Ogłoszenia duszpasterskie 17.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE III NIEDZIELA ADWENTU – 17.XII.2023 ROK

 1. W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem. Minęła połowa Adwentu. Wkroczyliśmy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Jak przeżywamy ten święty czas? Czy byliśmy chociaż jeden raz na „Roratach”? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź. Dziś podczas Mszy św. o godzinie 11.30 harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.
 2. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za dary złożone w ubiegłą niedzielę na świąteczne paczki. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomagali w dostarczeniu darów do domu katechetycznego, oraz osobom, które je segregowały. W tym roku przygotowaliśmy 150 paczek. Za ten Bożonarodzeniowy dar serca naszych Parafian dziękujemy.
 3. Zapraszamy na „Roraty”. Dla dorosłych codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży w tym tygodniu będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00.
 4. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych poświęconych w niedzielę Chrystusa Króla w naszej bazylice. Do nabycia w zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W tym roku rozprowadziliśmy wszystkie świece wigilijne. Nowej dostawy świec Caritas   nie planuje.        
 5. W sobotę 23 grudnia dzień adwentowego nawrócenia, dzień adwentowej Spowiedzi św. dla całej parafii. Zaprosiliśmy do posługi spowiedniczej wszystkich kapłanów dekanatu. Spowiedź św. będzie w godzinach od 9.00 do 11.00 i po południu od godz. 15.30 do 18.30. Do Komunii św. będzie można przystąpić co 20 minut. Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi.
 6. Do świąt Bożego Narodzenia coraz bliżej (pozostał już zaledwie tydzień, albowiem tegoroczny Adwent jest najkrótszym z możliwych). W tym roku czwarta niedziela Adwentu przypada w dzień wigilijny 24 grudnia. Msze św. w niedzielę za tydzień według niedzielnego planu z tym jednak, że ostatnia Msza św. będzie o godz. 13.00. W wigilię nie będzie Mszy św. o godz. 17.00,18.30 i 20.00.
 7. Wigilia Bożego Narodzenia.   Polska tradycja tego jedynego i bardzo szczególnego w roku dnia jest bardzo bogata. Zadbajmy zatem o ten uświęcony religijnymi zwyczajami dzień i wieczór a także o chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy.   Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszy wspólna modlitwa, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela (Łk 2, 1-50), łamanie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd i pastorałek.  Przypomnijmy także, iż dla katolików w Polsce wigilia jest – jak nakazuje pradawna tradycja – dniem postnym.  I jeszcze jedno – przy wigilijnym stole wspomnijmy o tych, których Bóg powołał już do wieczności, za naszych bliskich zmarłych. Wigilijny dzień niech będzie dla nas wierzących wielkim przeżyciem religijnym! Pamiętajmy, że to Bóg wkracza w naszą historię i przez to nadaje naszemu życiu wymiar duchowy i głęboko religijny. 
 8. Święta Bożego Narodzenia rozpoczniemy uroczystą Pasterką o godz. 22.00 i 24.00 z udziałem Żywego Żłóbka. Ofiary z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia. W pierwszy dzień Świąt nie będzie Mszy św. o godz. 7.00. Pozostałe Msze św. jak w każdą niedzielę. Podczas Mszy św. o godz. 15.00 udzielać będziemy Sakramentu Chrztu św. W pierwsze Święto przypada XXI rocznica śmierci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego – budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza naszej parafii, którego proces beatyfikacyjny nabrał tempa: po akceptacji Konferencji Episkopatu Polski, postulator wysłał do Dykasterii ds. Kanonizacyjnych prośbę Księdza Biskupa o tzw.nihil obstat, czyli zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Zygmunta Trybowskiego.  25.12.br.  po Mszy św. o godz. 18.30 wyjdziemy do grobu z modlitwą za duszę zmarłego kapłana.      W drugi dzień Świąt Msze św. wg. niedzielnego porządku.   Wszystkie nabożeństwa i uroczystości świąteczne z naszego kościoła są bezpośrednio transmitowane w internecie na stronie parafii www.mbkm.pl.  Informujemy, że w tym roku Żywy Żłóbek będzie podczas Pasterki o godz. 22 i 24 i w pierwsze i drugie Święto o godz. 13. 00.
 9. W Świąteczny Poniedziałek 26.XII drugie Święto Bożego Narodzenia, czyli wspomnienie Św. Szczepana pierwszego Męczennika. Msze św. według niedzielnego planu. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Serdecznie zapraszamy do wspólnego uwielbienia narodzonego Syna Bożego.
 10. Tradycyjnie jak co roku zapraszamy w Drugi dzien Świąt 26 grudnia na Msze św. o godz. 18.30 a po Niej na wspólne kolędowanie przy żłobku z naszą parafialną scholą BOŻE NUTKI.
 11. Od środy 27 grudnia w imię Boże rozpoczynamy duszpasterskie nawiedziny rodzin tzw. kolędę. Bliższe szczegóły na ten temat podamy w drugie święto Bożego Narodzenia. Kolędę rozpoczniemy w tym roku od ulic Witeckiego, Stommy, Gierczak. Plan kolędy podamy w Wigilię Bożego Narodzenia na stronach internetowych parafii, będzie do wglądu w kruchtach kościoła i wydrukowany na specjalnej kolędowej ulotce do zabrania w święta z kościoła.
 12. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza: 1. Zapraszamy na ostatnie Roraty akademickie w poniedziałek o godz. 7:00 do kaplicy. Po Mszy świętej śniadanie.    2. Martyria zaprasza do słuchania „Adwentowej Kawy” czyli podcastu – cyklu radiowych rozmów z ciekawymi ludzi, zainspirowanych codzienną adwentową Ewangelią. Kawę możesz znaleźć na:www.adwentowakawa.pl  3. Już dziś zapraszamy na koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi”, który w wykonaniu bydgoskich muzyków i chóru zjednoczonych wspólnot odbędzie się w sobotę 6 stycznia o godz. 19:30 w naszym kościele.
 13. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii.   Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 14. Jutro w poniedziałek rozpoczynamy prace przygotowujące naszą Bazylikę na okres Bożego Narodzenia. Rozpoczęcie prac o godzinie 9:00. Prosimy o pomoc panów, panie, młodzież – wszystkich, którzy chcą się włączyć. Chętnych prosimy o kontakt w zakrystii.
 15. Zachęcamy do nabywania i lektury katolickiej prasy: „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy m.in. „Jak współpracować w Kościele”, „Radujcie się”. W przyszłym tygodniu Przewodnik Katolicki z modlitewnikiem i dodatkiem „Rodzina”.  96 stron czytania w cenie 15 zł.
 16. Zapraszamy na ostatni w tym roku Spacer Miłosierdzia w najbliższy poniedziałek, 18 grudnia od godz. 21.00. Przerwa w Spacerach będzie do końca stycznia ze względu na kolędę. Po nowym roku pierwszy Spacer będzie 5 lutego 2024 roku. Zaprasza ks. Marek
 17. Zmarli: śp. Śp. Janusz Bińkowski l.73 zam. Pigżaś, śp. Romuald Siuda l.71 z ul. Kleina 4, śp. Eugenia Hejnowska l.78 z ul. Witeckiego 1, śp. Marzena Tyberska l.61 z ul. Licznerskiego 4, śp. Zdzisław Zaremba l.84 z ul. Piwnika Ponurego 4.
 18. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, już trzecim tygodniu adwentowego czuwania. 

 

UWAGA!  W TYM TYGODNIU NIE BĘDZIE W NASZEJ BAZYLICE POSŁUGI „STAŁEGO KONFESJONAŁU”. WŚRÓD TYGODNIA SPOWIEDŹ ŚW. W POSZCZEGÓLNYCH PARAFIACH NASZEGO DEKANATU. HARMONOGRAM SPOWIEDZI ŚW. ADWENTOWEJ DO WGLĄDU NA OSOBNYCH AFISZACH W KRUCHCIE KOŚCIOŁA 

Ogłoszenia Fundacji „Wiatrak” 17.12.2023

 1. Fundacja „Wiatrak” zaprasza do włączenia się w adwentową akcję „Piernik do Wiatraka”. Przy wejściu do naszego kościoła, który jest jednym z kościołów stacyjnych tej akcji, będą specjalnie przygotowane i oznakowane kosze do składania pierników. Dowolną liczbę wypieczonych pierników można dostarczać do 19 grudnia. Zebrane wypieki będą przekazane potrzebującym przez wolontariuszy Wiatraka 20 grudnia podczas Bydgoskiej Wigilii dla Ubogich w Hali „Łuczniczka”.
 2. Zapraszamy dzieci i opiekunów na warsztaty zdobienia pierników w ramach świątecznej akcji „Piernik do Wiatraka”. Spotkanie odbędzie się dziś o godz. 12:30 (po Mszy Świętej dla dzieci) w restauracji „Wiatrak” (ul. Bołtucia 7). Warsztaty z dekorowania pierników poprowadzą zawodowi cukiernicy bydgoskiej cukierni Sowa.
 3. Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” ogłasza konkurs pt. „Wieniec adwentowy”. Serdecznie zapraszamy dzieci oraz młodzież do wzięcia udziału w naszym konkursie, polegającym na zrobieniu wieńca adwentowego, który jest wspaniałą okazją do odkrycia swoich talentów i zdolności plastycznych oraz rozwijania wyobraźni. Prace konkursowe wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym przyjmujemy do 21 grudnia 2023 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwwww.wiatrak.org.pl
 4. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza dziś na kiermasz świąteczny. Stoisko z pracami podopiecznych można odwiedzić w godz. 8:00 – 14:00.

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.