Ogłoszenia duszpasterskie 18.04.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – PONIEDZIAŁEK   WIELKANOCNY 18.IV.2022 rok

  1. Dzisiaj obchodzimy drugi dzień świąt i drugi dzień w oktawie Wielkanocy – Wielkanocny Poniedziałek. Msze św. według niedzielnego porządku. Liturgiczny okres Wielkanocy będzie trwał aż do Zesłania Ducha Świętego – Zielonych Świąt. Ten pierwszy tydzień Wielkanocy ma tak uroczysty charakter, że nie obchodzimy w tym czasie żadnych innych uroczystości. W ten sposób Kościół podkreśla fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa dla chrześcijaństwa. Cieszmy się więc i radujmy największym cudem Pana Jezusa, który na powrót otwiera nam bramy nieba. Postarajmy się jednak, aby formy tej radości i kultura naszej zabawy, zwłaszcza w ten lany poniedziałek, były godne i roztropne.

Wielu z nas ma serca wyczulone na ludzką tragedię i tragiczne losy mieszkańców sąsiedniej Ukrainy. Można nadal wpierać   objętych wojną Ukraińców poprzez dobrowolne ofiary do skarbony przy tzw. Ciemnicy i Grobie Pańskim.

  1. W najbliższą niedzielę, tydzień po Wielkanocy na prośbę i polecenie Świętego Jana Pawła II czcimy Miłosierdzie Boże. Obraz Jezusa zatytułowany „Jezu ufam Tobie” ma w naszej parafii wielu czcicieli. Ojciec Święty Jan Paweł II w roku dwutysięcznym kanonizował Siostrę Faustynę i cały świat polecił na trzecie tysiąclecie opiece Miłosierdzia Bożego. Przy okazji przypomnijmy, że w naszej Bazylice w każdy czwartek   o godz. 830 odprawiamy Mszę św. dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy w kaplicy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego. Dołączmy do czcicieli Miłosierdzia Bożego.

3.Dla wielu z nas przeżywane święta to czas umacniania więzi rodzinnych.   W te święta życzmy sobie
i my wielkoduszności i wspaniałomyślności w życiu i postępowaniu z bliźnimi.   Jak to wewnętrznie wyzwala, czyniąc człowieka naprawę wolnym, a jednocześnie bliskim i braterskim.

  1. W tym tygodniu w związku z Oktawą Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w najbliższy piątek, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od spożywania potraw mięsnych.
  2. Dziękujemy studentom i absolwentom Martyrii za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Tegoroczna wizualizacja nawiązuje do gehenny, jaką przeżywają nasi bliźni na Ukrainie. To właśnie w poległych żołnierzach i cywilach oraz w ich zrujnowanych domach, Chrystus Pan oddaje życie
    i rozbudza niegasnącą nadzieję na nową historię świata i człowieka.

-W środę po akademickiej 20stce kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwum Katechizmu”.

-W czwartek odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Są jeszcze wolne miejsca. Szczegóły i zapisy u ks. Piotra.

-Akademicki zespół „Amen+” zaprasza w sobotę o godz. 20:00 do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Opławcu na kolejny wieczór uwielbienia pt. „Posłani”. Podczas modlitwy nie zabraknie konferencji, śpiewu i adoracji Najświętszego Sakramentu. Przybliżać będziemy kolejne sylwetki i historie Apostołów, którzy po Zesłaniu Ducha Świętego szli na cały świat i głosili Ewangelię. 

6. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu. Odwiedźmy Dolinę Śmierci z modlitewną refleksją powiązaną z sąsiedztwem tamtejszej Drogi Krzyżowej.

7. Niedzielę Miłosierdzia przeżywać będziemy jako Dzień Dobra. W Diecezji Bydgoskiej wydarzeniem wiodącym będzie Festyn Dobra. Uroczyste obchody rozpocznie Eucharystia o g.13.00 w kościele MB Ostrobramskiej pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Po Mszy św. odbędzie się festyn w Fabryce Lloyda przy ul. Fordońskiej 156, połączony z koncertem zespołów religijnych, poczęstunkiem dla uczestników, grami i zabawami dla dzieci. We wszystkich parafiach odbędzie się zbiórka do puszek, a podczas festynów będzie można dokonać darowizny przy użyciu terminali płatniczych na rzecz uchodźców z Ukrainy

8. Aktualny świąteczny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m.in. następujące artykuły: „Od pojmania do pustego grobu”; „Macie w nas przyjaciół”; „Nadzieja nie zwalnia z działania”; „By zmartwychwstał w naszych sercach”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

9. Jutro wielu Parafian wraca do codziennych obowiązków i pracy. Niech wiara w zwycięstwo razem z Chrystusem nad grzechem, szatanem i śmiercią oraz nadzieja udziału w chwale z Nim czynią lepszym każdy dzień, napełniają serca miłością ku Bogu i ku ludziom. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza nas potrzebnymi łaskami i siłą w codziennym życiu, a także w służbie Panu Bogu, Ojczyźnie oraz polskiej rodzinie.

10. Zmarli: śp. Helena Murawska, lat  89, zam. ul. Hofmana 1, śp. Paweł Blomberg, lat 78,  zam. ul. Gierczak 13/4

11. Przeżywamy okres wielkanocny, który jest szczególnym czasem roku liturgicznego. Życzymy, aby tegoroczne Święta Zmartwychwstania Pańskiego były dla nas wszystkich umocnieniem oraz odkryciem na nowo daru Kościoła Domowego, bo Chrystus Zmartwychwstały przychodzi do nas mimo drzwi zamkniętych i pozdrawia słowami „Pokój Wam”.