Ogłoszenia duszpasterskie 14.05.2023

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI Niedziela Wielkanocna   14.V.2023 rok

 

 1. Trwa miesiąc maryjny – maj. W naszej parafii nabożeństwa majowe codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Zapraszamy także na nabożeństwa majowe o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej, prowadzone przez apostolskie wspólnoty działające w parafii. Nabożeństwa majowe dla dzieci odprawiane są w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.30 w kaplicy. Plan dla grup Apostolskich prowadzących nabożeństwa majowe przy Figurze NMP wywieszony jest w gablotkach kościoła i podany na stronach internetowych parafii.
 2. We wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej ojczyźnie i we wspólnocie narodów.
 1. W czwartek, 18 maja, przypada 103. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Tego dnia podziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wbrew wszelkim atakom na jego osobę wpatrujmy się w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia, krok po kroku być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając Jej synowskie: „Totus Tuus”. W tych intencjach będziemy się modlić w naszej bazylice podczas czwartkowych Mszy Świętych.
 2. Ogłoszenia Duszpasterstwa Akademickiego:W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Z Kujaw do Lizbony”, w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży.  
 3. W sobotę 20 maja na Mszy o godz. 18:30 ks. Bp Krzysztof Włodarczyk udzieli sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Próba generalna dla kandydatów wraz z świadkami odbędzie się w czwartek 18 maja o godzinie 18:00. Obecność na próbie jest obowiązkowa. Spowiedź dla kandydatów do bierzmowania oraz świadków odbędzie się w piątek 19 maja o 19:30. 
 4. Za dwa tygodnie 28 maja br. podczas Mszy św. o 10.00 dzieci naszej parafii będą miały uroczystość przyjęcia do I Komunii świętej. W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie, by pozwolić dzieciom, rodzicom i rodzinom godne przeżycie tej uroczystej chwili.
 5. Dzieci komunijne zapraszamy na próbę w sobotę 20 maja na godzinę 9:00. Kolejne spotkania przygotowujące do tego sakramentu będą we wtorek 23 maja i w czwartek 25 maja o godz. 18:00. Obecność na próbach jest obowiązkowa. Prosimy, aby we wtorek i czwartek byli obecni także rodzice. Spowiedź dla dzieci komunijnych oraz rodziców będzie w sobotę 27 maja o godz. 10:00, a sama uroczystość I Komunii w niedzielę 28 maja o godz. 10:00. 
 6. Trwa okres wielkanocny. Czas ten od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Jest to czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 4 czerwca.
 7. Ogłoszenie Przyjaciół Radia Maryja. W przyszłą niedzielę po Mszach św. odbędzie się zbiórka ofiar na rzecz Radia Maryja i Telewizji Trwam. po Mszach św. Dziś w sklepiku parafialnym zbierane są podpisy poparcia dla projektu ustawy „Chrońcie dzieci”.
 8. Parafia św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity zaprasza w poniedziałek 22 maja na odpust św. Rity. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka o godz. 18.20 z transmisją w TV „Trwam” i Radio Maryja.
 9. Zapraszamy na Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny, który w Bydgoszczy odbędzie się już po raz jedenasty. Wyruszy 11 czerwca pod halsem „Dzieci Przyszłością Narodu”. Rozpocznie się Mszą Świętą w katedrze o g.12.30. Start marszu ze Starego Rynku o g.14.00. Następnie przemarsz do Bazyliki św. Wincentego a Paulo, gdzie zakończy się festynem rodzinnym.
 10. Zapraszamy na diecezjalne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego w sobotę 27 maja, od 19.30 do 24.00 w kościele św. Jadwigi Królowej.
 11. Są jeszcze wolne miejsca w pielgrzymkach do: Częstochowy i Krakowa 9 i 10 czerwca br.  (w programie Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice); do Lichenia 8 lipca br. i do Gietrzwałdu 15 lipca br. Informacje    na stronie internetowej. Zapisy w kancelarii parafii.
 1. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej, która jest do nabycia przy wyjściu z kościoła i w zakrystii. W najnowszym numerze Przewodnika Katolickiego: Rodzina – tak, ale jak? Kolejny, czwarty już raport think tanku Tato.Net. Co z niego wynika? Recepta na stres – stres jest nieuniknionym elementem życia, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele ze skutków stresu zależy od naszego podejścia do problemu? Niełatwy charakter Andrzeja Boboli oraz wyjaśnienie znaczenia najważniejszych momentów koronacji Karola III. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.
 2. Zmarli: Śp. Józef Longin Erdmann l.85 z ul. Bielawskiego 2.
 1. W związku z trwającą wojną na Ukrainie w naszej świątyni zbieramy środki finansowe dla poszkodowanych w wyniku wojny. Możemy ofiary składać do skarbony znajdującej się w lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 2. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.