Ogłoszenia duszpasterskie 14.02.2021

 

VI Niedziela Zwykła – 14.II.2021 rok

 

1.Rozpoczynamy dzisiaj 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkie spustoszenie w małżeństwach, rodzinach, w wychowaniu młodego pokolenia sieje nadużywanie alkoholu i społeczne przyzwolenie na jego picie w wielu sytuacjach. Niech modlitwa i pochylenie się nad tym problemem obudzą wrażliwość naszych serc i pomogą nam wytrwać w trzeźwości.

  1. Wspominamy św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.
  2. Dnia 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, m.in. do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
  3. Dobiega końca tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, dokładnie 17 lutego, mamy Środę Popielcową. Zacznie się Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy który ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach:

7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po południu 17.00, 18.30 i 20.00.

Na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu na wszystkich Mszach będzie obrzęd posypania głów popiołem, który jest symbolem podjęcia pokuty za własne grzechy i za grzechy całej ludzkości.   Kolejny już raz w środę̨ popielcową poprzez ofiary złożone na tacę pragniemy wesprzeć działalność samarytańską naszych Hospicjów w Bydgoszczy, Złotowie i Sępólnie Krajeńskim. W środę popielcową kancelaria parafialna będzie nieczynna.

5.W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

6.By przybliżyć w   czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00, po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00.  Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.

  1. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje, które od II Niedzieli Wielkiego Postu (od 28 lutego) poprowadzi dla parafian i akademickiej młodzieży ks. Rafał Główczyński (salwatorianin) znany również jako ,,Ksiądz z Osiedla”, który prowadzi cieszący się dużym zainteresowaniem kanał You Tube.
  2. W pierwszy piątek rozpoczętego Wielkiego Postu modlitwą i postem wynagradzamy Bogu za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. To bardzo trudny temat, trzeba więc żarliwej modlitwy o nawrócenie sprawców i uzdrowienie dotkniętych tym doświadczeniem. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w tej intencji po Mszy sw. o godz. 8.30.
  3. Ogłoszenia duszpasterza młodzieży księdza Piotra. Dzisiaj o godz. 18:00 w kaplicy kolejne spotkanie z cyklu „Ducha nie gaście” poświęcone pamięci ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Naszym gościem będzie ks. Artur Pukownik – profesor i prefekt młodzieży Collegium Marianum w Pelplinie. Zapraszamy na to spotkanie szczególnie młodzież szukającą wzorców w podejmowaniu życiowych decyzji.
  4. W czwartek 18 lutego po wieczornej Mszy Świętej Odnowa w Duchu Świętym Przemienienie spotyka się w domu parafialnym na dzieleniu Słowem Bożym.

11.Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego” poleca m. in. następujące artykuły:   Rozmowa o protestujących kobietach, podzielonych katolikach i nadziei na odnowiony Kościół, z bp. Adrianem Galbasem. Sylwetka o. Marcina Babraja OP pomysłodawcy, założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „W drodze”. Batalia we Francji o ustawę bioetyczną. Senat wykreślił z niej kontrowersyjne zapisy o tworzeniu ludzkich chimer czy in vitro dla lesbijek, ale już wiadomo, że izba niższa do nich powróci, a także rozmowa z Barbarą Smolińską o zakochaniu seniora, oporze dorosłych dzieci przed nowym związkiem owdowiałych rodziców i dojrzałej miłości.

 Polecamy lekturę katolickiej prasy.

12.Zmarli: W ostatnim tygodniu zmarli:  śp. Danuta Krzyżanowska, lat 69, zam. ul. Witeckiego 3, śp. Jan Strzyżewski, lat 80, zam. ul. Drzewiecka 10, śp. Tadeusz Roś, lat 72, zam. ul. Wańkowicza 1, śp. Ryszard Burzych, lat 80, zam. ul. Monte Cassino 6, śp. Roman Cybulski, lat 94, zam. ul. Kleina 4, śp. Wiesława Walczak, lat 64, zam. ul. Monte Cassino5.

13.Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.