Ogłoszenia duszpasterskie 14.01.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   II Niedziela Zwykła – 14.I.2024  rok

 1. Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam Jezusa powołującego pierwszych uczniów, którzy uwierzyli słowu Świętego Jana Chrzciciela i chcieli bliżej Go poznać. Niech i w nas nie gaśnie chęć poznawania i zbliżania się do Jezusa: może warto zaangażować się w działalność grup i stowarzyszeń w naszej parafii, aby to pragnienie realizować.
 2. W poniedziałek rozpoczął się okres zwykły w liturgii Kościoła. Chrystus wzywa nas, abyśmy przez realizację powołania, wypełnianie codziennych obowiązków dawali o Nim świadectwo, żeby inni także mogli Go odnaleźć.
 3. W środę, 17 stycznia, obchodzony jest Dzień Judaizmu. To także kolejna rocznica śmierci Sługi Bożego ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Głównym zadaniem tej wspólnoty jest troska o życie religijne Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny.
 4. Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa. Zapraszamy na nabożeństwo ekumeniczne, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbędzie się w parafii pw. NMP z Góry Karmel w czwartek 18 stycznia o g.18.00.
 5. W przyszłą niedzielę 21 stycznia będziemy obchodzili Dzień Babci, a następnego dnia Dzień Dziadka. Pamiętajmy o kochanych babciach i dziadkach. Oni zawsze mają dla nas czas i okazują nam miłość. Niech nasza pamięć, dobre słowa, modlitwa, przyjęta w ich intencji Komunia Święta będą wyrazem naszej szczególnej miłości. Babcie i dziadków zapraszamy w sobotę 21 stycznia na Msze Święte.    Żyjącym wypraszać będziemy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.
 1. Ks. Piotr – duszpasterz akademicki przekazuje informacje:

-W poniedziałek i wtorek od godz. 20:00 rozpoczynać się będzie kolęda w akademikach Politechniki Bydgoskiej. Hasło tegorocznej kolędy „Todos” – z jez. hiszpańskiego „wszyscy” – nawiązuje do słów papieża Franciszka z ostatnich Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, w których zachęcał do trwania we Wspólnocie Kościoła – realnej obecności Zmartwychwstałego Jezusa. 

-W środę, o godz. 20:00, w auli Audytorium Novum Politechniki Bydgoskiej Msza święta na zakończenie kolędy. Po Mszy świętej koncert zespołu „Amen+”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.  

-W następnym tygodniu, w dniach 22-24 stycznia, od godz. 20:00, kolęda w akademikach Collegium Medicum przy ulicy Bartłomieja z Bydgoszczy. 

 1. W naszej parafii zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją trwa – duszpasterskie nawiedzenie rodzin. Plan kolędy na najbliższe dni wywieszony jest w gablotce w kruchcie świątyni i wydrukowany na ulotkach wyłożonych w kościele.  Jest także podany na stronie internetowej parafii. Przypomnijmy, że kolędę rozpoczynamy: w dni powszednie o godz.16.00, w soboty o godz. 14.00 a w niedziele o godz. 15.00. Dla osób, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym czasie proponujemy termin dodatkowy wizyty duszpasterskiej w dniu 3 i 4 lutym 2024 roku. Zmiany można zgłaszać telefonicznie w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej.
 2. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przekazane podczas kolędy, przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele. Serdeczne Bóg zapłać!
 3. Dziś w niedzielę parafia św. Mikołaja zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu Antoniny Krzysztoń. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w kościele.     
 4. Zapraszamy całą wspólnot parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w naszej parafii od dnia 8 lutego do   9 lutego w piątek do godz. 14.00 w kruchcie kościoła. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata: Zambii, Kamerunie, Kenii oraz naszym rodakom , którzy pozostali na wschodzie (Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie).
 1. Przy wyjściu z kościoła można nabyć prasę katolicką. W Przewodniku Katolickim m.in. następujące artykuły: Jezus jest dzieckiem judaizmu. Rosja państwem islamskim. Muzułmanie realnie stali się w tym kraju największą grupą wyznaniową. Przebaczyć nie znaczy zapomnieć. Wybaczyć nie zawsze jest łatwo, ale zawsze wiążą się z tym ogromne korzyści. Zarówno dla osoby skrzywdzonej, jak i krzywdziciela. Zachęcamy do lektury.
 2. Do kin wchodzifilm „Powstaniec 1863″. To fabularna produkcja o losach ostatniego z dowódców Powstania Styczniowego ks. Stanisława Brzózki. Seans dla naszej parafii w kinie Helios w niedzielę 21 stycznia o g.19.15, w przeddzień 161 rocznicy wybuchu powstania. Na hasło „parafia” cena biletu 14 zł.
 3. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Niedzielę Słowa Bożego, której celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.
 1. Domowy Kościół zaprasza wszystkich członków i sympatyków na wspólnotową Mszę św. w następną niedzielę 21 stycznia na godz. 11.30. Po Mszy św. odbędzie się agapa dla wszystkich członków Domowego Kościoła oraz dla osób, które chciałyby dołączyć poznać lub porozmawiać. Serdecznie zapraszamy
 2. W ubiegłym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: śp.  Śp. Andrzej Burchardt l.57 z ul. Konf. Barskich 7, Śp. Bożena Walukiewicz l.79 z ul. Bartłomieja z Byd. 4, Śp. Janina Strzelewicz l.80 z ul. F-Nila 15
 3. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu. 

Ogłoszenia Wiatraka 14.01.2024r.

– Fundacja „Wiatrak” zaprasza wszystkie chętne osoby do zapisu swoich dzieci na zajęcia pozalekcyjne odbywające się w Fundacji „Wiatrak” Szczegóły na stronie internetowej lub   w sekretariacie Fundacji.

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca  dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Fundację serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.