Ogłoszenia duszpasterskie 17.03.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE V Niedziela Wielkiego Postu – 17. III.2024 rok

 1. V Niedziela Wielkiego Postu. W kościołach naszych widzimy zasłonięte krzyże. Liturgia piątej niedzieli okresu Wielkiego Postu, wprowadza nas w ostatni etap świętego czasu Męki Pańskiej. Najbliższe dni i ich bogata w swej wymowie liturgia umożliwią nam przeżywanie w sposób pogłębiony tajemnicy męki i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym dziś w niedzielę o godz.16.00.

2. Dziś w niedzielę diecezjalna wspólnota Radia Maryja spotyka się w naszym Sanktuarium Kalwarii Bydgoskiej dla wspólnotowego celebrowania już po raz kolejny nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci. Początek o godz. 14.30. Po nabożeństwie spotkanie w domu duszpasterskim i agapa. Na zakończenie Msza św. o godz. 17.00.  Dziś po każdej Mszy św. zbieramy do puszek dobrowolne ofiary na rzecz Radia Maryja. 

3. Zapraszamy we wszystkie piątki Wielkiego Postu na nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która odprawiana jest w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00.

4. We wtorek będziemy przeżywali uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Na Mszę wieczorną o godz. 18.30 zapraszamy wszystkich mężczyzn, ojców, mężów i synów, a także solenizantki i solenizantów tego dnia, gdyż pragniemy się modlić w ich intencji, by ich Patron, Święty Józef, wypraszał im moc błogosławieństwa Bożego. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, niepewności z powodu różnych braków, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu Jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

5. We wtorek spotkanie Sejmiku parafialnego, czyli rady duszpasterskiej po wieczornej Mszy św. na plebanii.

6. Duszpasterz akademicki Ks. Piotr informuje:

-Za tydzień, w Niedzielę Palmową, przeżywać będziemy 23. Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci pt. „Wracam do domu”. Zapraszamy na dwie odsłony: o godz. 16:00 i 20:00, z wykorzystaniem efektów świetlnych. W związku z pracami do Misterium, ruch samochodowy wokół kościoła, w następny weekend, będzie niemożliwy.   

-W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Goście Goście”. Gościem spotkania będzie Robert Kościuszko – członek Wspólnoty Domowego Kościoła; wieloletni wiceprzewodniczący i rzecznik Przystanku Jezus; autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce science fiction, z wykorzystaniem motywów i bohaterów Starego Testamentu. Zapraszamy na spotkanie Rodziców i młodzież pragnących poznać dobre treści ciekawych książek.    

-W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 

-Z okazji 25-lecia pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy (8 czerwca 1999 roku), Martyria organizuje autokarową pielgrzymkę do Włoch (z obecnością przy grobie św. Jana Pawła II) w terminie 9-16 czerwca br. Koszt 3200 zł.

7. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.

8. Przyszła niedziela, 24 marca, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Msza św. o godz. 8.30, czyli suma w oprawie liturgicznej wspólnoty neokatechumenalnej.

9. Spacery Miłosierdzia od 18 marca do 1 kwietnia są odwołane. Na najbliższy Spacer zaprasza ks. Marek 8 kwietnia. 

10. Zachęcamy do nabywania „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy: „Najtrudniejsza konfrontacja”, „Błogosławione ubóstwo i święte zubożenie”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy, która jest do nabycia u ministrantów i w sklepiku.

11. W naszej diecezji w różnych parafian organizowane są rozliczne nabożeństwa, kursy apostolskie i koncerty. Spis wszystkich organizowanych duszpasterskich poczynań znaleźć można na stronie internetowej naszej parafii. Zapraszamy: mbkm.pl w zakładce Ogłoszenia Duszpasterskie.

12. W kancelarii parafii są do odebrania bilety do Filharmonii na koncert z okazji 20 lecia diecezji w dniu 6 kwietnia br. 

13. W piątek 22 marca zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową ze Starego Fordonu do Opławca. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 21,00 w kościele pw. św. Mikołaja w Fordonie pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Do wyboru dwie trasy: 27 i 41 km. Zapisy na stronie www.edk.org.pl

14. W związku z 20-leciem naszej diecezji organizujemy  „Pielgrzymkę do korzeni”. Jest to wyjazd do biskupich stolic diecezji, z których powstała nasza diecezja.  Pierwszy wyjazd pielgrzymkowy 20 kwietnia do Gniezna. Koszt pielgrzymki 50 zł. W tej cenie wejścia do muzeów, zwiedzanie katedry i seminarium z przewodnikiem, Msza św. z Księdzem Biskupem Krzysztofem, posiłek itp.  Wyjazd o godz. 7.00 z parkingu przed kościołem. Powrót ok. godz. 18.00.  Zgłoszenia w kancelarii parafii.

15.  Od dnia 16 do 24 marca przeżywać będziemy nowennową „Akcję 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, zanoszoną za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W łączności z Sanktuarium na Jasnej Górze, odmawiając Apel Jasnogórski, a po nim, o g.21.20 modlitwy nowennowe. W dzieło nowenny pragniemy włączyć się w naszej parafii po wieczornej Mszy św.  Nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie. Do każdego dnia modlitwy przypisana jest konkretna intencja, którą należy wzbudzić i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej.

16. Na prośbę wielu naszych Parafian rozpoczęliśmy akcję zbierania podpisów dot. budowy 2 przystanków autobusowych na ul. Twardzickiego przy skrzyżowaniu z ul Bołtucia. Podpisy można składać w sklepiku i zakrystii.

17. Zmarli: śp. Śp. Aniela Szember l.84 z ul. Bołtucia 10, Śp. Urszula Sławińska – Charszlak l.53 z ul. Łochowskiego 3, Śp. Janusz Seraficki l.68 z ul. Bołtucia 10, Śp. Stanisław Kowalik l.75 z ul. Albrychta 1, Śp. Jerzy Muszyński l.87 zam. Świecie, Śp. Sylwester Zawadzki l.80 z ul Frydrycha 10

18. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

Ogłoszenia Wiatraka 17.03.2024 r.

– Jak co roku, w okresie rozliczeniowym zachęcamy, zapraszamy Państwa do wsparcia naszych działań poprzez przekazania 1,5%  Istnieje możliwość rozliczenia PIT w Fundacji. Zapraszamy do skorzystania szczegóły na stronie internetowej  i w recepcji  Fundacji „Wiatrak”

– Trwa nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

– Fundacja „Wiatrak”, ogłasza zbiórkę artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej dla parafian MBKM. Artykuły można przynosić do recepcji Fundacji „Wiatrak”.

– Zapraszamy serdecznie na spotkanie z cyklu warsztatów artystycznych w Fundacji „Wiatrak” – WIOSNA 2024 – „Każdy jest artystą”!

23 marca o godzinie 10:00 odbędą się warsztaty tematyczne:

 • Wielkanocne palmy 
 • Makramowe kwietniki

Zapisy pod numerem: 509 433 585 (SMS – prosimy podać: imię i nazwisko osób chcących wziąć udział w warsztacie”).

Warsztaty dla wszystkich (bez ograniczeń wiekowych). Dzieci poniżej 12 roku życia uczestniczą razem z opiekunem.

Szczegóły warsztatów na Facebooku i stronie internetowej www.wiatrak.org.pl

Szczegóły na stronie internetowej, kolejne warsztaty już niebawem.

– Zapraszamy do nabycia wyrobów o tematyce Świąt Wielkanocnych przygotowanych przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” Przygotowane artykuły są unikatowe i niepowtarzalne w ich przygotowanie był włożony ogrom pracy, a zarazem serce i radość uczestników wykonujących wyroby. Uzyskane w ten sposób środki finansowe zostaną w całości przekazane na integrację społeczną uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak”

AKTUALNOŚCI DIECEZJALNE

 1.  Program uroczystości 20-lecia diecezji bydgoskiej: 
   6 kwietnia 2024 r. (sobota – Oktawa Wielkiej Nocy), Bazylika pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, 
  : godz. 11:00 – nabożeństwo przygotowania; godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta dziękczynna z udziałem całego prezbiterium i wiernych świeckich diecezji bydgoskiej; na zakończenie Mszy św. rozpoczęcie peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano we wszystkich parafiach diecezji (6 kwietnia-24 listopada); po Mszy św., na dziedzińcu przed Bazyliką, agapa dla wszystkich zebranych. 19.00, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy – koncert dziękczynny w 20. rocznicę powstania diecezji bydgoskiej, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, Chóru Akademickiego Politechniki Bydgoskiej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Jan Miłosz Zarzycki dyrygent, Magdalena Stefaniak sopran, Iwona Wall alt, Zbigniew Malak tenor, Szymon Kobyliński bas, Agnieszka Sowa przygotowanie chóru PB, Benedykt Odya przygotowanie chóru UKW. Repertuar: Wolfgang Amadeus Mozart – Msza C-dur Koronacyjna KV 317; Wolfgang Amadeus Mozart – Motet Exultate Jubilate na sopran i orkiestrę KV 165/158; Johann Sebastian Bach/Charles Gounod – Ave Maria. 
   7 kwietnia 2024 r. (niedziela Miłosierdzia Bożego)
  , godz. 19:15, Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy  Spektakl Oratorium “Trzy Marie” to opowieść o Matce Bożej, Marii Magdalenie i Marii Kleofasowej, które towarzyszyły Jezusowi w Jego męce i zmartwychwstaniu. Nawiązuje do późnośredniowiecznego zabytku – poliptyku „Ukrzyżowanie”, który znajdował się w pruszczańskiej świątyni. Arcydzieło powstało ok. 1500 r. w warsztacie snycerskim w Antwerpii. Aktorzy są niezależnym zespołem muzyki klasycznej z Trójmiasta. Działają od 2011 r. Na co dzień współpracują z pianistami, zespołami kameralnymi, jazzowymi i orkiestrą. Więcej na: www.lesfemmes.pl. Wstęp wolny. 
   8 kwietnia 2024 r. (poniedziałek), 18.00, Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy – 
  Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego, z udziałem kapituły, dziekanów, członków ruchów formacyjnych i apostolskich oraz stowarzyszeń diecezji bydgoskiej. Po Mszy św. odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia” diecezjalnych Liderów grup apostolskich. 
  8 kwietnia, na zakończenie obchodów 20-lecia nastąpi:
 • inauguracja „Dziękczynnej Sztafety modlitwy za diecezję bydgoską” – przez kolejne 20 miesięcy, każdego 25 dnia miesiąca, w kolejnych dekanatach diecezji – Msza święta dziękczynna za diecezję i nabożeństwo powołaniowe (konspekt nabożeństwa oraz rozpiska dekanatów od maja br. – z przerwą na wakacje, tj. lipiec i sierpień – do kwietnia 2026 r. zostanie wysłany w najbliższym czasie)
 • inauguracja akcji „Ambitna Diecezja” – Biskup Diecezjalny powołuje komitet przyznający „stypendium diecezji” – każdego roku, przez następne 5 lat (do jubileuszu 25-lecia diecezji), Ksiądz Biskup przyznawał będzie stypendium (25% kwoty czesnego) na cały okres nauki dla ucznia Katolickiej Szkoły Podstawowej Pomnika Jana Pawła II; Katolickiego Liceum Pomnika Jana Pawła II oraz studiów teologicznych na Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy
 • inauguracja Eucharystycznego Ruchu Młodych – inicjatywy zrzeszającej i formującej dzieci, szczególnie w formacji mistagogicznej po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Moderatorem Ruchu w naszej diecezji będzie ks. Michał Borowski – diecezjalny duszpasterz dzieci.

 

 

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.