Ogłoszenia duszpasterskie 16.04.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEII NIEDZIELA WIELKANOCNA – ŚWIĘTO BOŻEGO MIŁOSIERDZIA 16.IV.2023 ROK

1.Z ustanowienia Świętego Jana Pawła II czcimy dziś Miłosierdzie Boże.  Obraz Jezusa zatytułowany „Jezu ufam Tobie” ma w naszej parafii wielu czcicieli.  Ojciec Święty Jan Paweł II w roku dwutysięcznym kanonizował w Rzymie Siostrę Faustynę tzn. ogłosił Ją wobec całego świata świętą. Mamy w parafii   piękny relikwiarz świętej Siostry Faustyny. Każdego 25 dnia miesiąca wieczorna Msza św. sprawowana jest w Bazylice ku czci tej świętej.   Przy okazji przypomnijmy, że w naszym Sanktuarium w każdy czwartek   o godz. 830 odprawiamy Mszę św. dla czcicieli Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia o godz. 15.00 odmawiamy w kaplicy Koronkę ku czci Miłosierdzia Bożego. Zachęcamy do modlitwy. 

2. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 16 kwietnia br. rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce 79. Tydzień Miłosierdzia, obchodzony do 22 kwietnia. Jego hasłem są słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”.Tydzień Miłosierdzia przeżywany jest od II Niedzieli Wielkanocnej, czyli Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Nadaje to obchodom tych dni szczególnego wydźwięku, gdyż Niedziela kończąca oktawę Zmartwychwstania Pańskiego jest zarazem Świętem Patronalnym Caritas. Celem Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezdomnych i uchodźców. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy organizacji charytatywnych i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia. Pamiętajmy zatem o praktykowaniu uczynków miłosierdzia, abyśmy samy mogli miłosierdzia doświadczać. Przy okazji dzisiejszego Listu Episkopatu Polski dziękujemy za często pokaźne ofiary dla dzieła „Rodzina w Rodzinie” do skarbonki umieszczonej po lewej stronie prezbiterium i przeznaczonej dla rodziny w Aleppo.

3.Dzisiejszy dzień jest też dniem patronalnym dla „Caritas” diecezji bydgoskiej.  Dziś w Święto Miłosierdzia Bożego składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w działalność charytatywną w naszej Parafii, ofiarodawcom i dobroczyńcom oraz wolontariuszom składamy serdeczne Bóg zapłać. 

4.Duszpasterz akademicki, Ks. Piotr informuje, że: 

– W środę o godz. 20:00 kolejne spotkanie z cyklu „Z Kujaw do Lizbony”, w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży.

– Za tydzień, w niedzielę 23 kwietnia, o godz. 18:30 zapraszamy do auli Domu Parafialnego wszystkich zaangażowanych w tegoroczne Misterium Męki Pańskiej. Po spotkaniu, o godz. 20:00 w kościele, Msza święta dziękczynna. 

– W dniach 21-23 kwietnia oraz 5-7 maja, Martyria organizuje kolejną edycję kursu dla par i narzeczonych pt. “Co i jak, zanim powiesz TAK”. Spotkania składają się z części wykładowych, warsztatowych i dialogowych. Na spotkaniach obecny jest kapłan, który służy rozmową i posługą sakramentalną. Zapisy i dodatkowe informacje na stronie: http://coijak.org.pl/. 

– Dnia 13 maja Martyria zaprasza do udziału w 87. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akademickiej na Jasną Górę. Wyjazd autokarem o godz. 7:00 spod kaplicy, a powrót po Apelu Jasnogórskim. Koszt to 100 zł. Program pielgrzymki i zapisy na stronie internetowej Martyrii oraz pod numerem telefonu: 663 253 962. 

5.Ks. Marek zaprasza na SPACER MIŁOSIERDZIA w każdy poniedziałek od 21.00 do ostatniego potrzebującego. Najbliższy SPACER w poniedziałek, 17 kwietnia.

6. Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy wszystkim o tym, że przystępowanie do tych sakramentów w czasie wielkanocnym stanowi obowiązek każdego katolika. Na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej w tym roku do 4 czerwca.

7. Przyszła niedziela, 23 kwietnia, na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona będzie jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny oraz VII Narodowe Czytania Pisma Świętego.

8. W kalendarzu liturgicznym dla diecezji Polski pod datą 23 kwietnia umieszczona jest uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Jednak w tym roku tego dnia, jak już powiedziano, przypada niedziela, i to w okresie Wielkanocy, która znosi wszystkie pozostałe obchody liturgiczne, nawet te w randze uroczystości. Stąd tegoroczna uroczystość Świętego Wojciecha, zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego, została przeniesiona na następujący po tej niedzieli poniedziałek, 24 kwietnia. Mimo tych liturgicznych zmian w przyszłą niedzielę 23 kwietnia w Gnieźnie odbędą się centralne Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – Biskupa i Męczennika, Patrona Polski.

9. Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy prosi o wsparcie akcji Pola Nadziei. Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego. Ks. Dyrektor Hospicjum dziękuje serdecznie Wielebnemu Księdzu Proboszczowi oraz czcigodnym Parafianom za ofiarność w latach ubiegłych. Polepszenie wyposażenia Hospicjum zaowocowało poprawa jakości życia naszych podopiecznych, a także przyniosło poprawę jakości i usprawnienie pracy personelu medycznego. Zbiórkę przed kościołem przeprowadzą wolontariusze Hospicjum w następną niedzielę po każdej Mszy św.

10. W tym roku nasza parafia obchodzić będzie czterdziesta rocznicę swego powstania. Główne uroczystości przewidziane sa na dzień 7 października, dokładnie w dzień ustanowienia parafii. Pragniemy duchowo przygotować się na te uroczystości przez udział w organizowanych pielgrzymkach do miejsc świętych. Zapraszamy do udziału w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br. do Rzymu, Padwy, Loretto, Montepulciano (O.Pio), Monte Cassino i Asyżu od 16-23 czerwca br.; do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje    na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii. Przygotowujemy także pielgrzymkę do Ziemi św. w dniach od 9 do 17 marca przyszłego roku.

11. Najnowszy numer „Przewodnika Katolickiego” proponuje następujące artykuły: „Droga miłosierdzia”; „Wołanie o miłosierdzie”; „Czyń dobro, nie zmarnuj żadnego dnia”; „Miłość ze względu na brak”; „Więź z Bogiem”; „Przegrani, ale nie straceni”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

12. Parafia św. Marka zaprasza na odpust parafialny dnia 23.04.br. o godz. 10:30. Salezjanie z parafii św. Marka zapraszają też na spotkanie w ramach „Markowych Spotkań Rodzinnych” – 21 kwietnia, o g.18:00: Eucharystia i temat „i że Cię nie opuszczę aż do śmierci”, a po niej spotkanie z p. Jackiem Pulikowskim i temat: „Rola Ojca w życiu Rodziny”.Parafia św. Marka jest organizatorem wyjazdu do Medjugorie na Festiwal Młodych w dniach 24-31.07.2023 r. Wszelki informacje dostępne są na plakacie oraz na stronie bydgoszcz.salezjanie.pl

13. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe. Wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

14. Zmarli: śp. Śp. Barbara Nawrocka l.72 ul. Fieldorfa – Nila 2, Śp. Tomasz Iwon l.71 ul. Witeckiego 2.

15. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy dobrego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.