Ogłoszenia duszpasterskie 15.08.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny  – 15.VIII.2021 rok

 

  1. Dziś 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jedno z najstarszych i największych świąt maryjnych. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: Niepokalana Dziewica… dopełniwszy biegu życia ziemskiego z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna Swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci. Wniebowzięcie jest szczególnym uczestnictwem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan. W Częstochowie na Jasnej Górze spotykają się z Maryją liczne rzesze pątników. Uroczystość dzisiejsza jest dniem, w którym czcimy Maryję jako opiekunkę ludzkiej pracy na roli i jej owoców. Poświęcenie wianków z ziół i kwiatów, po każdej Mszy św. Można przynieść także owoce i plony z własnych działek. Zaś wieczorem o godz. 21.00 Apel Jasnogórski. Nabożeństwo odbędzie się w kościele.
  2. Przez dogmat o wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny Kościół przypomina nam, że powołaniem każdego z nas jest zjednoczenie z Bogiem. Dążymy do niego w doczesnym, ziemskim życiu, dlatego podejmujemy różne wyzwania wynikające z naszego powołania, realizowanego na różnych płaszczyznach, wspierani łaską Boga w sakramentach, których szczytem jest Eucharystia. Bóg wzywa nas do nieba, gdzie dla każdego jest przygotowane miejsce od założenia świata.
  3. 15 sierpnia to także – Święto Żołnierza Polskiego. Pamiątka wielkiego zwycięstwa oręża, na przedpolach Warszawy przed stu laty – w sierpniu 1920 roku. Wojnę polsko-bolszewicką 1919-1921 i bitwę warszawską określa się jako jedne z najważniejszych wydarzeń w historii Europy. Bitwa ta rozstrzygnęła wojnę między odradzającą się Polską i Rosją sowiecką. Określana przez Polaków „Cudem nad Wisłą”, rozstrzygnęła nie tylko o losach Polski, ale także współczesnej Europy, wstrzymując pochód komunizmu na Zachód. Cud nad Wisłą 1920 r. pozostaje dla Polaków jednym z kluczy do zrozumienia własnego Narodu i samych siebie. Jego wspomnienie nie może być nam nigdy obojętne. Polskie zwycięstwo nad bolszewikami, podobnie jak odsiecz wiedeńska 1683 r., wypełniło naszą historyczną rolę przedmurza chrześcijaństwa, uchroniło Ojczyznę przed kolejnym rozbiorem Polski. Przełom w Bitwie Warszawskiej nastąpił 15 sierpnia 1920 r. – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Była to na dodatek niedziela, dzień Pański. Odpowiadając na gorące modlitwy zjednoczonego jak nigdy przedtem Narodu, Matka Boża Królowa Polski uprosiła Cud nad Wisłą, dokonując zbawiennego dzieła dla Polski i Europy.
  4. Jutro, jak zawsze 16 dnia miesiąca Msza św. o 18.30 w kościele a po niej modlitwy przy relikwiach za wstawiennictwem św. Jana Pała II zakończone uszanowaniem relikwii. Po Mszy św. czuwanie z Maryją prowadzone przez Oazę Rodzin zakończone Apelem Jasnogórskim.
  5. W Niedzielę Świętej Rodziny 27 grudnia 2020 roku, Ojciec św. Franciszek ogłosił obecny czas Jubileuszowym Rokiem Św. Józefa. W naszej diecezji ustanowione zostały tzw. kościoły stacyjne, gdzie pielgrzymując można zyskać specjalne odpusty i łaski Boże. Rok Jubileuszowy jest wielką szansą dla całego Kościoła – zarówno w wymiarze powszechnym, jak i lokalnym. Orędownictwa tego świętego Kościół przyzywał zawsze w wyjątkowych, ale i trudnych momentach swojej historii. W tym roku każdego 19. dnia miesiąca poszczególne parafie Dekanatu Fordon pielgrzymują ze swoimi wiernymi i kapłanami do stóp Józefa, by w kościele stacyjnym św. Mateusza w Bydgoszczy Fordonie zawierzyć Mu swoje rodziny oraz wyprosić wierność Ewangelii i wierze katolickiej. Zatem w najbliższy czwartek na godz. 18.00 zapraszamy do kościoła św. Mateusza przy Plac św. Mateusza Ap. i Ew. 1 wszystkich Parafian na Mszę św. połączoną z okolicznościowymi modlitwami Roku Jubileuszowego. Mszę św. odprawi ks. proboszcz.

6.W sierpniu nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. Za tydzień 22 sierpnia, będziemy radować się Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Ją za swoją Królową. Także i nasz Naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętamy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna-Króla i Pana wszystkich. 

  1. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielę we Mszy świętej, a także o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.

8.Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w konfesjonale nie będzie. Przypominamy także o wakacyjnym porządku Mszy Św.  W tygodniu i w niedziele oraz święta nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W niedzielne i świąteczne popołudnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 18.30 i godz. 20.00.

  1. Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity przy parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity we Fordonie zaprasza do duchowego 9 – miesięcznego przygotowania, do ogłoszenia w przyszłym roku SANKTUARIUM ŚW. RITY. Spotkania nowennowe odbywają się każdego 22 dnia każdego miesiąca. Za tydzień pierwsze spotkanie. Szczegółowe informacje odnośnie tej modlitwy i spotkań nowennowych znajdują się na plakacie.
  2. Polecamy lekturę katolickiej prasy. W Przewodniku Katolickim ciekawe artykuły: O Prymasie Wyszyńskim, którym przebaczał; rozeznawaniu duchowym i nastolatkach potrzebujących wsparcia rodziców. Zachęcamy do zakupu i lektury katolickiej prasy.

11.Zmarli: śp. Wanda Pawlak, lat 88, zam. ul. Wańkowicza 6, śp. Lidia Kamińska, lat 79, zam. ul. Łochowskiego 4 a.

12.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.