Ogłoszenia duszpasterskie 13.08.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XIX Niedziela Zwykła – 13.VIII.2023rok

 

 1. Dzisiaj 13 dzień sierpnia. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. o godz. 18.30 i kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie z Różańcem i procesją dookoła kościoła. W tym miesiącu szczególnie w modlitwie różańcowej prośmy Maryję o trzeźwość w naszych domach i rodzinach.
 2. Zapraszamy na XXXIV Pielgrzymkę Maksymiliańską. Rozpoczęcie w kościele NSPJ w poniedziałek, 14 sierpnia o g.15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, po czym wymarsz do kościoła św. Maksymiliana na Osowej Górze i tam Msza Święta odpustowa o g.18.00.
 3. Przypomnijmy, że sierpień jest dla katolików w Polsce czasem szczególnego zdawania egzaminu z dojrzałości chrześcijańskiej. W tym miesiącu, wraz z całym Kościołem w Polsce, podejmujemy zobowiązanie całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych. Niech ten ofiarny czyn będzie wyrazem naszego włączenia się w walkę Kościoła o trzeźwość i rozwój naszego narodu.
 1. We wtorek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jedno z najstarszych i największych świąt maryjnych. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Poświęcenie wianków z ziół i kwiatów po każdej Mszy św. Można przynieść także owoce i plony z własnych działek.
 2. Dzień 15 sierpnia to także Dzień Wojska Polskiego. Podczas sumy okolicznościowe modlitwy w intencji Polskich Żołnierzy. 15 sierpnia przypadnie kolejna rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi. W to wielkie święto Maryjne polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają.
 3. W sobotę, po Mszy świętej o godz. 6:00 w kaplicy, wyruszy z naszego Sanktuarium 4 Biegowa Pielgrzymka Sztafetowa na Jasną Górę pt. „Biegnę do Mamy”. Każdy z uczestników ma do pokonania min. 10 km. Koszt udziału w pielgrzymce to 70 zł. Na każdego czekają nagrody oraz pamiątkowe medale. Zapisy pod numerem tel.:503-096-878. Dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii. W niedzielę, na zakończenie pielgrzymki, o godz. 20:00 w kaplicy Cudownego Obrazu, ks. Piotr odprawi Mszę świętą, a o godz. 21:00 poprowadzi rozważanie apelowe. Zapraszamy do wspólnej modlitwy przez transmisję TV Trwam.  
 4. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.
 5. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w konfesjonale nie będzie. Przypominamy także o wakacyjnym porządku Mszy Św.  W tygodniu i w niedziele oraz święta nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W niedzielne i świąteczne popołudnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 18.30 i godz. 20.00.
 1. Polecamy lekturę katolickiej prasy. W najnowszym wydaniu: W Przewodniku Katolickim: Młodzi potrafią zaskoczyć – Czy z Lizbony faktycznie wyjdzie iskra, która rozpali serca nie tylko młodych? O budowaniu relacji na linii teściowa-synowa oraz zmianach dotykających pobożności ludowej. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 2. W tym tygodniu patronują nam: Jutro, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia. Czwartek, 17 sierpnia – św. Jacek Odrowąż (1200-1257), prezbiter, polski dominikanin, który poświęcił się misjom w różnych częściach naszego kraju; jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej. Piątek, 18 sierpnia – bł. Sancja Szymkowiak (1910-1942), wielkopolska serafitka, którą podczas ostatniej wojny światowej wielu ludzi nazywało „aniołem dobroci”.
 3. Zmarli: Śp. Konrad Rutkowski, lat 87, zam. Łabendzińskiego 1, Śp. Andrzej Urbaniak, lat 69, ul Gierczak 13, Śp. Regina Dylewska lat 80, zam. Curie Skłodowskiej 37, Śp. Zofia Mazurek lat 95, zam. ul Sucharskiego 4, Śp. Urszula Kuman, lat 95, zam. ul. Bielawskiego 2, Śp. Anna Lorenc, lat 89, zam. ul Konfederatów Barskich 3, Śp. Barbara Ramian, lat 76, zam. Kleina 4.
 1. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.