Ogłoszenia duszpasterskie 16.10.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXIX Niedziela Zwykła – 16.X.2022 rok

 

Dziś przypada dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła w roku kościelnym a zarazem 44 rocznica wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Przez wstawiennictwo Świętego Jana Pawła II módlmy się o Bożę opiekę dla całej naszej ojczyzny. Dziś przypada również kolejny Dzień Papieski. Modlitwą i ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Głównym jej zadaniem jest promocja nauczania Jana Pawła II oraz wspieranie edukacji dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Dziękujemy za każdy gest życzliwości i wsparcie tej inicjatywy.

 

 1. We wtorek (18.X) przypada liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty patrona świątyni i parafii przy ul. Bora-Komorowskiego w naszym dekanacie. Suma odpustowa ku czci św. Łukasza dziś o godz. 11.30.
 2. W środę 19 października 38 rocznica męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności – bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jego postać widnieje w naszej bazylice w „Orszaku Świętych” z następującym tekstem modlitewnym: Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą”. Polecajmy opiece Bożej nasze intencje przez wstawiennictwo kapelana Solidarności. Ufamy, że wkrótce ks. Jerzy będzie kanonizowany.
 3. W sobotę 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Św. Jana Pawła II a zarazem 44 rocznica inauguracji pontyfikatu Karola Wojtyły. W związku z tym, że nasza Bazylika jest świątynią papieską a św. Jan Paweł II jest patronem naszego województwa zapraszamy na specjalne modlitwy ku czci św. Jana Pawła II i wieczorną Msze św. połączoną z uczczeniem relikwii Świętego. Uroczysta Msza św. zakończona będzie specjalnym błogosławieństwem. 

4. Także w sobotę, 22 października przypada   74. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy na emigracji. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo sługi Bożego będziemy prosić Boga, aby i dziś Polacy poszukujących lepszego bytu za granicą nie zapominali o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie.

 1. Zbliżający się listopad to czas modlitwy za zmarłych. Chcemy ich objąć pamięcią modlitewną z imienia i nazwiska. Wymienianki jednorazowe przyjmujemy do 13 listopada i łączymy je z modlitwą różańcową w dniach od 2-13 listopada o godz. 17:45. Wymienianki roczne przyjmujemy do końca listopada i modlimy się za tych zmarłych przez cały rok liturgiczny zawsze przed Mszą Św. niedzielną o godz. 9:40. Formularze wymienianek wyłożone są na ławkach. Zachęcamy do modlitwy tak bardzo potrzebnej tym, którzy odeszli już do Pana.
 2. Najbliższa niedziela, 23 października, w Kościele będzie Niedzielą Misyjną. Naszą modlitwą i ofiarami będziemy wspierać wszystkich pracujących na misjach.
 3. Mamy już księgę intencji na 2023 rok. Tylko w kancelarii parafii w czasie godzin urzędowania można rezerwować terminy ślubów, jubileuszów i Mszy św. na cały przyszły rok. Nie przyjmujemy w październiku rezerwacji telefonicznych.
 4. Trwa miesiąc poświęcony Matce Bożej Różańcowej. W kościołach i we wspólnotach rodzinnych trwa modlitwa różańcowa. Nabożeństwa Różańcowe dla dorosłych codziennie o godz.18.00. Różańcowe nabożeństwa dla dzieci w poniedziałki środy i piątki o godz. 17.30

9. Przymiarka szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie w sobotę 22 października w godz. od 10.00 do 11.00 w domu duszpasterskim Koszt szaty liturgicznej 200, zł. Firma krawiecka (Szaty Liturgiczne Weg-Tor Toruń) prosi podczas przymiarki o zaliczkę w wysokości 50% kosztów. 

 1. Organizowany jest diecezjalny wyjazd na pielgrzymkę autokarową do Częstochowy na Jasną Górę
  w dniach 20-21 października. Spotkanie uczestników wyjazdu jutro w poniedziałek po wieczornej Mszy św. w kaplicy!
 2. Przypomnijmy. Dziś obchodzimy XXII Dzień Papieski pt. „Blask prawdy”. Ten tytuł to dziesiąta encyklika św. papieża Jana Pawła II o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła w kontekście współczesnych prób ich podważania lub zniekształcania. Zaczynamy żyć w świecie, w którym jest coraz mniej żywych świadków świętego Papieża, a coraz więcej zakłamanych narracji, często podłych, kłamliwych, nieuzasadnionych, mających jeden cel – dokonać pogrzebania pamięci o człowieku, który przeprowadził nas przez próg tysiąclecia, który nam, Polakom, dał powody do dumy jak nikt inny, który sprawił, że Kościół jego pontyfikatu był znakiem sprzeciwu, ale i znakiem żywej obecności Boga w tym świecie. Chętnie wracajmy do jego myśli, dokumentów i książek. Dziękujemy Bogu za wieloletnią posługę papieża Polaka, a jednocześnie prosimy o jego wstawiennictwo, abyśmy wytrwali na wytyczonej przez niego drodze. Po Mszach św. przy wyjściu z kościoła ofiarami do puszek wspieramy Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
 3. Polecamy lekturę tygodnika Przewodnik Katolicki”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 4. W czwartek 20 października po wieczornej Mszy Świętej pierwsze spotkanie w ramach Seminarium Odnowy Wiary. Zapraszamy chętne osoby, które pragną poświęcić czas czytanie i rozważanie Słowa Bożego. Na konferencje, wspólną modlitwę zaprasza Ks. Witold i wspólnota Odnowy W Duchu Świętym Przemienienie. Osiem spotkań w każdy czwartek w kaplicy po Wieczornej Mszy Świętej.
 5. W tym tygodniu rozpoczynamy tradycyjne rekolekcje akademickie „Na dobry początek” pod tytułem „Pamiętaj, kim jesteś!”. Poprowadzi je ks. Teodor Sawielewicz z Wrocławia, twórca ewangelizacji pt. „Teobańkologia”. Szczegółowy program nauk rekolekcyjnych na plakatach zamieszczonych w kruchtach kościoła i na stronie internetowej Martyrii. 

-Zapraszamy wszystkich zainteresowanych wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w lipcu i sierpniu przyszłego roku. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 26 października po Mszy św. akademickiej w sali DA.

 -W dniach 28-30 października, 4-6 listopada Martyria zaprasza na dwuweekendowy kurs dla par i narzeczonych pt. „Co i jak, zanim powiesz TAK!”.  Spotkania składają się z części wykładowych, warsztatowych i dialogowych. Prowadzą je absolwenci Martyrii – wykwalifikowani psycholodzy, pedagodzy i doradcy życia rodzinnego. Szczegóły i zapisy na stronie internetowej: http://coijak.org.pl/

15. Zmarli: śp. Eugenia Ronowicz, lat 93, zam. ul. Fieldorfa Nila 4. Zmarłym, którzy w ostatnim czasie wyprzedzili nas w drodze do wiecznej ojczyzny, wypraszajmy łaskę życia wiecznego: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie…

 1. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszym Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwarii Bydgoskiej życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym kolejnym tygodniu różańcowego miesiąca października.