Ogłoszenia duszpasterskie 18.09.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXV Niedziela Zwykła – 18.IX.2022rok

 

 1. Dziś – dwudziesta piąta niedziela w ciągu roku, a zarazem trzecia niedziela września, w którą Kościół w Polsce obchodzi Dzień Środków Społecznego Przekazu. Mamy dobrą okazję do zastanowienia się nad tym, jak korzystamy ze środków społecznego przekazu, także z mediów katolickich. Mamy też sposobność do zastanowienia się nad zagrożeniami, jakie mogą nieść ze sobą mass media, nad dokonywanymi przez nas wyborami programów i przygotowaniem młodego pokolenia do odpowiedzialnego korzystania ze środków przekazu.  Tematem papieskiego orędzia na dzisiejszy Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu sa słowa: „Chodź i zobacz!” (J 1,46). Komunikować, spotykając się z osobami takimi jakie są i tam, gdzie są”. Dziś Kościół katolicki wspomina św. Franciszka Salezego, którego papież Pius XI ogłosił w 1923 r. patronem pisarzy katolickich i dziennikarzy.
 2. Dziś, 18 września, przypada również święto Świętego Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, głównego patrona Polski. Ze względu na przypadającą niedzielę nie jest ono celebrowane w liturgii. Naszą modlitwą otaczamy młode pokolenie, aby wzrastało w wierze i bliskości Pana.
 3. Już dziś kierujemy do małżonków naszej parafii wyjątkowe zaproszenie. W niedzielę dnia 2 października   o godz. 13.00 będzie celebrowana uroczysta Msza św. w intencji małżeństw obchodzących w tym roku pierwszą, 5, 10, 15, 25 i kolejne okrągłe rocznice zawarcia związku małżeńskiego. Małżeństwa, które pragną uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości proszone są o zgłaszanie się do kapłanów naszej parafii po Mszach św. w zakrystii albo w kancelarii parafialnej. Można też zgłaszać nazwiska Jubilatów telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii. Przygotowujemy dla małżonków okolicznościowe pamiątki i błogosławieństwa.
 4. W środę obchodzimy wspomnienie św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty patrona naszej sąsiedniej parafii. Suma odpustowa dziś w niedzielę o godz. 11.30.
 5. W piątek (23.IX) wspomnienie św. o. Pio, czciciela Najświętszej Eucharystii i Matki Bożej, niezwykłego charyzmatyka. To jeden z największych świętych XX wieku, który był szczególnym narzędziem działania Boga w świecie. Zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 18:30.  Tego dnia   na Różaniec o godz. 18.00 zaprasza Towarzystwo Świętego Wojciecha.
 6. Za tydzień, dnia 25 września na Mszy świętej o godz. 10:00, młodzież klas 8 Szkoły Podstawowej złoży, podpisane przez rodziców, deklaracje potwierdzające chęć przygotowania się do sakramentu bierzmowania. Ostateczny termin składania deklaracji upływa 9 października.  
 7. Od września wznawia swoją działalność nasza parafialna schola dziecięca „Boże nutki”. Wszystkich chętnych do śpiewania, a także osoby grające na instrumentach zapraszamy na próby do zakrystii w środy o godz. 18.00.
 8. Po trzech latach spowodowanych pandemią wznawiamy Diecezjalną pielgrzymkę na Jasna Górę. W tym roku pielgrzymujemy na Jasną Górę w dniach 20-21 października (czwartek/piątek). Pielgrzymka ma przygotować nas do obchodów w roku 2024, XX-lecia powołania Diecezji Bydgoskiej. Przejazd autokarem i koszt z noclegiem wynosi 150 zł. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafii w godzinach urzędowania.

9.W czwartek Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity przy parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity we Fordonie zaprasza jak każdego 22 dnia miesiąca na Mszę św. o godz. 17.00.

 1. „KATECHEZA PRZEDMAŁŻEŃSKA Z KURSEM TAŃCA” prowadzonym przez profesjonalnego instruktora rozpocznie się 10 października w parafii św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze. Liczba miejsc ograniczona. Więcej szczegółów na plakacie i na ulotkach wyłożonych na stoliku prasowym. Katechezę dla narzeczonych proponuje również DA „Martyria”. Więcej o październikowych katechezach, „Co i jak zanim powiesz tak” na stronie internetowej.
 2. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” do nabycia u ministrantów przy wyjściu z kościoła. W najnowszym numerze tygodnika przeczytamy m.in.: „Bóg albo mamona” i „Ostatnia deska ratunku” – rozważanie Słowa Bożego; „Życie poświęcę wam” i „Obrońca wiar” – sylwetka zmarłej Elżbiety II, królowej, która przez 70 lat pozostawała sługą poddanych; „Kto idzie na zatracenie” – rozmowa Moniki Białkowskiej z ks. prof. Henrykiem Seweryniakiem; „Pasterz nielicznych” – rozmowa z ks. bp. Czesławem Kozonem o sytuacji Kościoła katolickiego w Królestwie Danii. Zachęcamy do nabycia i lektury.
 3. Zmarli: – śp. Bronisława Jaszczerska, lat 54, zam. ul. Fieldorfa Nila 15, śp. Stanisław Lewandowski, lat 90, zam. ul. Sucharskiego 4, śp. Mścigniew Drapiewski, lat 54, zam. ul. Bielawskiego 2, śp. Zbigniew Gałęcki, lat 71, zam. w Toruniu.
 4. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.