Ogłoszenia duszpasterskie 14.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE ŚRODA POPIELCOWA – 14.II.2024 ROK

Dziś Środa Popielcowa. Przychodzimy   do świątyń, aby uczestniczyć w jakże wymownym, pokutnym geście Kościoła jakim jest posypywanie naszych głów popiołem. W święty czas Wielkiego Postu wkraczamy z wiarą i głęboką nadzieją w możliwość przemiany i naszego powrotu do Boga. Obrzęd posypywania głów popiołem według wymagań liturgii Kościoła dokonuje się tylko podczas Mszy św.  Dziś Msze św. według niedzielnego porządku. Ofiary zebrane   podczas wszystkich Mszy św. przeznaczone będą na utrzymanie Hospicjów Diecezji Bydgoskiej: w Bydgoszczy ks. Jerzego Popiełuszki, w Złotowie św. Elżbiety i w Sępólnie Krajeńskim.  

 

  1. Środą Popielcową rozpoczynamy okres Wielkiego Postu – czas przygotowania do Świąt Paschalnych. Pomocne niech będą nam uczynki pokutne, do których wzywa nas sam Chrystus: post, modlitwa i jałmużna. Włączmy nasze osobiste modlitwy w przeżywane w Kościele dni modlitwy o ducha pokuty. Msze św. jak w każdą niedzielę.

7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po  południu    17.00, 18.30 i 20.00

W Środę Popielcową obowiązuje katolików post ścisły. Znaczy to, że spożywamy jeden posiłek do syta i dwa lekkie posiłki. Nie spożywamy żadnych pokarmów mięsnych. Taki ścisły post obowiązuje dwa razy w roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W tym dniu nie ma dyspensy.                    

            Przeżywać będziemy w Wielkim Poście doroczne rekolekcje święte, które przygotowujemy osobno dla dorosłych i osobno dla młodzieży oraz dzieci.     Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje, które od II Niedzieli Wielkiego Postu (od 25 lutego) poprowadzi dla parafian i akademickiej młodzieży ks.  ks. Jarosław Magierski z Łodzi, odpowiedzialny za Duszpasterstwo i Strefę Wsparcia „Papageno Team” – duszpasterstwo osób   po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby. Nauki rekolekcyjne ks. rekolekcjonista głosić będzie podczas każdej niedzielnej Mszy św. oraz w dni powszednie o godz. 8.30, 18.30  i 20:00 w kaplicy. 

By przybliżyć się w tym świętym czasie każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00 i 18.00.Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.  

  Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę   z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.

  1. Wyjątkowy charakter Wielkiego Postu znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Kościoła. Przez cały ten okres Kościół powstrzymuje się od odmawiania hymnu „Chwała na wysokości Bogu” oraz śpiewu „Alleluja”.
  2. Trwa w naszych parafiach Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenie z innych nałogów. Celem Tygodnia jest włączenie nas w modlitwę przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych,
którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
  1. Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Od samego początku wojny Kościół w Polsce za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce jak i na Ukrainie – pisze Ks. abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.  W naszej diecezji zbierać będziemy ofiary na pomoc dla Ukrainy w najbliższą pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.
  2. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 16 lutego o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
  3. W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ksiądz biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask. Kościoły stacyjne w Wielkim Poście są miejscem pielgrzymek indywidualnych lub grupowych i mają być otwarte przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem modlitwy stacyjnej będzie Msza święta, sprawowana o godzinie wyznaczonej przez księdza proboszcza. Ponadto będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nabożeństwach wielkopostnych, by przygotować się do obchodów misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. Nasza Bazylika Matki Boskiej Królowej Męczenników została wyznaczona na kościół stacyjny, który w dniu 19 lutego w najbliższy poniedziałek poprowadzi modlitwy dla całej diecezji. Szczegółowy program dnia stacyjnego podany jest w gablotkach i na stronie internetowej parafii. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.
  4. Zapraszamy do rezerwacji biletów na koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w sobotę 6 kwietnia o g.19.00. Bilety w cenie 30 zł można zamawiać w biurze parafialnym.
  5. Wszystkim osobom uczestniczącym w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy by rozpoczęty dziś Wielki Post był czasem zbliżenia się do Boga, uzyskania spokoju ducha, wewnętrznej radości oraz odmiany naszego życia.

 

BAZYLIKA MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ MĘCZENNIKÓW

WIELKOPOSTNY KOŚCIÓŁ STACYJNY DIECEZJI BYDGOSKIEJ

19 LUTEGO 2024 ROKU

W ramach nowenny do uroczystości 20-lecia diecezji, ksiądz biskup wytypował poszczególne kościoły, ustanawiając je stacjami wielkopostnego nawrócenia i zyskania szczególnych łask. Kościoły stacyjne
w Wielkim Poście są miejscem pielgrzymek indywidualnych lub grupowych i mają być otwarte przez cały dzień. Centralnym wydarzeniem modlitwy stacyjnej będzie Msza święta, sprawowana o godzinie wyznaczonej przez księdza proboszcza. Ponadto będzie można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, wziąć udział
w adoracji Najświętszego Sakramentu, a także nabożeństwach wielkopostnych, by przygotować się do obchodów misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego.

PROGRAM WSPÓLNEJ CAŁODNIOWEJ MODLITWY

 

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. PRZEZ CAŁY DZIEŃ

         Godzina 8.30 – MSZA ŚW. WYSTAWIENIE I ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU

CAŁODZIENNA ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU:

         Godz. 09.00-10.00    OAZA RODZIN, PORADNICTWO RODZINNE

         Godz. 10.00-11.00    ŻYWY RÓŻANIEC  

         Godz. 11.00-12.00    APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

         Godz. 12.00            ANIOŁ PAŃSKI I   MSZA ŚW. KONCELEBROWANA PRZEZ PROBOSZCZÓW DEKANATU BYDGOSZCZ – FORDON

         Godz.13.00-14.00     KOŁO PRZYJACIÓŁ RADIA MARYJA, AKCJA KATOLICKA

         Godz.14.00-15.00     TOWARZYSTWO ŚWIĘTEGO WOJCIECHA, STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ, NA OŚCIEŻ

         Godz.15.00             KORONKA DO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO   WSPÓLNOTA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

         Godz.16.00-17.00     ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

         Godz. 17.00            MSZA ŚW. DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

         Godz. 17.30            PASYJNE NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ W KOŚCIELE

         Godz. 18.30            MSZA ŚW. Z OKOLICZNOŚCIOWYM SŁOWEM BOŻYM DLA WSZYSTKICH PARAFIAN I GOŚCI Z CAŁEJ DIECEZJI

         Godz. 19.30              RÓŻANIEC ŚW. – PROWADZI SŁUŻBA LITURGICZNA – ANIMUJĄ AKOLICI Z NASZEJ PARAFII

         Godz. 20.00              CIĄG DALSZY ADORACJI NAJŚW. SAKR. PROWADZI WSPÓLNOTA NEOKATECHUMENATU

         Godz. 21.00             APEL JASNOGÓRSKI – MŁODZIEŻ AKADEMICKA  

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.