Ogłoszenia duszpasterskie 16.05.2021

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE    –   16.V.2021 ROK

 

W ostatnim tygodniu zaszły w naszej diecezji administracyjne zmiany. Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Jednocześnie mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Komunikat przekazał + Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski, Warszawa, 12 maja 2021 roku.

Z osobnego komunikatu Kurii Toruńskiej dowiadujemy się, że Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel przyjmuje nowe zadanie w duchu odpowiedzialności za Kościół i pokornie prosi mieszkańców diecezji bydgoskiej i toruńskiej o modlitewne wsparcie jego posługi oraz o modlitwę w intencji powołania nowego pasterza diecezji bydgoskiej. Niech codzienna modlitwa Ludu Bożego przyczyni się do pomnożenia wiary i umocni nadzieję w czasie oczekiwania na nowego pasterza.

 

1.Dzisiejsza uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa uświadamia nam, że Chrystus uwielbiony, przebywający z Bogiem jest równocześnie z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Żyje w Kościele, nieustannie uobecnia się w czasie każdej Eucharystii. Przyjęcie tej prawdy pomaga nam trwać w dziękczynieniu i uświęcać codzienność.

 1. Nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej w naszym kościele codziennie po Mszy św. o godz. 18.30. Niestety ze względu na czas pandemii zmuszeni jesteśmy do odwołania   nabożeństw majowych o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej.
 2. Informujemy, że ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość I Komunii św. dzieci klas trzecich planowaną na 23 maja podtrzymamy z zachowaniem zasad sanitarnych. Dzieci będą przyjmowane do I Komunii św. w małych 15 osobowych grupach w terminach 23 i 30 maj w godzinach 10.00 i 13.00 a także 6 czerwca w dwu grupach o godz. 10.00 i 13.00. Będzie także termin wrześniowy dnia 12 września tylko o godz. 10.00.

W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie, by pozwolić dzieciom, rodzicom i rodzinom godne przeżycie tej uroczystej chwili. Próby generalne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej odbędą się w kościele według ustalonego planu. Obecność obowiązkowa. Plan prób jest na stronie internetowej parafii i w kruchtach kościoła. Spowiedź Święta dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej za tydzień oraz ich rodziców odbędzie się w 22 maja sobotę w Kościele o godz. 10.00.  W Piątek 21 maja zapraszamy rodziców dzieci komunijnych do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu Kościoła na godz. 19:00.

4.Przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich w naszej diecezji księża diakoni: ks. diakon Dariusz Lipiński, który mieszkał i pracował w naszej parafii w roku 2019-2020 a także ks. diakon Tymoteusz Białkowski, który w roku akademickim 2020-2021 odbywa w naszej parafii praktykę pastoralną. Zgodnie z wymogami prawa kościelnego informujemy naszych Parafian, że: diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, Dariusz Lipiński i Tymoteusz Białkowski, pragną przyjąć ŚWIĘCENIA PREZBITERATU – 29 MAJA br. w katedrze bydgoskiej. Gdyby ktoś wiedział o czymś, co czyniłoby Kandydata niegodnym przyjęcia święceń Prezbiteratu, w sumieniu jest zobowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie Księdza proboszcza lub bezpośrednio władze seminaryjne. Kandydatów oraz całe Seminarium polecamy modlitwie wiernych.

 1. We wtorek obchodzić będziemy 101 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji zapraszamy na wieczorną Mszę św. i okolicznościowe nabożeństwo maryjne połączone ze wspomnieniami Św. Jana Pawła II.

6.Duszpasterstwo akademickie zaprasza. W środę na Mszy świętej akademickiej o godz. 20:00 w kaplicy modlić się będziemy za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, dziękując Bogu za dar jego wstawiennictwa w 101 rocznicę urodzin. Młodzieżowa Rada Programowa Diecezji Bydgoskiej oraz akademicki zespół „Amen+” zapraszają w sobotę 22 maja, od godz. 18:30, do wspólnego przeżycia modlitwy Zesłania Ducha Świętego, podczas kolejnego wielbienia pod tytułem „Serce Ojca”. Tym razem modlić się będziemy w Sanktuarium MB Fatimskiej na bydgoskich Ogrodach pod hasłem „Zjednoczeni w Duchu”. Za tydzień w niedzielę o godz. 18:30 kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście, poświęcone pamięci ks. prałata Zygmunta Trybowskiego.  

 1. W przyszłą niedzielę, 23 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki.   Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 30 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się poprzez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.
 2. Dziękujemy Dobroczyńcom naszej parafii za ofiary na cele kultu religijnego. Dziękujemy za ofiary w formie przelewów bankowych. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 3. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiegoproponuje m.in. następujące artykuły: „W sprawie nieba”; „Pożyteczne dla nas Jego odejście”; „Czy zwierzęta mają prawa?”; „Jak rozpoznać prawdziwy Kościół?”; „Szczepionka ma narodowość”; „Alkohol i dziura w sercu”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

10.Trwa okres wielkanocny. Czas ten od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował.   Jest jeszcze czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 30 maja.

 1. Zmarli: śp. Marcin Spica, lat 33, zam. ul. Tychoniewicza 4, śp. Kordula Guth, lat 85, zam. ul. Łabendzińskiego 1, śp. Karol Lisewski, lat 40, zam. ostatnio w Czechach.

12.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

 

Liturgiczne przygotowanie dzieci do I Komunii św.

 

Próby w kościele przed przyjęciem.

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 23.05.2021 o godz. 10.00

 • I próba w kościele 19.05. br. – środa – godz. 16.30
 • II próba w kościele 20.05.br. – czwartek – godz. 16.30
 • III próba generalna  05.br. – piątek – godz. 16.30

 

Dla dzieci mających przyjąć I Komunię św. dnia 23.05.2021 o godz. 13.00

 • I próba w kościele 19.05. br. – środa – godz. 17.15
 • II próba w kościele 20.05.br. – czwartek – godz. 17.15
 • III próba generalna  05.br. – piątek – godz. 17.15

 

Spowiedź Święta dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej dnia 23 maja br. oraz ich rodziców i chrzestnych odbędzie się w 22 maja w sobotę w Kościele o godz. 10.00. 

 

W piątek 21 maja zapraszamy fakultatywnie rodziców dzieci komunijnych do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu Kościoła na godz. 19:00.

 

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.