Ogłoszenia duszpasterskie 17.04.2022

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE 17.IV.2022 rok

 

Obwieszczamy i głosimy dziś całemu światu – Chrystus Zmartwychwstał.

Na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, które są darem pokoju i zwycięstwem miłości, pragniemy przekazać wszystkim Parafianom i Gościom najserdeczniejsze życzenia: Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza nas pełnią Darów Ducha Świętego. Niech przeżycie Tajemnicy Paschalnej otworzy nasze serca na nową promienną Jutrzenkę, w blasku której ujrzymy oblicze żywego Zbawiciela.

Niech Jego obecność nadaje ostateczny sens codziennym zmaganiom o chleb powszedni, w duchu wiary i wzajemnej miłości we wspólnocie Kościoła i gronie rodzinnym.

Radosne „Alleluja” ponieśmy w świat, w naszą codzienność, aby dotarła do każdego ludzkiego serca. Niech będzie zadatkiem i zapowiedzią wiecznego świętowania ze Zmartwychwstałym.

 

  1. Dziś niedziela wielkanocna Zmartwychwstania Pańskiego, największa uroczystość w roku kościelnym, rozpoczynająca okres wielkanocny w liturgii. Pięćdziesiąt dni od niedzieli Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, co więcej, jako „wielką niedzielę”. Głównie w te dni śpiewa się „Alleluja”, po hebrajsku „Hallelujah”, co w tłumaczeniu na język polski: „Chwalmy Pana”. Osiem pierwszych dni okresu wielkanocnego stanowi oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. Z tego powodu w piątek w oktawie Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Msze Święte dziś według porządku niedzielnego. Nie będzie tylko Mszy św. o godz. 8.30.

2. Trwając dziś w bezpośredniej łączności z Bogiem, starajmy się, by stan łaski uświęcającej przypominał nam, że każda niedziela, Dzień Pański jest pamiątką Zmartwychwstania Chrystusa. Niech zatem naszą chrześcijańską ambicją będzie normalna reguła niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Obowiązek ten to nie tylko przykazanie Boże i kościelne, ale nade wszystko nasza wdzięczność Chrystusowi za dzieło zbawienia.

  1. Dla wielu z nas przeżywane święta to czas umacniania więzi z domownikami, czas upływający w domu wśród najbliższych. W te święta życzmy sobie i my wielkoduszności i wspaniałomyślności w życiu i postępowaniu z bliźnimi. „Miłość nie pamięta urazy”. Jak wspaniałą jest rzeczą zapomnieć i przebaczyć. Jak to wewnętrznie wyzwala, czyniąc człowieka naprawę wolnym, a jednocześnie bliskim i braterskim.
  2. Święta są szczególną okazją, by podziękować wszystkim naszym parafianom za zainteresowanie sprawami życia parafialnego. Pragniemy z całego serca podziękować za tak liczne i piękne uczestnictwo w okresie Wielkiego Postu w nabożeństwach szczególnie w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach, rekolekcjach parafialnych, oraz całym Triduum Paschalnym. Dziś dziękujemy serdecznie za wsparcie naszych poczynań charytatywnych, za przekazane na konto parafii darowizny za pomoc dla rodzin wielodzietnych i bezrobotnych, dla dzieci potrzebujących specjalnej troski i wsparcia. Osobne podziękowania kierujemy dla wszystkich pomysłodawców, aktorów, statystów oraz rzeszy osób przygotowujących dzieło XXI Misterium Męki Pańskiej za wkład pracy i przygotowanie nas do przeżywania Wielkiego Tygodnia. Dziękujemy również wszystkim którzy włączyli się w prace porządkowe w kościele i w jego obejściu. Dziękujemy studentom i absolwentom Martyrii za przygotowanie dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Tegoroczna wizualizacja nawiązuje do gehenny, jaką przeżywają nasi bliźni na Ukrainie. To właśnie w poległych żołnierzach i cywilach oraz w ich zrujnowanych domach, Chrystus Pan oddaje życie i rozbudza niegasnącą nadzieję na nową historię świata i człowieka.

        Po liturgii św. można podejść do Grobu Pańskiego i w krótkiej modlitwie polecić opiece Bożej walczących o wolność mieszkańców Ukrainy.    Tradycyjne ofiary składane z okazji Wielkiej Nocy do skarbonki przy Ciemnicy albo przy Grobie Pańskim będą wsparciem Caritas Polska dla Ukrainy.

        Gorące Bóg zapłać składamy również za wszelkie ofiary na kwiaty i dekoracje.

  1. Jutro w drugie Święto Zmartwychwstania Pańskiego – Poniedziałek Wielkanocny przychodzimy do kościoła na Msze Św. według niedzielnego porządku. Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny w naszych kościołach modlimy się i składamy ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Wsparcie tej katolickiej uczelni jest naszym moralnym obowiązkiem. Czynimy to nie tylko w poczuciu obowiązku, ale z miłości do Boga i naszej Ojczyzny, która przecież tak wiele w swojej historii temu Uniwersytetowi zawdzięcza. Wielu z nas jest w stanie łaski uświęcającej. Wytrwajmy w łączności z Chrystusem Zmartwychwstałym dla Jego chwały i naszego uświęcenia. Bliższe szczegóły dotyczące duszpasterskiego posługiwania w naszym Sanktuarium podamy podczas jutrzejszych ogłoszeń duszpasterskich. Celebracja wszystkich nabożeństw z naszego Sanktuarium transmitowana jest bezpośrednio na stronie internetowej parafii.

 

 

„Zmartwychwstał Pan”. 

              Ze zbawczego orędzia które otrzymaliśmy od Chrystusa Zmartwychwstałego, pragniemy zaczerpnąć i przekazać wszystkim Parafianom paschalne życzenia radości, nadziei i mocy ducha na obecny czas, pełen rozlicznych niepokojów tego świata.

              Niech pokój Boży, dar zmartwychwstałego Chrystusa, napełnia nasze serca i staje się zaczynem dobra, miłości, jedności i ładu moralnego w naszych domach. Modlitwą i życzeniami obejmujemy każdego z Was oraz Wasze Rodziny i Przyjaciół, a zwłaszcza rodziców, dzieci i młodzież. Modlitwą i życzeniami ogarniamy także wszystkich dotkniętych smutkiem, wojną, cierpieniem, bólem i samotnością.

              Radość i Moc Zmartwychwstałego Pana niech będą z Wami Wszystkimi!

 

                                                                                     Ks. Jan Andrzejczak

                                                                                                                        proboszcz

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 10.04.2022 rok.

Fundacja i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych życzy Państwu, aby ten czas przyniósł pokój, radość, miłość oraz wzajemną życzliwość. Święto Wielkiej Nocy to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka. Nich zatem spełniona nadzieja, prawdziwa radość i nowe życie – pierwsze dary Paschy Chrystusa – staną się również naszym udziałem.

W tym miejscu również pragniemy podziękować wszystkim, którzy angażują się w nasz rozwój. Wyrażamy ogromną wdzięczność za otwartość serca i gotowość wspierania naszych działań, które od lat służą fordońskiej społeczności. To dzięki zaangażowaniu i wzajemnej współpracy „Wiatrak” wciąż rozwija skrzydła i nakręca dobro, dlatego serdecznie zapraszamy Państwa do naszego Domu Jubileuszowego im. św. Jana Pawła II, gdzie oferujemy bogaty zakres wsparcia edukacyjno-kulturalnego.

Z najlepszymi życzeniami Zespół „Wiatraka”