Ogłoszenia duszpasterskie 15.01.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II Niedziela Zwykła – 15.I.2023  rok

 

1.W 103 rocznicę powrotu Fordonu do Macierzy, w Starym Fordonie odbędą się uroczystości dziękczynne upamiętniające tamto wydarzenie z 20 stycznia 1920 roku. Uroczystości rozpoczną się Msza Świętą dziękczynną w piątek 20 stycznia 2023 roku o godz.9.00, którą celebrować będzie Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk, Biskup Bydgoski. Serdecznie zapraszamy do udziału we Mszy św. a także w imieniu Organizatorów i Patronów do udziału w poszczególnych wydarzeniach programu obchodów. Szczegóły na plakatach w kruchtach kościoła. Osobno zapraszamy tego dnia na Uroczysty Koncert w wykonaniu chóru i orkiestry Wojska Polskiego, o godz. 16.30 w kościele św. Mikołaja.

2.W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć.   

  1. We wtorek, 17 stycznia, obchodzony jest Dzień Judaizmu. To także kolejna rocznica śmierci Sługi Bożego ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Głównym zadaniem tej wspólnoty jest troska o życie religijne Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny.
  2. Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa.

5.W sobotę 21 stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości. Babcie i dziadków zapraszamy w sobotę 21 stycznia na Mszę Świętą o godz.18.30.  Żyjącym wypraszać będziemy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.

  1. Ks. Piotr – duszpasterz akademicki przekazuje informacje:

-W poniedziałek, wtorek i środę, od godz. 20:00, rozpocznie się kolęda w akademikach Politechniki Bydgoskiej przy ulicy Kaliskiego. W tym roku studentom Martyrii przyświeca hasło „Turn on!” („Włącz się!”). Nawiązuje ono do potrzeby włączenia dodatkowego zasilania Bożej mocy w nasze życie, kiedy ze wszech stron zachęca się nas do inflacyjnego oszczędzania energii. Bóg chce każdego z nas doładować swoją łaską i miłością. Kolęda w akademikach jest również sposobnością do włączenia się we Wspólnotę „Martyria”, doświadczenia żywego Kościoła. Każdy przyjmujący kolędę w akademiku weźmie udział w losowaniu nagrody – darmowego wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, w lipcu tego roku. W związku z tym, w najbliższą środę, Msza święta akademicka odprawiana będzie o godz. 20:00 w Audytorium Novum Politechniki Bydgoskiej. Po Mszy świętej koncert zespołu „Amen Plus”. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy. Wstęp wolny.

-Młodzież 4don4LORD prosi o przynoszenie upominków (zabawek, przyborów szkolno-edukacyjnych), które zostaną przekazane podopiecznym Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, podczas tradycyjnej kolędy w szpitalu 28 stycznia. Nowe upominki można przynosić do zakrystii.   

-Przez najbliższe dwa tygodnie wystawa poświęcona śp. ks. Trybowskiemu dostępna będzie do zwiedzania w kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty w Fordonie.           

  1. W naszej parafii zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją trwa – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Kolęda jest spotkaniem o charakterze wyłącznie religijnym. Kapłan przychodzi do naszych domów na wspólną modlitwę a także na rozmowę o sprawach wiary i życia religijnego. Ofiary zebrane w czasie tegorocznej kolędy przeznaczymy w dalszym ciągu na fundusz nowych inwestycji w naszej bazylice. Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni. Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 31 stycznia 2023 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.

8.Pragniemy serdecznie podziękować za przyjęcie nas kapłanów po dwu latach przerwy do swoich domów i mieszkań. Przyjęcie księdza chodzącego po kolędzie to dziś znak wiary i przywiązania do wiary i polskich tradycji. W tym czasie, kiedy święcimy pamiątkę przyjścia do ludzi Chrystusa, kapłani przychodzą do naszych domów. Czcigodny ten zwyczaj od dawna znany w Polsce, narodził się z myśli, że Bóg Syna swego posłał do ludzi. Poświecenie domu, poświęcenie mieszkania i wspólna modlitwa są znakiem jedności naszych rodzin z Kościołem Chrystusowym.  Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii.   Dziękujemy za ofiary przekazane podczas kolędy, przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele. Serdeczne Bóg zapłać!

9.W przyszłą niedzielę parafia św. Łukasza i Św. Rity zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu Kapeli Góralskiej „POGWIZDANI”. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele.      

10.Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery Miłosierdzia w poniedziałki   w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek, 16 stycznia.

  1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W Przewodniku Katolickim m.in. następujące artykuły: Kamienie milowe teologii Benedykta XVI oraz testament duchowy Benedykta XVI. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
  2. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp. Barbara Woźniak, lat 78, zam. ul. Bołtucia 6, śp. Irena Kabzińska, lat 83, zam. ul. Bołtucia 10, śp. Maria Młodawska, lat 78, zam. ul. Bołtucia 6, śp. Marek Mioduszewski, lat 62, zam. ul. Sucharskiego 2, śp. Arleta Sikora z domu Jabłońska, lat 69, zam. ul. Łochowskiego 4.

13.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.