Ogłoszenia duszpasterskie 16.07.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XV Niedziela Zwykła – 16.VII.2023rok

 

  1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus.
  2. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniony został porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie. I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne będzie tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00. Za utrudnienia przepraszamy.
  3. W dniu dzisiejszym, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel mówiące o historii szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością.     
  4. Za tydzień w niedzielę podczas każdej Mszy św. wspominać będziemy świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu! Za tydzień po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przed kościołem. Nasze pojazdy to nie tylko samochody, ale również motocykle, quady, rowery, którymi się poruszamy. Kierowców prosimy o ustawianie swoich pojazdów   dookoła kościoła.   Tradycyjną zbiórkę ofiar   na zakup pojazdów dla misjonarzy w ramach akcji Miva Polska przeprowadzamy za tydzień w niedzielę podczas wszystkich Mszach św.
  5. Od dzisiejszej niedzieli zgodnie z fordońską tradycją równolegle do trwającej jasnogórskiej pieszej pielgrzymki diecezjalnej wyrusza w lipcu w dniach 16 lipca – 23 lipca 2023 roku DEKANALNA PIELGRZYMKA między parafiami Fordonu. We wtorek 18 lipca z parafii św. Faustyny pielgrzymka przejdzie do naszego kościoła a w środę 19 lipca po Mszy św. o godz. 18.30 przejdzie z naszej świątyni do kościoła św. Marka.   Zapraszamy wszystkich do wspólnego spotkania i modlitwy.   Dokładny plan między parafialnego pielgrzymowania jest w gablotkach kościoła.
  6. Ogłoszenia akademickie:

 – Jutro diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę dotrze do Matki Bożej. Ks. Piotr odprawi Msze świętą w kaplicy Cudownego Obrazu we wszystkich powierzonych grupie akademickiej intencjach. Zapraszamy do wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim przez transmisję TV Trwam. 

 – Za tydzień, podczas Mszy św. o godz. 13:00, stu osobowa grupa Martyrii przeżywać będzie Mszę św. posłania na Światowe Dni Młodzieży, które od 27 lipca do 6 sierpnia odbywać się będą w Lizbonie. Po Mszy św. pielgrzymi wyjadą do Portugalii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy i polecajmy naszych pielgrzymów opiece Matki Najświętszej. 

 – Zapraszamy do udziału w 4 Biegowej Pielgrzymce Sztafetowej na Jasną Górę „Biegnę do Mamy”, w dniach 19-20 sierpnia. Każdy z uczestników ma do pokonania min. 10 km. Koszt udziału w pielgrzymce to 70 zł. Na każdego czekają nagrody oraz pamiątkowe medale. Zapisy pod numerem tel.: 503-096-878. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii. 

  1. Dnia 1 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościć będziemy pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Dlatego zwracamy się do parafian, którzy chcieliby włączyć się w ten pielgrzymi trud, o przyjęcie na nocleg pątników. Zgłaszanie noclegów dla pielgrzymów z Gdańska w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym.
  2. Kiedy w czasie wędrówek będziemy nawiedzali świątynie, sanktuaria, klasztory, pamiętajmy o godnym stroju, by w ten sposób dać świadectwo szacunku dla miejsc świętych. W języku biznesowym używa się określenia dress code dla nazwania pewnego kanonu stroju i wyglądu. Warto pomyśleć, że taki dress code obowiązuje także w kościele, a jego podstawą jest godność miejsca, do którego wchodzimy.
  3. W sobotę, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16,9). Zyskała tytuł apostołki Apostołów, ponieważ to ona pierwsza zaniosła im radosną wieść o zmartwychwstaniu Pana.
  4. W przyszłą niedzielę, 23 lipca, w bliskości wspomnienia Świętych Joachima i Anny (26 lipca), przypada trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Jako temat tego Dnia papież Franciszek wybrał słowa: „Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50). Papież Franciszek, wpisując ten dzień do kalendarza obchodów kościelnych, pragnie podkreślić także ich obecność i rolę w rodzinach oraz społecznościach lokalnych. W naszej wspólnocie mamy wiele osób w podeszłym wieku, tym bardziej i nie tylko w tę przyszłą niedzielę bądźmy blisko nich i polecajmy ich szczególnej opiece opatrzności Bożej.

11.Pomimo okresu urlopowego zachęcamy do lektury prasy katolickiej, w tym „Przewodnika Katolickiego”.

12.Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodni

PROGRAM MINI – PIELGRZYMKI PO PARAFIACH W FORDONIE LIPIEC 2023

16.07. – niedziela godz. 18.00

     Rozpoczęcie Pielgrzymki w Parafii św. Mateusza Ap. i Ew. oraz  

     przejście do Parafii św. Jana Pawła II

17.07. – poniedziałek godz. 18.00

     z Parafii św. Jana Pawła II przejście do Parafii św. Faustyny Kowalskiej

18.07. – wtorek godz. 18.00

     z Parafii św. Faustyny przejście do Parafii Matki Bożej

     Królowej Męczenników

19.07. – środa godz. 18.30

     z Parafii Matki Bożej Królowej Męczenników przejście do Parafii

     św. Marka Ew.

20.07. – czwartek godz. 18.00

     z Parafii św. Marka Ew. przejście do Parafii św. Łukasza Ew.

21.07. – piątek godz. 17.00

     z Parafii św. Łukasza Ew.  przejście do Parafii św. Jana Ap. i Ew. 

22.07. – sobota godz. 18.00

     z Parafii św. Jana Ap. i Ew. przejście do Parafii św. Mikołaja 

23.07. – niedziela godz. 18.30

     z Parafii św. Mikołaja przejście do Parafii św. Mateusza Ap. i Ew.

     i ok. godz. 20.30 uroczyste zakończenie Mini – Pielgrzymki

 

Uwaga: W dniu wyjścia Mini-Pielgrzymki z Parafii, Pielgrzymi otrzymują błogosławieństwo na zakończenie Mszy św., a Parafia w danym dniu odpowiedzialna jest za posługę Duszpasterza i za nagłośnienie.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.