Ogłoszenia duszpasterskie 13.03.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – II Niedziela Wielkiego Postu – 13.03.2022

1.Tradycyjnie już II niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami.   W czasie Niedzieli Ad Gentes wierni Kościoła katolickiego w Polsce szczególnie wspierają polskich misjonarzy, zarówno modlitwą, dobrymi uczynkami jak i misyjną jałmużną. Zebrane ofiary pomagają polskim misjonarzom realizować działania ewangelizacyjne i humanitarne w wielu krajach świata. Współcześnie blisko 2 tys. polskich misjonarzy i misjonarek posługuje w misjach w około 100 krajach świata na 5 kontynentach. Najwięcej w Afryce i Ameryce Południowej. Wśród misjonarzy są zarówno księża (w tym biskupi i arcybiskupi), zakonnicy i zakonnice oraz misjonarze świeccy.

2.Dziś w niedzielę   w naszej parafii jak co roku swój Wielkopostny Dzień Wspólnoty   przeżywa Ruch Światło-Życie diecezji bydgoskiej. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 14:15 pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka, a następnie na Drogę Krzyżową w Dolinie Śmierci. 

 1. Niech cząstką przeżywanego przez nas czasu Wielkiego Postu będzie nabożne uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w piątek dla dzieci o godz.17.30 a dla dorosłych w piątek o godz.9.00, 12.00 i 18.00. Dla młodzieży i studentów o godz. 20.00. Niedzielne popołudnia Wielkiego Postu zarezerwujmy dla uczestnictwa w pasyjnym rozważaniu Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. Zapraszamy we wszystkie niedziele Wielkiego Postu na godz. 16.00.
 2. Okres Wielkiego Postu to także czas spowiedzi św. wielkanocnej – dobrze przygotowanej i przeprowadzonej. Kartki do spowiedzi św. otrzymać można w biurze w godzinach urzędowania i w zakrystii przed i po Mszy św.
 3. W sobotę, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef jest patronem Kościoła powszechnego oraz rodzin chrześcijańskich. Jest także orędownikiem dobrej śmierci. Zapraszamy na wspólną modlitwę, aby przez wstawiennictwo Oblubieńca Maryi wypraszać Bożą pomoc dla Kościoła, naszych rodzin oraz prosić o łaskę dobrej śmierci dla wszystkich konających. W sobotę Msze św. jak w dzień powszedni.
 4. W środę 16 marca kolejna Msza św. o 18.30 zakończona modlitwami do św. Jana Pawła II i uczczeniem relikwii. Po Mszy św. wspólnota Oazy Rodzin zaprasza na Czuwanie z Maryją i modlitwy w intencji Ojca Świętego zakończone Apelem Jasnogórskim.
 5. W środę kolejne spotkanie z cyklu „Z archiwum Katechizmu”. Na Mszy świętej o 20:00 gościć będziemy ks. Sławomira Bara CM – proboszcza parafii pw. św. Wincentego a’Paulo w Bydgoszczy, który po Eucharystii poprowadzi spotkanie pt. „Pomocniczość w czasie wojny. Jak skutecznie pomagać uchodźcom?”.   
 • W piątek o godz. 20:00 w kaplicy nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem młodzieży 4don4LORD z modlitwą o pokój na świecie. W niedzielę o godz. 21:00 w kościele akademickie Gorzkie Żale z rozważaniem fragmentu orędzia Ojca Świętego Franciszka na tegoroczny Wielki Post. 
 • Pragniemy poinformować naszych parafian, że zgodnie z tradycją, w Niedzielę Palmową 10 kwietnia, odbędzie się XXI Misterium Męki Pańskiej pt. „Pieśń o Winnicy” w Dolinie Śmierci. Temat tegorocznego Misterium nawiązuje do zwołanego przez Papieża Franciszka synodu o Kościele oraz zbliżającej się 20 rocznicy śmierci założyciela naszej parafii ks. prałata Zygmunta Tybowskiego. W związku z tym, za tydzień przeżywać będziemy „Niedzielę Przedmisteriową”. Po każdej Mszy świętej, twórcy Misterium zbierać będą do puszek ofiary na poczet realizacji tego przedsięwzięcia. O godz. 17:00, w sali Duszpasterstwa Akademickiego, odbędzie się spotkanie z reżyserem. Zapraszamy na nie wszystkich chętnych, którzy pragną włączyć się w to dzieło.   

8.W tym tygodniu ostatnia szansa, by włączyć się w dzieło pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.  Zbiórka darów dla poszkodowanych odbędzie się tylko w poniedziałek i środę w godz. od 9:00 do 10:00 oraz od 18.00 do 20.00 w domu parafialnym na parterze w sali „Dębu”. Wszelkie dodatkowe informacje i numery kontaktowe na stronie internetowej „Martyrii”. Wielu naszych Parafian organizuje wieloraką pomoc dla uchodźców w swych domach, miejscach pracy czy pomaga osobiście w niesieniu pomocy jako wolontariusze, służba zdrowia czy ochotnicy. Za każdy dar serca dla uchodźców wszystkim naszym parafianom z serca dziękujemy. Nasz ks. proboszcz podjął starania by także na plebanii przyjąć uchodźców, zapewnić im dach nad głową i pracę. Na stronach internetowych parafii zamieściliśmy informacje służące pomocą w wysiłkach dla godnego przyjęcia uchodźców wojennych z Ukrainy.

 1. Wspólnota neokatechumenalna zaprasza do modlitwy brewiarzowej na laudesy od poniedziałku do piątku w kaplicy o godz. 6.15 rano.
 2. Spotkanie Sejmiku parafialnego we wtorek po wieczornej Mszy św.
 3. Dziś przypada 9. rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.
 4. Parafia św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity od 18 do 22 marca gościć będzie Figurę św. Michała Archanioła z cudownej Groty Objawień na Gargano. Mszy św. z powitaniem Figury, będzie przewodniczył ksiądz biskup ordynariusz Krzysztof Włodarczyk, w piątek o godz. 17.30.   Zakończenie Nawiedzenia Figury 22 marca o godz. 18.00 z poświęceniem figur św. Michała a także róż ku czci św. Rity. Dokładny program nawiedzenia znajduje się na plakacie”.

13.Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego.  W najnowszym numerze wiele ciekawych artykułów. Zachęcamy do lektury.

 1. Zmarli: śp. Irena Kośmieja, lat 88, zam. ul. Bołtucia 2, śp. Kazimierz Szczepankowski, lat 76, zam. ul. Bartłomieja z Bydgoszczy 4, śp. Zenon Będzitko, lat 66, zam. ul. Krysiewiczowej 2, śp. Artur Streich z ul. Witeckiego 2.
 2. Wszystkim naszym parafianom życzymy, by dzisiejsza II Niedziela Wielkiego Postu i obecny tydzień były okresem umacniania wiary i ufności Chrystusowi, „który za nas cierpiał rany i śmierć podjął krzyżową”. 

 

Ogłoszenia Parafialne – Fundacja „Wiatrak” 13.03.2022 rok.

 

– Fundacja „Wiatrak” prowadzi niepubliczne przedszkole, którego celem    jest dbanie o pełny rozwój dziecka, tak aby już od najmłodszych lat mogło rozwijać swoje skrzydła. Edukacja w przedszkolu opiera się na fundamentalnych wartościach zgodnych z nauką św. Jana Pawła II, zapewniając najmłodszym uczniom zaangażowanie, bezpieczeństwo, troskę i odpowiedzialność. Przedszkole niepubliczne „u Karolka” prowadzi rekrutację przez cały rok – w celu szczegółowych informacji i zapisów serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem 533 022 268 / 52 32 34 822

 

– Klub Seniora działający w Fundacji „Wiatrak” posiada wolne miejsca dla chętnych. Wszystkie osoby pragnące uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez „Wiatrak” serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego: 52 32 34 824. Zajęcia w Klubie Seniora prowadzone są od poniedziałku do czwartku w godz. 9:00 – 14:00 (koszt uczestnictwa to 100 zł/ miesięcznie)

 

– Fundacja „Wiatrak” w tym roku również zaprasza do włączenia się w kampanię i przekazania swojego 1%. Wszystkie osoby, które chcą skorzystać z pomocy naszych księgowych, serdecznie zapraszamy do Domu Jubileuszowego im. św. Jana Pawła II. PIT można zostawić od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 14:00 w recepcji Fundacji „Wiatrak” (główne wejście od ul. Licznerskiego).

 

– Bardzo serdecznie zapraszamy na charytatywny koncert dla Ukrainy, organizowany przez Fundację „Wiatrak”, który odbędzie się 19 marca o godz. 17:00 w sali widowiskowej w Domu Jubileuszowym (ul. Bołtucia 7). Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka pieniędzy. Uzbierany dochód zostanie przekazany w całości na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Koncert wykona bydgoski zespół RetroSpekcja.  W repertuarze znajdą się ponadczasowe, polskie przeboje takich wykonawców jak: Andrzej Zaucha, Krzysztof Krawczyk, Hanka Ordonówna, Zbigniew Wodecki czy Kora.  Wstęp na wydarzenie będzie darmowy.

 

 

POMOC DLA UKRAINY –   CARITAS DIECEZJI BYDGOSKIEJ

 

 

Pomoc dla Ukrainy – działania Caritas Diecezji Bydgoskiej Caritas Diecezji Bydgoskiej każdego dnia zaopatruje w żywność więcej osób, wydając śniadania, ciepłe obiady i kolacje. Na dzisiaj jest to blisko czterystu potrzebujących obywateli Ukrainy.  Caritas Diecezji Bydgoskiej włączyła się w akcję relokacji uchodźców, przygotowując dla sześciuset osób (kobiet i dzieci) suchy prowiant. Caritas Diecezji Bydgoskiej utrzymuje w gotowości jadłodajnię, która będzie przygotowywać i wydawać posiłki w lunchbox-ach dla szerszej grupy potrzebujących uchodźców. Caritas Diecezji Bydgoskiej wraz z parafiami, w specjalnie przygotowanych obiektach, zapewnia dach nad głową ponad stu osobom. Caritas Diecezji Bydgoskiej prowadzi zbiórki finansowe i materialne, które stanowią wsparcie dla działań pomocowych. Caritas Diecezji Bydgoskiej prowadzi centralny magazyn, z którego każdego dnia przekazywane są potrzebne produkty, odzież i środki chemiczne dla potrzebujących.  Caritas Diecezji Bydgoskiej jest instytucją, wskazaną przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka, z którą powinny być konsultowane wszelkie inicjatywy pomocowe, podejmowane zwłaszcza przez parafie, na rzecz obywateli Ukrainy. 

 

Komunikat w sprawie pomocy dla Ukrainy w Diecezji Bydgoskiej

Caritas Diecezji Bydgoskiej jest oficjalnym koordynatorem działań pomocowych dla obywateli Ukrainy w naszej Diecezji, bezpośrednio współpracującym z przedstawicielami Rządu RP, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Caritas Polska. Wszystkie parafie Diecezji Bydgoskiej, pragnące włączyć się w organizację pomocy dla Ukrainy, bezpośrednio, przez Parafialne lub Szkolne Zespoły Caritas, proszone są o zgłaszanie wszelkich działań i inicjatyw do Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Koordynatorem pomocy z ramienia Bydgoskiej Caritas jest s. Aleksandra Mikołajczak, tel. 724 560 004, adres e-mail: wolontariat.bydgoszcz@caritas.pl, kontakt osobisty w siedzibie Caritas, Bydgoszcz, ul. Grodzka 22. Magazynem centralnym dla ogólnodiecezjalnej zbiórki darów na potrzeby uchodźców z Ukrainy jest obiekt sali gimnastycznej Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Grodzkiej 18. Dostawa zebranych produktów możliwa jest w dni powszednie, w godz. 8:00-18:00, w soboty w godz. 10:00-14:00.

Zaktualizowany wykaz najpotrzebniejszych rzeczy, zgodnie z zapotrzebowaniem przedstawicieli organizacji pomocowych, działających na terenach przygranicznych przedstawia sią następująco: koce, śpiwory, pościel, ręczniki, środki medyczne (termometry, pompy infuzyjne, opatrunki, środki do dezynfekcji ran, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające), środki higieniczne (podpaski, chusteczki nawilżane, żele do mycia bez wody, papier toaletowy, ręczniki papierowe), worki na śmieci, naczynia jednorazowe, baterie, latarki, zapałki, zapalniczki, powerbanki, artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku, gotowe dania, pampersy), papier A4, długopisy, markery, taśma klejąca, żywność z długim terminem przydatności do spożycia (m.in. dania gotowe), bielizna i odzież ciepła, odpowiednia do pory roku wyłącznie nowa. Uwaga: prosimy nie zbierać odzieży używanej.        

Wpłaty finansowe ze zbiórek prowadzonych w parafiach lub od indywidualnych darczyńców należy kierować na następujące rachunki bankowe:

PLN 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001

EUR 15 1600 1185 0004 0807 2566 7021

USD 85 1600 1185 0004 0807 2566 7022

W przypadku udzielania pomocy obywatelom Ukrainy przybyłym do naszego kraju z powodu wojny w zakresie własnym przez parafie (o czym należy informować Caritas) zalecamy zdecydowanie zachęcać te osoby do kontaktowania się z urzędowymi Punktami Informacyjnymi, w celu zasięgnięcia niezbędnych informacji dotyczących pobytu w Polsce. Najważniejsze z nich są takie, że obywatele Ukrainy, którzy opuścili swój kraj od dn. 24.02.2022r. mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania i pomocy medycznej na terenie Polski.   

Caritas Diecezji Bydgoskiej może wspomóc osoby opuszczające terytorium Ukrainy w transporcie z terenów przygranicznych do nowego miejsca pobytu na terenie naszej Diecezji, osoba odpowiedzialna: ks. Piotr, tel.: 724 560 023.

 Przystąpiliśmy także do ogólnopolskiego projektu „Paczka dla Rodziny”, który realizowany będzie w najbliższym czasie, polegającego na przygotowaniu paczek dla rodzin pozostających na Ukrainie. Będą to jednakowe zestawy najpotrzebniejszych produktów, zapakowane w jednakowe charakterystyczne kartony, które trafią do potrzebujących na terenie Ukrainy. Bydgoszcz, 01 marca 2022

 

W Bydgoszczy przy ulicy Zygmunta Augusta 20, naprzeciwko dworca Bydgoszcz Główna, uruchomiono punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy.

Punkt recepcyjny to miejsce, do którego powinny udać się osoby przybywające z Ukrainy nieposiadające zapewnionego miejsca pobytu na terenie Polski. Uchodźcy otrzymają tam więcej informacji na temat pobytu w Polsce – pracownicy punktu recepcyjnego zapewnią im tymczasowe zakwaterowanie, a także dadzą ciepły posiłek, napoje oraz podstawową opiekę medyczną. Przygotowano także miejsce na odpoczynek. Uruchomiony w piątek, 4 marca punkt recepcyjny w Bydgoszczy znajduje się przy ulicy Zygmunta Augusta: naprzeciwko dworca Bydgoszcz Główna, przy skrzyżowaniu z ulicą Warszawską. Przypominamy, że na dworcu głównym funkcjonuje także punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy.