Ogłoszenia duszpasterskie 17.01.2021

 

II Niedziela Zwykła – 17.I.2021 rok

 

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski,   abp Stanisław Gądecki, ogłosił dzisiejszą niedzielę 24 stycznia „Dniem solidarności z Chorwacją”. Dziś w polskich kościołach kwesta na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji. W wyniku trzęsienia ziemi w Chorwacji zginęło siedem osób, a tysiące musiało opuścić swe domy, przy czym   nie jest to ostateczny bilans tragedii.   Decyzja przewodniczącego Episkopatu nadaje tej spontanicznej inicjatywie zorganizowany, ogólnokrajowy charakter. Dzięki temu skala pomocy, jakiej będziemy mogli udzielić, z pewnością znacząco wzrośnie.  Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska   przypomina, że odzew Polaków na apele o wsparcie w różnych miejscach świata w podobnych przypadkach jest bardzo duży. 

  1. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć. Przeżywamy dziś Dzień Judaizmu, dlatego modlimy się szczególnie za jego wyznawców. Jan Paweł powiedział do Żydów w rzymskiej synagodze: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. Pamiętajmy, że w narodzie żydowskim narodził się nasz Mesjasz Pan.
  2. Jutro rozpocznie się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan pod hasłem „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Pan Jezus dał nam przykład modlitwy, abyśmy byli jedno. Niech ten czas będzie dla nas okazją do modlitwy i refleksji nad tym, czy wykorzystujemy wszystkie dary i umiejętności, żebyśmy byli znakiem jedności w dzisiejszym świecie.
  3. W czwartek 21 stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości. Babcie i dziadków zapraszamy w czwartek 21 stycznia na Mszę Świętą o godz.18.30

4.Kierujemy do młodzieży i studentów oraz wszystkich parafian zaproszenie do szczególnej modlitwy o odrodzenie życia religijnego.   Ojciec święty Franciszek   zawierzył w tym roku Kościół szczególnemu wstawiennictwu św. Józefa. Rozpoczynamy w Bydgoszczy cykl   wieczorów modlitwy za Kościół Młodych, które odbywać się będą raz w miesiącu w różnych świątyniach naszego miasta. Za tydzień w sobotę o godz. 20:00 w naszej Bazylice, która jest Kościołem Papieskim, odbędzie się pierwsza modlitwa uwielbienia połączona z konferencją o św. Józefie i adoracją Najświętszego Sakramentu. Modlitwom towarzyszyć będzie akademicki zespół „Amen+”. 

5.Za tydzień w niedzielę o godz. 18:00 w kaplicy kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście”, poświęcone pamięci ks. Prałata Zygmunta Trybowskiego. Wspominać będziemy jego młodość i czas spędzony w seminarium duchownym.

6.W niedzielę 31 stycznia po Eucharystii godz. 20:00 w kościele odbędzie się Kolęda Akademicka dla studentów. Bliższe szczegóły za tydzień.

  1. Trwa kolęda – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Tegoroczną kolędę przeżywamy w formie spotkań z wiernymi na Mszy św. w intencji parafian o g.18.30. Plany kolędy są dostępne w kalendarzu parafialnym do nabycia w zakrystii i sklepiku a także      na nowej – tworzonej obecnie – stronie internetowej parafii oraz w gablotach kościoła.     

Kolęda w najbliższych dniach: dziś   w niedzielę    17.01.2021   Fieldorfa Nila 4, od 1-145

18.01.2021 (poniedziałek) – Fieldorfa Nila 4, od 146-175; Sosnowskiego 3 i 4 i 5   Mielczarskiego 4, Sosnowskiego 4 

19.01.2021 (wtorek) – Piórka 1,   Piórka (domki); Fieldorfa Nila 7, 8, 9 (domki);  Mielczarskiego 1i 2 Mielczarskiego 2 i Kleina 7, 1-37.

20.01.2021 (środa) – Kleina 7, od 38 – 139; Kleina 11.

21.01.2021 (czwartek) – Kleina 5, 1-69; Kleina 3,   Kleina 4, 1-46;

22.01.2021 (piątek) – Kleina 4, 47- 161; Kleina 2, 1-38;

23.01.2021 (sobota) – Kleina 2, 39- 78; Fieldorfa Nila 1, 1-18; 15,     Fiedlera (domki); Fieldorfa Nila 11.

24.01.2021 (niedziela) – Fieldorfa Nila 15, 57-88; Szumana i Wielicza Raszewskiego (d. Piechockiego), Drygałowej;

Pragniemy także serdecznie podziękować za złożone ofiary kolędowe jak i za wydatną pomoc materialną przekazana na rzecz parafii wpłatami na konto bankowe parafii. Serdeczne Bóg zapłać.

  1. Jak co roku, przygotowaliśmy dla parafian, gości i sympatyków naszej parafii XIX wydanie kalendarza parafialnego i sanktuaryjnego na rok 2021.
  2. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W Przewodniku Katolickim m.in. następujące artykuły: „Pytania o posłuszeństwo”; „Jaka kolęda w pandemii”; „Za biedni na godne życie, za bogaci na socjal”; „Ekonomia miłości”. „Pro-life. Czy pokazywać drastyczne zdjęcia?”. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
  3. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Bogdan Srodecki, lat 97, zam. ul. Albrychta 2, śp. Alfreda Kropidłowska, lat 68, zam. ul. Albrychta 2, śp. Lech Wójcik, lat 76, zam. ul. Piórka 1. Zmarł także ojciec naszego księdza wikariusza ks. Macieja Chmielewskiego. Pogrzeb jutro w Gnieźnie w parafii bł. Radzyma Gaudentego o godz. 11.00. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwach oraz o ich najbliższych i wspierajmy się nawzajem słowami wiary i miłości.

10.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.