Ogłoszenia duszpasterskie 14.03.2021

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

1.Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa nas do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku. I tak oto połowa Wielkiego Postu poza nami. Upoważnia ten czas do pytań. Ile było uczynków pokutnych w tym czasie? Ile dobrowolnych wyrzeczeń, zakrytych przed ludzkimi oczami, a znanych tylko Bogu samemu? Czy wzięliśmy chociaż raz udział w wielkopostnych nabożeństwach Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali? Przypomnijmy, że pasyjne nabożeństwa Gorzkich Żali odprawiamy w niedziele W. Postu po południu o godz.16.00. Droga Krzyżowa w piątek dla dzieci o godz.17.30, a dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00. Dodatkowo dla młodzieży i studentów o godz. 20.00.

2.Dzisiaj w niedzielę przeprowadzamy wraz z fundacją Wiatrak wielkopostną akcję charytatywną „Kilogram dla potrzebujących”. Zbieramy żywność dla najbardziej potrzebujących parafian. Prosimy do ustawionych pojemników przy wejściach do świątyni składać żywność o dłuższym okresie przechowywania (mąka, cukier, ryż, kasze, olej, słodycze itp. Prosimy także o potrzebne w czasie pandemii artykuły chemiczne zwłaszcza środki czystości). Tradycyjnie już prosimy panów, uczestniczących w Mszy św. o pomoc w dostarczeniu tych darów po Mszy do domu katechetycznego. Prosimy osoby z Parafialnego Zespołu „Caritas” wspomagające to dzieło o zarezerwowanie czasu i pomoc.

  1. Przygotowując się do Świąt Paschalnych, przypominamy o przykazaniach kościelnych, które nakładają na wierzących dwa szczególne obowiązki. „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty a także przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.”. Przypominamy zatem, że Spowiedź św. wielkanocna dla wszystkich parafian będzie tradycyjnie w Wielką Środę po niedzieli palmowej tj. dnia 1 kwietnia. Kartki do spowiedzi św. wielkanocnej otrzymać można w biurze parafialnym w godzinach urzędowania a także w zakrystii przed i po każdej Mszy św.
  2. W piątek 19 marca będziemy obchodzić uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy serdecznie na Mszę św. inaugurującą Rok św. Józefa do kościoła stacyjnego, do parafii św. Mateusza na godz. 10.00. Mszy św. będzie przewodniczył ks. Dziekan, a słowo Boże wygłosi ks. Krzysztof Ruciński. Ten dzień możemy nazwać dniem mężczyzn. Otoczmy modlitwą wszystkich mężczyzn: kawalerów, mężów, ojców, dziadków. Tego dnia prośmy Boga o wszelkie łaski dla nich, by codziennie wypełniali powołanie, do jakiego zostali wezwani. Podczas wieczornej Mszy Świętej otrzymają szczególne błogosławieństwo. Mała podpowiedź: uroczysta postna kolacja w gronie rodziny na pewno będzie miłą niespodzianką.
  3. Informacja dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. Spotkanie organizacyjne z ks. Maciejem odbędzie się w przyszłą Niedzielę, tj. 21 marca, po Mszy św. o godz. 11.30 w kaplicy.
  4. Uprzejmie zawiadamiamy wszystkich liderów grup i wspólnot świeckich działających w naszej wspólnocie parafialnej, że w dniu 16 marca 2020 roku po Mszy św. o 18.30 odbędzie się spotkanie Sejmiku Parafialnego. Z uwagi na ważne tematy związane z naszą parafią i planami na przyszłość obecność liderów, lub delegowanych przedstawicieli grup, oraz kapłanów pracujących w parafii obowiązkowa.
  5. Informacje od duszpasterza młodzieży: Dziś o godz. 18:00 kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście” poświęcone śp. ks. Zygmuntowi Trybowskiemu. Wspominać będziemy pierwsze lata jego kapłańskiej posługi. 

W środę po Mszy św. akademickiej kolejne spotkanie formacyjne z cyklu „Z archiwum K”. Katechezę pt. „O świętości życia” wygłosi ks. Maciej Tyckun – teolog moralista. 

W każdy piątek Wielkiego Postu na godz. 20:00 do kaplicy zapraszamy do przeżywania młodzieżowych Dróg Krzyżowych. W najbliższy piątek rozważania i oprawę muzyczną przygotowuje zespół „Samemu Bogu”. 

W sobotę – na zakończenie indywidualnej Drogi Krzyżowej ulicami miasta – o godz. 19:30 w Bazylice św. Wincentego a’Paulo przeżywać będziemy kolejne czuwanie pt. „Serce Ojca” z akademickim zespołem „Amen+”.

W każdą niedzielę po Mszy świętej o godz. 20:00 w kościele akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentów orędzie papieża Franciszka na Wielki Post i możliwością podjęcia postu w intencjach dzieł duszpasterstwa.  

Dotychczas, w Niedzielę Palmową, cieszyliśmy się realizacją Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci. Ze względu na trwającą pandemię tegoroczne Misterium odbędzie się w naszym kościele w formie przygotowanego przez aktorów słuchowiska, połączonego z adoracją krzyża świętego. Zapraszamy na to nabożeństwo: w piątek 26 marca o godz. 20:00 w kościele oraz w niedzielę 28 marca po Mszy św. akademickiej w kościele. Szczegóły na stronie internetowej Misterium oraz mediach społecznościowych. 

  1. W naszym dekanacie rozpoczęły się trwające co pięć lat kanoniczne wizytacje biskupa diecezjalnego. Uczestniczy w nich z urzędu dziekan dekanatu Bydgoszcz – Fordon nasz ksiądz proboszcz. Stąd jego nieobecność w tym roku na niedzielnej liturgii w naszej świątyni.
  2. Zachęcamy naszych parafian do lektury tygodnika katolickiego „Przewodnik Katolicki” do nabycia u ministrantów przy wyjściu z kościoła. Polecamy lekturę katolickiej prasy.

10.W ramach wielkopostnej jałmużny nasza parafia włączyła się do programu Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Pomagamy rodzinie Cherchian z Aleppo, którzy są ormiańskimi chrześcijanami. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie nawy głównej. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. 

11.W przyszłą niedzielę Msza św. wspólnoty Radia Maryja o godz. 13.00. Po Mszy św. nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Dolinie Śmierci.

  1. Zmarli: śp. Teresa Cierzniakowska l. 86, Roman Rzanny l. 64, Kazimiera Helena Sadka l. 86, Krzysztof Miller l. 50.
  2. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza Niedziela Wielkiego Postu i rozpoczynający się tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”.

 

 

 

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.