16 cze Ogłoszenia duszpasterskie 16.06.2024
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XI NIEDZIELA ZWYKŁA – 16.VI.2024 ROK
1. W prostych słowach, za pomocą przypowieści Pan Jezus przybliża rzeczywistość Bożego królestwa, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Kończący się rok szkolny i katechetyczny 2023/2024 niech nas pobudzi do refleksji: na ile z tego zaproszenia skorzystaliśmy i zbliżyliśmy się do Pana.
2. Trwa czerwiec, poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusa. W naszej bazylice nabożeństwa do Serca Jezusowego codziennie po wieczornej Mszy św. oraz codziennie o 21.00 przy krzyżu misyjnym prowadzone przez wspólnoty apostolskie działające w parafii.
3. W tym tygodniu w piątek 21.VI.br zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Dyrekcje szkół, nauczycieli, wychowawców, uczniów i rodziców zapraszamy na dziękczynną Mszę Świętą na godzinę 18.30 podczas której dziękować będziemy Bogu za mijający czas roku szkolnego i wypraszać Boże błogosławieństwo na okres wakacji i urlopów. Niech to będzie błogosławiony czas naszego wypoczynku, regeneracji sił, ale także duchowego wzrostu. W piątek podczas Mszy św. będzie okazja do spowiedzi św.
4. W niedzielę 23 czerwca przypada Dzień Ojca. Tego dnia podczas Mszy św. modlić się będziemy za ojców. Prosić będziemy Patronkę naszego Sanktuarium by pomagała wszystkim Ojcom z miłością wykonywać ich obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny. Tego dnia Towarzystwo Świętego Wojciecha zaprasza na godz. 18.00 do modlitwy różańcowej. Po różańcu Msza św. w oprawie liturgicznej tej wspólnoty.
5. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał będzie do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie będzie.
6. Ogłoszenia akademickie:
– Dzisiaj o godz. 20:00 Msza święta z modlitwą o pomyślną sesję egzaminacyjną. Zapraszamy studentów oraz nauczycieli akademickich do wspólnej modlitwy.
-W środę ostatnia w tym roku akademickim Msza święta o 20:00, a po niej modlitwa uwielbienia i dziękczynienia za wszystkie łaski, jakie dane nam było doświadczać.
-Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę z grupą akademicką „Przezroczystą” w terminie 21-31 lipca. Zapraszamy do składania intencji do specjalnie wystawionej skrzyni w środku świątyni, które każdego dnia pielgrzymki będziemy zawierzać Matce Najświętszej. Kartki do intencji wyłożone są na skrzyni. Spotkanie przedpielgrzymkowe dla wszystkich zainteresowanych w poniedziałek 17 czerwca o godz. 19:15 w sali duszpasterstwa akademickiego.
-Zapraszamy do wspólnego wyjazdu na Festiwal Młodych do Medjugorie w terminie 31 lipca – 8 sierpnia. Program pielgrzymki i zapisy na stronie internetowej Martyrii. Kolejne spotkanie organizacyjne z przedstawicielami Biura Podróży Euro-Tim 17 czerwca o godz. 18:30 w sali duszpasterstwa akademickiego. Zostały ostatnie miejsca na liście.
-W dniach 24-25 sierpnia zapraszamy do udziału w 5. Pielgrzymce Biegowej na Jasną Górę pt. „Biegnę do Mamy”. Każdy uczestnik ma do pokonania jeden odcinek o długości 10 km. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii.
7. Trwa rekrutacja kandydatów do kapłaństwa z diecezji bydgoskiej, którzy będą przeżywać swoją formację w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Szczegóły na stronie www.bydgoskieseminarium.pl Wszystkich prosimy o modlitwę, by Jezus Dobry Pasterz wzbudził w Kościele nowe, święte i liczne powołania do kapłaństwa.
8. Diecezja ogłasza nabór na Studium Posług stałych lektoratu, akolitatu i posługę katechisty w nowym roku formacyjnym 2024/2025. Zgłaszanie poprzez stronę internetową liturgicznabydgoszcz.pl/poslugi i poprzez wypełnienie formularza i pobranie stosownych dokumentów potrzebnych do zgłoszenia. O zgłoszenia kandydatek i kandydatów prosimy do końca czerwca.
9. Na dzień 20 czerwca ONZ wyznaczyła Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W Kościele ten dzień obchodzimy w ostatnią niedzielę września, ale chciejmy serdeczną modlitwą otoczyć tych, którzy z powodu wojny czy prześladowań musieli opuścić swój rodzinny dom i swoich bliskich. Jednocześnie dziękujemy za wsparcie, jakie okazujecie, Drodzy Parafianie, wojennym uchodźcom z Ukrainy.
10. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać!
11. Działacze fordońscy organizują obchody 600 lecia nadania praw miejskich Fordonowi. Obchody zaczną się Mszą św. w int. Mieszkańców Fordonu z udziałem Kapituły Rycerstwa w kościele św. Mikołaja w piątek 21 czerwca o godz. 20.00. Do wspólnej modlitwy zapraszamy.
12. Organizatorzy XX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę zapraszają do wzięcia udziału w rekolekcjach w drodze. Pielgrzymka wyrusza 21 lipca, aby po jedenastu dniach pokłonić się naszej Matce w Sanktuarium na Jasnej Górze. Wszelkie informacje zamieszczone są na stronie internetowej www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl oraz na plakacie.
13. Zachęcamy do nabywania „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy: o beatyfikowanym w dniu wczorajszym Męczenniku za wiarę – Bł. Ks. Michale Rapaczu oraz „Moc nowego życia”, „Czas bezprawia, czas lęku”.
14. Zmarli: śp. Maria Srokowska l.75 z ul. Witeckiego 3, śp. Leon Lewandowski l.87 z ul. Bielawskiego 2
15. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu. Parafianom i przyjaciołom naszego kościoła, którzy w tym tygodniu będą obchodzić swoje imieniny bądź urodziny, składamy najlepsze życzenia i zapewniamy o naszej modlitwie, polecając ich opiece Patronki naszego Sanktuarium.
LIST KEP W SPRAWIE OCHRONY ŻYCIA
Umiłowani Siostry i Bracia!
Fragment Ewangelii św. Marka na dzisiejszą jedenastą niedzielę zwykłą, pozostawia nam przesłanie o królestwie Bożym, które Bóg „wsiewa” w ziemię ludzkiego serca. Teksty liturgiczne wyjaśniają, że jest to „królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”. W przypowieści o ziarnku gorczycy dostrzegamy troskę Boga o życie ludzkie, o godne i właściwe warunki jego rozwoju i wzrostu, a wreszcie, o jego zbawienie. Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia, przez co jest obecny w poczęciu i życiu każdego człowieka. Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia.
„Nie może istnieć prawdziwa demokracja, jeżeli nie uznaje się godności każdego człowieka i nie szanuje jego praw”- przypominał św. Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae (nr 101). Prawa każdego człowieka do życia chroni Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Karta Praw Podstawowych UE oraz Konstytucja RP i zapisy ustawowe. Jest to elementarna zasada wpisana w naturę człowieka, której nie wolno naruszać. „Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka. Zakłada ona przekonanie, że każda ludzka istota jest zawsze święta i nienaruszalna w jakiejkolwiek sytuacji i w każdej fazie swego rozwoju” (Deklaracja Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita, 91).
Obecnie jesteśmy świadkami narastającej presji zmiany prawnej ochrony ludzkiego życia w kierunku legalizacji zabijania dziecka w łonie matki. Jest to bardzo niepokojące i niezwykle groźne, dla bezpieczeństwa publicznego. Każdy człowiek dobrej woli powinien się temu sprzeciwiać. Życie bowiem, jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych. Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka.
„Kościół nie przestaje przypominać, że godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od poczęcia do naturalnej śmierci” (Dignitas infinita, 47). „Nie zabijaj” i „chroń ludzkie życie” – to podstawowe zasady, którymi powinien się kierować każdy człowiek prawego sumienia. Wbrew dość powszechnej narracji, nie są one wyrazem przekonań wynikających tylko z wiary chrześcijańskiej, ale płyną ze zrozumienia samej ludzkiej natury.
Wartym podkreślenia jest, jak wielkie znaczenie dla ochrony poczynającego się życia ma kochająca się rodzina, zbudowana na trwałym małżeństwie rodziców, stanowiąca „sanktuarium życia” oraz podstawową komórkę społeczną. „Tak więc mężczyzna i kobieta zjednoczeni w małżeństwie zostają włączeni w Boże dzieło: poprzez akt zrodzenia – dar Boży zostaje przyjęty i nowe życie otwiera się na przyszłość” (Evangelium vitae, 43). Tymczasem zabójstwo dziecka poczętego powoduje poważne cierpienie psychofizyczne i duchowe, prowadząc często do rozbicia rodziny.
Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu i chronią swoje dzieci nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Świadczą one o tym, że radość, piękno i wielkość miłości macierzyńskiej wyrażają się w nieprzemijającej trosce o dobro dzieci niezależnie od okoliczności.
Zwracamy się także do ojców, których rolą jest ochrona rodziny, a zwłaszcza kobiet w stanie błogosławionym oraz ich dzieci. Wasze pełne miłości zaangażowanie na rzecz obrony najbardziej bezbronnych, potrzebujących szczególnego wsparcia, jest niezastąpione. Tym bardziej więc dzisiaj nie wolno wam dystansować się od zaangażowania w prawną ochronę ludzkiego życia.
Zdarza się jednak, że brzemienna matka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji i potrzebuje specjalistycznej pomocy. Kościół, organizacje pozarządowe i lokalne instytucje niosą ją prowadząc m.in. Domy Samotnej Matki czy Okna Życia, zapewniając wsparcie materialne, prawne i psychologiczne. Tej pomocy nie może nigdy zabraknąć również ze strony państwa. Wszyscy jesteśmy do niej zobowiązani.
Troska o życie wyraża się także przez to, że nie wolno zmuszać lekarzy, personelu medycznego i farmaceutów do angażowania się w proceder zabijania dzieci w okresie prenatalnym czy też osób starych i chorych. Takie działania łamią podstawowe prawo do zachowania klauzuli sumienia.
Jako pasterze Kościoła katolickiego w Polsce, a jednocześnie obywatele naszego kraju, mamy prawo i obowiązek przypomnieć – zarówno wiernym Kościoła katolickiego, jak i wszystkim ludziom dobrej woli – że jesteśmy zobowiązani do szacunku wobec człowieka, zwłaszcza wobec najsłabszych i bezbronnych. Szczególna odpowiedzialność za ich życie spoczywa na tych, którym na mocy mandatu społecznego została powierzona troska o dobro wspólne.
Papież Franciszek zwrócił się ostatnio do nas Polaków: „Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych. Z serca wam błogosławię!” (Franciszek, Słowa do Polaków w czasie audiencji ogólnej, 20 marca 2024 r.).
Dziękując każdemu, kto w różnych wymiarach życia osobistego i publicznego służy życiu i prawdzie, w Imię Chrystusa prosimy Was o wytrwałą i ofiarną obronę Ewangelii życia. Włączmy się wszyscy do wielkiej modlitwy w tej intencji, dziś zanoszonej za wstawiennictwem Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, słowami św. Jana Pawła II (Evangelium vitae, 105)
O Maryjo, jutrzenko nowego świata, Matko żyjących, Tobie zawierzamy sprawę życia:
spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat,
ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia,
mężczyzn i kobiet — ofiary nieludzkiej przemocy,
starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość.
Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i z miłością głosić
ludziom naszej epoki Ewangelię życia.
Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej jako zawsze nowego daru,
radość wysławiania jej z wdzięcznością w całym życiu
oraz odwagę czynnego i wytrwałego świadczenia o niej,
aby mogli budować, wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli,
cywilizację prawdy i miłości na cześć i chwałę Boga Stwórcy, który miłuje życie.
Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398.
Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, w Warszawie, w dniu 10 czerwca 2024 r.
PROWADZENIE NABOŻEŃSTW CZERWCOWYCH PRZY KRZYŻU MISYJNYM PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE GODZ. 21.00
01 – sobota |
APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
02 – niedziela |
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ |
03 – poniedziałek |
APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI |
04 – wtorek |
MARTYRIA |
05 – środa |
NEOKATECHUMENT |
06 – czwartek |
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM |
07 – piątek |
OAZA RODZIN |
08 – sobota |
APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
09 – niedziela |
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ |
10 – poniedziałek |
APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI |
11 – wtorek |
RADIO MARYJA |
12 – środa |
NEOKATECHUMENT |
13 – czwartek |
TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA |
14 – piątek |
LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA |
15 – sobota |
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM |
16 – niedziela |
GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO |
17 – poniedziałek |
RADIO MARYJA I AKCJA KATOLICKA |
18 – wtorek |
MARTYRIA |
19 – środa |
NEOKATECHUMENT |
20 – czwartek |
OAZA RODZIN |
21 – piątek |
TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA |
22 – sobota |
APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA |
23 – niedziela |
RADIO MARYJA |
24 – poniedziałek |
APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI |
25 – wtorek |
MARTYRIA |
26 – środa |
ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM |
27 – czwartek |
OAZA RODZIN |
28 – piątek |
TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA |
29 – sobota |
LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA |
30 – niedziela |
STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ |
|
|
Modlitwa za Diecezję Bydgoską
Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół.
Dziękujemy za wszystkich,
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę.
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo,
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze.
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii.
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.