Ogłoszenia duszpasterskie 18.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  I Niedziela WIELKIEGO POSTU. – 18.II.2024 ROK

Rokrocznie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię o kuszeniu Chrystusa na pustyni. Pan Jezus, który zwyciężył wszystkie szatańskie pokusy, uczy nas sztuki zwyciężania w pokusie. Niech wielkopostna pielgrzymka wiary nas umacnia w naszych zmaganiach ze złem. W tym tygodniu w sobotę 24 lutego br. druga rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.  Od samego początku wojny Kościół w Polsce za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce jak i na Ukrainie.  W Środę Popielcową w Polsce a dziś w naszej diecezji zbieramy podczas Mszy św. ofiary na pomoc dla Ukrainy. Nasz dar serca będzie jałmużną postną   którą za pośrednictwem Caritas Polska, przeznaczymy na pomoc ofiarom wojny. 

 1. W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ksiądz biskup wskazał poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask. Kościoły stacyjne w Wielkim Poście są miejscem pielgrzymek indywidualnych lub grupowych i mają być otwarte przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem modlitwy stacyjnej będzie Msza święta, sprawowana o godzinie wyznaczonej przez księdza proboszcza. Ponadto będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nabożeństwach wielkopostnych, by przygotować się do obchodów misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Nasza Bazylika Matki Boskiej Królowej Męczenników została wyznaczona na kościół stacyjny, w którym jutro 19 lutego poprowadzimy modlitwy dla całej diecezji. Szczegółowy program dnia stacyjnego podany jest w gablotkach i na stronie internetowej parafii. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.
 2. Wzbudźmy w sobie wielkie pragnienie owocnego i dobrego przeżycia rozpoczętego czasu Wielkiego Postu – różne umartwienia bądź dobre postanowienia mogą w tym pomóc. Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty dziś dobiegają końca, ale warto i trzeba rozwijać w sobie ducha umartwienia, do czego bardzo zachęcamy.
 3. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00 po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
 4. W piątek 22 lutego, przypada święto Katedry świętego Piotra Apostoła. Święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali postawieni jako pasterze całego Kościoła powszechnego. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji obecnego Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać Jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
 5. W sobotę wspólnota Towarzystwa Świętego Wojciecha zaprasza do wspólnej modlitwy różańcowej na godz. 18.00, a po niej Msza św. z oprawą liturgiczną tej wspólnoty.
 6. Od wtorku za tydzień   27 lutego, przypada X rocznica podjętej przez Ojca Świętego Franciszka decyzji o podniesieniu naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej.  Wierni, którzy pobożnie nawiedzą tę świątynię i będą w niej uczestniczyć w świętej liturgii lub przynajmniej odmówią modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga” pod zwykłymi warunkami (stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa według intencji Ojca św.) mogą uzyskać odpust zupełny: w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (27 lutego).
 1. Ogłoszenia akademickie:

-W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 

-Przypominamy, że od Wielkiego Postu niedzielne Msze św. akademickie celebrowane będą w kaplicy.

-W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „7 znaków” o. Maciejem Sierzputowskim.   

-Za tydzień, od II niedzieli Wielkiego Postu, zapraszamy do przeżycia wielkopostnych rekolekcji pt. „Jak siebie samego”. Rekolekcje poprowadzi ks. Jarosław Magierski z Łodzi, odpowiedzialny za Duszpasterstwo i Strefę Wsparcia „Papageno Team” – duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby (www.papagenoteam.com). Nauki rekolekcyjne w niedzielę podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 8:30, 18:30 i 20:00 w kaplicy dla młodzieży akademickiej. Więcej informacji o rekolekcjach na stronie internetowej Martyrii.  

 1. Rozpoczął się także czas Komunii Świętej wielkanocnej, który potrwa aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego (Niedzieli Trójcy Świętej (26.05.2024)). Przypominamy o przykazaniu kościelnym o powinności skorzystania raz w roku z sakramentu pojednania i przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym. Każdego dnia jest w naszej Bazylice Stały Konfesjonał. Spowiadamy od poniedziałku do czwartku od godz. 7.30 do 8.00 i od godz. 18.00 do 18.30 a w piątki i soboty od godz. 9.30 do 12.00 i od godz. 14.30 do 17.00. Na te największe chrześcijańskie święta oczyśćmy nasze serca, uczyńmy je gotowymi na przyjęcie Zmartwychwstałego Pana. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
 2. Informujemy, że parafialne rekolekcje wielkopostne dla dorosłych rozpoczniemy za tydzień w II Niedzielę Wielkiego Postu.
 3. Zachęcamy do zakupu i lektury „Przewodnika Katolickiego”. W nowym wydaniu czytamy: Przez pustynię do wolności. Wielkopostny cykl Przewodnika. Liturgia uczy pokory. Dlaczego nie można zmieniać w niej słów. Szkoła równych szans. Chicha prywatyzacja edukacji pogłębia dysproporcje. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 4. Do poniedziałku włącznie przyjmujemy rezerwacje biletów na koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w sobotę 6 kwietnia. Bilety w cenie 30 zł można zamawiać w biurze parafialnym.
 5. Po wielu latach kończy posługę zakrystianina w naszej Bazylice pan Grzegorz Jekel. Należąc do Wspólnoty Neokatechumenalnej podejmie w tym tygodniu pracę misyjną jako katechista wędrowny w ekipie odpowiedzialnych Katechistów za drogę neokatechumenalną w diecezji Legnickiej. Za wieloletnią i przykładną służbę dla naszej Bazyliki i Sanktuarium za zaangażowanie, troskę, za pracę włożoną w świątyni i przy świątyni serdecznie dziś dziękujemy. Niech dobry Bóg błogosławi Panu, obdarza obficie wszelkimi łaskami za wszelkie dobro, obficie darzy zdrowiem i swym błogosławieństwem dla dalszej posługi Kościołowi.
 6. Bardzo wiele wydarzeń ma miejsce w naszej diecezji. Większość z nich odnotowujemy na naszej stronie internetowej: www.mbkm.pl.
 7. Zmarli: śp. Urszula Szymańska l.72 ul. Sucharskiego 2
 8. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Ogłoszenia Fundacji Wiatrak 18.02.2024r.

– Ruszył nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

–  Przedszkole edukuje w duchu nauczania Św. Jana Pawła II, oferuje zindywidualizowane podejście w niewielkich grupach, wiele zajęć dodatkowych w ramach czesnego. Przedszkole realizuje kształcenie specjalne, wczesne wspomaganie rozwoju, posiada zaplecze terapeutyczne w postaci sal do zajęć specjalistycznych takich jak logopedia, trening umiejętności społecznych czy integracja sensoryczna. Wykwalifikowana kadra gwarantuje wysoką jakość opieki i kształcenia. Przedszkole prowadzi roczne przygotowanie szkolne czyli tak zwaną „zerówkę”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 513-945-785, na stronie FB przedszkola lub osobiście w Domu Jubileuszowym.

Zostało jeszcze tylko kilka miejsc.!!!!!

– Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy Państwa do wsparcia naszych działań. Dzięki Państwa hojności możemy kontynuować naszą działalność i realizować projekty skierowane do coraz większej liczbie osób. Będzie nam niezmiernie miło, jeśli Państwa 1,5% trafi właśnie do “Wiatraka”. 

Już teraz wyrażamy ogromną wdzięczność za otwartość serca i gotowość wspierania naszych działań statutowych, które od lat służą fordońskiej społeczności. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu wciąż rozwijamy skrzydła i napędzamy dobro!

– Zapraszamy do Restauracji Przy Wiatraku czynnej od poniedziałku do piątku  w godzinach 10:00 – 18:00

– Dnia 29 lutego w Sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Fundacji „Wiatrak” rozpoczynamy cykl spotkań pt. „Śladami historii Fordonu” prelekcję z wizualizacją poprowadzi pan Damian Rączka. Serdecznie Zapraszamy

BAZYLIKA MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

WIELKOPOSTNY KOŚCIÓŁ STACYJNY DIECEZJI BYDGOSKIEJ 19 LUTEGO 2024 ROKU

W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ksiądz biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask. Kościoły stacyjne
w Wielkim Poście są miejscem pielgrzymek indywidualnych lub grupowych i mają być otwarte przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem modlitwy stacyjnej będzie Msza święta, sprawowana o godzinie wyznaczonej przez księdza proboszcza. Ponadto będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nabożeństwach wielkopostnych, by przygotować się do obchodów misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

PROGRAM WSPÓLNEJ CAŁODNIOWEJ MODLITWY

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. PRZEZ CAŁY DZIEŃ

Godzina 8.30 – MSZA ŚW. WYSTAWIENIE I ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU

 

CAŁODZIENNA ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU:

Godz. 09.00-10.00    OAZA RODZIN, PORADNICTWO RODZINNE

Godz. 10.00-11.00    ŻYWY RÓŻANIEC  

Godz. 11.00-12.00    APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

Godz. 12.00            ANIOŁ PAŃSKI I   MSZA ŚW. – KS. PROBOSZCZ

Godz.13.00-14.00     KOŁO PRZYJACIÓŁ RADIA MARYJA, AKCJA KATOLICKA

Godz.14.00-15.00     TOWARZYSTWO ŚWIĘTEGO WOJCIECHA, STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ, NA OŚCIEŻ

Godz.15.00             KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO  WSPÓLNOTA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Godz.16.00-17.00     ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

Godz. 17.00            MSZA ŚW. DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – KS. KODZIK

Godz. 17.30            PASYJNE NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE

Godz. 18.30            MSZA ŚW. Z OKOLICZNOŚCIOWYM SŁOWEM BOŻYM DLA                                       WSZYSTKICH PARAFIAN I GOŚCI Z CAŁEJ DIECEZJI KS.                                         MAREK BOROWSKI

Godz. 19.30              RÓŻANIEC ŚW. – PROWADZI SŁUŻBA LITURGICZNA –AKOLICI Z NASZEJ PARAFII

Godz. 20.00              CIĄG DALSZY ADORACJI NAJŚW. SAKR. PROWADZI WSPÓLNOTA NEOKATECHUMENATU

Godz. 21.00             APEL JASNOGÓRSKI – MŁODZIEŻ AKADEMICKA  

WYDARZENIA DIECEZJALNE

 1. W ramach nowenny do uroczystości XX-lecia naszej diecezji, Ksiądz Biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je kolejnymi stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask dla diecezjan. 
 2. Duszpasterstwo Powołań DB oraz Siostry Służebniczki zapraszają na rekolekcje powołaniowe dla dziewcząt od 16 r. ż., które odbędą się w dniach 16 – 20 lutego 2024 r. w Solcu Kujawskim w Domu Zakonnym Sióstr Służebniczek. Zapisy i szczegóły u s. Karoliny Dobosz (tel. 505394540) lub ks. Pawła Białczyka (tel. 731808736). Zachęcamy Księży i Katechetów do promowania tej inicjatywy. 
 3.  Zapraszamy na comiesięczną adorację Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań  w kaplicy Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Bydgoszczy, którą 20 lutego br. w godz. 19:30 – 21:00 poprowadzi Centrum Formacji Liturgicznej. 
 4. 21 lutego o godz. 17.00 w CEFie odbędzie się spotkanie Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. 
 5. W dniach 25-28 lutego, Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” zaprasza na wielkopostne rekolekcje akademickie pt. „Jak siebie samego”. Rekolekcje poprowadzi ks. Jarosław Magierski z Łodzi, opiekun Duszpasterstwa i Strefy Wsparcia „Papageno Team” – duszpasterstwa osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby (www.papagenoteam.com). Nauki rekolekcyjne o godz. 20:00 w kaplicy akademickiej parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie (ul. Bołtucia 5).   
 6. 27 lutego o godz. 16:00 do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego (ul. Grodzka 18), Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” i „Papageno Team” zapraszają rodziców, nauczycieli, duszpasterzy, wychowawców na wykład otwarty pt. „Gdy życie traci sens”.Kryzys samobójczy w rodzinie, duszpasterstwie i procesie terapii. Spotkanie poprowadzi ks. Jarosław Magierski z Łodzi, który prowadzi Duszpasterstwo i Strefę Wsparcia „Papageno Team” –duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby (www.papagenoteam.com) oraz zaproszeni goście. Wykład otwarty poprowadzą: 1. „A we mnie duch mój omdlewa” Ps 143,4 – duszpasterstwo w kryzysie siucydalnym (ks. Jarosław Magierski – psychotraumatolog, suicydolog, koordynator Papageno Team, duszpasterstwa skierowanego do osób w kryzysie samobójczym); 2. „Zamiera we mnie serce” Ps 143,4 – bezgraniczne cierpienie w kryzysie samobójczym – perspektywa psychoterapii. Drogi terapii i strategie towarzyszenia w zdrowieniu (Joanna Niedbalska – psychoterapeuta młodzieży i dorosłych; terapeuta par, małżeństw i rodzin); 3. Zagrożone ciało – kryzys samobójczy w leczeniu psychiatrycznym (Izabela Fadel – lekarz psychiatra, psychoterapeuta). Plakat w załączniku. 
 7.  Ks. Łukasz Kucharski informuje: Już teraz serdecznie zapraszamy do rezerwacji biletów na Koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w sobotę 6 kwietnia o godz. 19:00.  Bilety w cenie 30 zł zamawiać można u Księży Proboszczów. Należności za zamówione bilety należy przelać na adres Kurii diecezjalnej z dopiskiem: „20-lecie/bilety filharmonia/parafia/imię i nazwisko” na konto bankowe: 69 1600 1185 0004 0807 2568 7001. Bilety zostaną dostarczone za pośrednictwem poczty kurialnej na adres parafii. Ostateczny termin zamawiania biletów mija 10 marca. 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.