Bardzo wiele wydarzeń ma miejsce w naszej diecezji. Większość z nich odnotowujemy na naszej stronie internetowej: www.mbkm.pl. A oto niektóre z nich:
 • „SMARTFON WYZWANIE NASZYCH CZASÓW” – to tytuł dwudniowego międzynarodowego sympozjum naukowo edukacyjnego zorganizowanego przez Centralną Diakonię Społeczną Ruchu Światło-Życie, które odbędzie się w piątek i sobotę, 3 i 4 marca w auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej (ul. Kaliskiego 7). Gościem specjalnym będzie profesor Manfred Spitzer, światowej sławy niemiecki psychiatra i neurobiolog, specjalista od uzależnień od mediów cyfrowych. Zapraszamy w piątek, 3 marca- młodzież, a w sobotę, 4 marca – rodziców, nauczycieli, wychowawców i wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.Szczegółowy program
 • Od 24 lutego w kinach można zobaczyć film Opiekun. To historia współczesnych bohaterów, w których życie w sposób cudowny wkracza św. Józef. Gorąco zachęcamy, by wybrać się do kina, tym bardziej, że jest to polska produkcja, w której występują znani i znakomici aktorzy. Czas Wielkiego Postu sprzyja, by z wolnego czasu korzystać w dobry sposób, a seans Opiekun na pewno będzie niezwykłym przeżyciem duchowym. Więcej informacji o tym bardzo wartościowym filmie można znaleźćna stronach Rafael film. Seans dla naszej parafii odbędzie się w kinie Helios w poniedziałek 6 marca o g.19.00. Na hasło „parafia” cena biletu wynosi 15 zł.
 • W dniach 24-26 lutego, w CEFie odbędą się “Rekolekcje powołaniowe z Benedyktem XVI dla młodzieży męskiej 16+”.
 • Centrum Formacji Liturgicznej organizuje nabór na II edycję „Kursu dla czytających słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym”. Do udziału zaproszone są szczególnie osoby dorosłe (kobiety i mężczyźni), którzy już czytają bądź chcą czytać słowo Boże podczas liturgii, a także ci członkowie służby liturgicznej, u których w parafiach/dekanatach nie ma prowadzonego podobnego kursu. Zpisy trwają do 5 marca 2023na stronie: https://liturgicznabydgoszcz.pl/kurs-czytania-slowa-bozego/. Kurs zakończy się błogosławieństwem udzielonym przez Księdza Biskupa do pełnienia funkcji w zgromadzeniu liturgicznym. Szczegółowe informacje na załączonym plakacie. 
 • Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Lizbonyz grupą DA „Martyria”, w terminie 23 lipca – 10 sierpnia. Wszelkie dodatkowe informacje na: https://martyria.pl/z-kujaw-do-lizbony/ lub pod nr telefonu: 518-782-493.     
 1. Zmarli: śp. Teresa Trynkler l.67 z ul Monte Cassino; śp. Zofia Klemensiak l.76 z ul. Gierczak; śp. Szczepan Tamas l.90 z ul. Tychoniewicza ; Śp. Jan Makowiecki  l.61 z ul. Sosnowskiego
 2. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.