Ogłoszenia duszpasterskie 18.12.2022

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – IV Niedziela Adwentu – 18.XII.2022 rok

 1. Przeżywamy dziś czwartą, ostatnią niedzielę Adwentu. Od świąt dzieli nas tydzień. Starajmy się ten czas przeżyć w klimacie oczekiwania, by z tym większą radością przywitać Przychodzącego Chrystusa.  Dziś podczas Mszy św. o godzinie 11.30-tej harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.
 2. W piątek 23 grudnia dzień adwentowego nawrócenia, dzień adwentowej Spowiedzi św. dla całej parafii. Zaprosiliśmy do posługi spowiedniczej wszystkich kapłanów dekanatu. Spowiedź św. będzie w godzinach od 9.00 do 11.00 i po południu od godz. 15.30 do 18.30. Do Komunii św. będzie można przystąpić co 20 minut. Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi.
 3. We wtorek, 20 grudnia rozpoczynamy prace przy oprawianiu i ustawieniu choinek w kościele i kaplicy oraz przygotowaniu szopek świątecznych. Są to prace czasochłonne, więc prosimy Panów do pomocy. Rozpoczynamy o godz. 9.00.
 4. Roraty do czwartku włącznie o godz. 7.00 i po południu o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 5. W sobotę Wigilia Bożego Narodzenia. Msze św. o godz. 7.00 i 8.30. Po południu i wieczorem Mszy św. nie będzie. Polska tradycja tego jedynego i bardzo szczególnego w roku dnia jest bardzo bogata. Zadbajmy zatem o ten uświęcony religijnymi zwyczajami dzień i wieczór a także o chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Święty czas wigilii to wspaniała i jedna z nielicznych okazji do pojednania w naszych rodzinach, nieraz skłóconych i powaśnionych. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela (Łk 2, 1-50), łamanie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Przypomnijmy także, iż dla katolików w Polsce wigilia jest – jak nakazuje pradawna tradycja – dniem postnym. I jeszcze jedno – przy wigilijnym stole wspomnijmy o tych, których Bóg powołał już do wieczności, za naszych bliskich zmarłych. Wigilijny dzień niech będzie dla nas wierzących wielkim przeżyciem religijnym! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar duchowy i głęboko religijny. 
 6. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy uroczystą Pasterką o godz. 22.00 i 24.00 z udziałem Żywego Żłóbka. Ofiary z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto przypada XX rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego. Po Mszy św. o godz. 18.30 wyjdziemy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego kapłana.  W drugi dzień Świąt Msze św. wg. niedzielnego porządku.   Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl.  Informujemy, że w tym roku Żywy Żłóbek będzie podczas Pasterki o godz. 22 i 24 i w pierwsze   Święto o godz. 13. 
 7. W Świąteczny Poniedziałek 26.XII drugie Święto Bożego Narodzenia, czyli wspomnienie Św. Szczepana pierwszego Męczennika. Msze św. według niedzielnego planu. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uwielbienia narodzonego Syna Bożego.
 8. 8. Tradycyjnie jak co roku zapraszamy w Drugi dzien Świąt 26 grudnia na Msze św. o godz. 17.00 a po Niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholą BOŻE NUTKI.
 9. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dary i ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w ramach adwentowej akcji charytatywnej „kilogram dla potrzebujących”. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali w dostarczeniu darów do domu katechetycznego oraz osobom, które je segregowały. Za ten Bożonarodzeniowy dar serca naszych Parafian dziękujemy.
 10. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że: Jutro o godz. 7:00 w kaplicy ostatnie Roraty akademickie. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie, zakończone Laudesami – poranną modlitwą Kościoła.

-W środę nie będzie Mszy świętej akademickiej. Tego dnia, na godz. 20:00, do sali duszpasterstwa, zapraszamy na spotkanie opłatkowe wszystkich przyjaciół Martyrii. Prosimy przynieść z sobą drobne upominki: zabawki, gry planszowe czy materiały edukacyjne, które zostaną przekazane podopiecznym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, podczas kolędy 4don4LORD.  -Za tydzień – w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia – przeżywać będziemy 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Począwszy od Pasterki, we wnętrzu naszej bazyliki, ustawiona będzie specjalnie przygotowana wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Również w pierwszy dzień Świąt, w TVP3 o godz. 18:00, wyemitowany zostanie program pt. „Bliżej nieba” poświęcony ks. Trybowskiemu. Natomiast 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Zygmunta. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan.            

 1. Od wtorku 27 grudnia po dwu latach przerwy w imię Boże rozpoczynamy duszpasterskie nawiedziny rodzin tzw. kolędę. Bliższe szczegóły na ten temat podamy w drugie święto Bożego Narodzenia. Kolędę rozpoczniemy w tym roku od ulic Monte Cassino, Piwnika Ponurego i Konfederatów Barskich 3. Plan kolędy podamy w Wigilię Bożego Narodzenia na stronach internetowych parafii, będzie do wglądu w kruchtach kościoła i wydrukowany na specjalnej kolędowej ulotce do zabrania w święta z kościoła.
 2. Ks. Marek zaprasza na ostatni przed Bożym Narodzeniem i zarazem ostatni w tym roku kalendarzowym Spacer Miłosierdzia w poniedziałek 19 grudnia w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego.
 3. Do nabycia Przewodnik Katolicki który proponuje m.in. następujące artykuły:  Kolęda budzi wiele kontrowersji i emocji. Jaki w ogóle jest sens kolędy i jak ocalić to, co jest jej istotą? O co chodzi w „kampanii insynuacji oraz jawnych oszczerstw rzucanych pod adresem Jana Pawła II”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 4. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 5. Biuro parafialne ze względu na spowiedź św. adwentową będzie czynne od poniedziałku do czwartku włącznie.
 6. Zmarli: śp. Jan Werner, lat 66, zam. Kleina 7, śp. Ireneusz Szreder, lat 40, zam. ul. Fieldorfa Nila 15.
 7. Na ostatnie dni adwentowego czuwania a także na radość płynącą ze świadomości, że Pan jest coraz bliżej, by otoczyć nas swoim Miłosierdziem przyjmijmy Boże błogosławieństwo.

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.