Ogłoszenia duszpasterskie 14.04.2024

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   III NIEDZIELA WIELKANOCNA 14.IV.2024 ROK

 

Dziś w trzecią Niedzielę Wielkanocną    przypada Niedziela Biblijna oraz rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień Biblijny.     Dziś również ósme Narodowe Czytanie Pisma Świętego.  Jego celem jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania Słowa Bożego zawartego na kartach Biblii, którą ojcowie Kościoła nazywali „listem Boga do ludzi”. W tym roku będzie towarzyszyło mu hasło z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”. Nawiązuje ono do programu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Dziś modlimy się, by lektura Pisma św. stała się dla nas codzienna praktyką.

1.Trwa okres wielkanocny. Czas ten od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz pełny udział w Eucharystii. Jest to czas wielkanocnej spowiedzi świętej który trwa do uroczystości Trójcy Świętej w tym roku do 26 maja 2024 r.

2. W tym tygodniu główne uroczystości dziesiątej rocznicy ogłodzenia naszego kościoła Bazyliką Mniejszą. Ten zaszczytny tytuł nadał naszej świątyni Ojciec Święty Franciszek dnia 27 lutego 2004 roku. Uroczyste ogłoszenie nadania tytułu miało miejsce w 10 rocznice powstania Diecezji Bydgoskiej 10 lat temu. Pragniemy podziękować Panu Bogu za ten zaszczytny tytuł podczas Mszy św. dziękczynnej która sprawowana będzie w najbliższy czwartek dnia18 kwietnia o godz. 18.30. Głównym celebransem będzie Ks. Bp Krzysztof Wętkowski , ordynariusz Diecezji Włocławskiej.  Tytuł ten posiadają obecnie znaczniejsze kościoły katedralne, kolegiackie i klasztorne, a także znane sanktuaria maryjne. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego dekanatu do wspólnej modlitwy dziękczynnej.

3. Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy prosi o wsparcie akcji Pola Nadziei. Celem akcji jest zakup sprzętu medycznego. Ks. Dyrektor Hospicjum dziękuje Księdzu Proboszczowi oraz czcigodnym Parafianom za ofiarność w latach ubiegłych.  Zbiórkę przed kościołem przeprowadzą wolontariusze Hospicjum za tydzień w niedzielę 21 kwietnia po każdej Mszy św.

4. W związku z 20-leciem naszej diecezji w sobotę 20 kwietnia „Pielgrzymka do korzeni do Piastowskiego Gniezna”.Zbiórka o g.6.45, wyjazd o g.7.00.  z parkingu przed kościołem.   Osoby, które zapisały się na wyjazd prosimy o potwierdzenie udziału osobiście albo telefonicznie w kancelarii parafii do czwartku włącznie. 

5. W sobotę 20 kwietnia o godzinie 10:00 do naszej Bazyliki zapraszamy wszystkie dzieci Komunijne na kolejną próbę liturgiczną. 

6. Tradycyjnie już od 20 lat dnia   1 maja wyrusza z parafii rowerowa pielgrzymka      śladami ks. Zygmunta Trybowskiego do Chełmży. Dnia 2 maja o godz. 8.00 w kolegiacie odprawiona będzie Msza św. w intencji ks. Zygmunta z okazji Jego imienin. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Nr. telefonu w zakrystii.   

7. Duszpasterz akademicki, Ks. Piotr informuje, że:

Dzisiaj, o godz. 18:30 w auli Domu Parafialnego, odbędzie się spotkanie dziękczynne za tegoroczne Misterium. Zapraszamy serdecznie wszystkich zaangażowanych. Spotkanie zakończymy Mszą Świętą o godz. 20.00 w kaplicy.

-W środę, po Mszy św. akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika katolika”. Gościem spotkania będzie dr Izabela Grzankowska – psycholog i psychoterapeuta, która poprowadzi temat: „Prężność psychiczna – kompetencja na trudny czas”.

-W dniach 18-21 i 26-28 kwietnia Martyria organizuje kolejną turę kursu dla par i narzeczonych pt. „Co i jak, zanim powiesz TAK”. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.coijak.org.

-11 maja Martyria zaprasza do wspólnego wyjazdu na 88. Ogólnopolską Pielgrzymkę Akademicką na Jasną Górę pt. „Todos – czy naprawdę dla wszystkich? O kondycji wspólnoty Kościoła”. W programie: modlitwa, ciekawe prelekcje, Eucharystia i Apel Jasnogórski. Wyjazd o godz. 7:00 spod kaplicy. Powrót około 01:00 w nocy. Koszt 100 zł. Zapisy pod nr telefonu: 797-248-970. Program i dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii.

8. W najbliższą niedzielę przypada czwarta niedziela Wielkanocy, nazywana popularnie Niedzielą Dobrego Pasterza. Będziemy obchodzić ja po raz kolejny jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania

9. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższy wtorek 16 kwietnia o godz. 18:00. I następna informacja Kościoła Domowego: W niedzielę 21 kwietnia małżeństwa z Domowego Kościoła na każdej Mszy św. będą mówiły świadectwa o swojej formacji we wspólnocie i wpływie na ich życie małżeński oraz rodzinne.

10. W ostatni czwartek młodzież naszej parafii przyjęła Sakrament Bierzmowania. Dziękujemy młodzieży i ich rodzicom za piękne świadectwo wiary i przywiązania do naszych polskich tradycji religijnych. Dziękujemy także za okazały DAR OŁTARZA, czyli komplet ksiąg i lekcjonarzy mszalnych dla naszej Bazyliki. Serdeczne Bóg zapłać.

11. Polecamy prasę: w Przewodniku Katolickim: Pismo Święte. Nie tylko do czytania. Rozmowa o tym, czy depresję można pomylić z lenistwem, jakie zachowania powinny nas zaniepokoić oraz kiedy pomocy szukać u psychologa, a kiedy u psychiatry.

12. Zmarli: Śp. Śp. Adam Manikowski l.69 z ul. Bielawskiego 2, Śp. Zygmunt Ksobiech l.72 z ul. Bartłomieja z B. 13

13. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

 

Ogłoszenia Wiatraka 14.04.2024r.

– W dniu 18 kwietnia o godz. 15:30 odbędzie się II Edycja „Biegu po zdrowie” Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi na sportowe wydarzenie do Fundacji  „Wiatrak”. W programie atrakcje sportowe, taneczne i ekologiczne zabawy z okazji   „Dnia ziemi”. W biegu tak jak w ubiegłym roku startują drużyny :rodzic- dziecko. Ogłoszenie na stronie Fundacji oraz na FB przedszkola ” U Karolka”.

– Trwa nabór do przedszkola ” U Karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

– Składamy gorące podziękowania wszystkim osobom, które przyniosły do Fundacji „Wiatrak” artykuły spożywcze i przemysłowe. Zebrane produkty zostały zapakowane     i przekazane rodziną w trudnej sytuacji materialnej z naszej parafii.

– Fundacja „Wiatrak” zaprasza na  warsztaty kreatywne „Papier czerpany i ozdobny”. Niezależnie od wieku, wszyscy są mile widziani, więc zapraszamy aby wziąć udział w tej  twórczej przygodzie. Wspólnie nauczymy się technik pracy z papierem czerpanym i ozdobnym, aby stworzyć unikalne dzieła sztuki.

 

  • Sobota, 27.04.2024
  • Godzinie 10:00 (czas trwania warsztatu około 3 – 3.5 h)
  • Budynek Fundacji „Wiatrak” ul. Bołtucia 7, Bydgoszcz
  • Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały.
  • Miejsca są ograniczone. Zapisy pod numerem: 509 433 585. Szczegóły na www.wiatrak.org.pl

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.