Ogłoszenia duszpasterskie 12.12.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   III Niedziela Adwentu – 12.XII.2021 rok

 

 1. W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem. Minęła połowa Adwentu. Wkroczyliśmy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Jak przeżywamy ten święty czas? Czy byliśmy chociaż jeden raz na „Roratach”? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii dziś w trzecią niedzielę Adwentu   podczas Mszy św. o godz. 11.30.
 2. Dzisiaj tradycyjna zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także dla Domu Samotnej Matki.  Przy figurze św. Antoniego i przy relikwiach św. Faustyny skarbonki dla osób, które akcję pragną wesprzeć swoją ofiarą. 
 3. Jutro, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.
 4. Od piątku, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To także dzień 85. urodzin papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszej modlitwie o następcy Świętego Piotra i wypraszajmy obfitość Bożych darów w prowadzeniu owczarni Chrystusowej.
 5. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych poświęconych w niedzielę Chrystusa Króla w naszej bazylice. Do nabycia w zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W tym roku rozprowadziliśmy wszystkie świece wigilijne. Nowej dostawy świec Caritas Diecezji nie planuje.        

6.Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św.  W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23 grudnia w czwartek przed świętami.  Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi św. Do końca bieżącego roku w piątki i soboty nie będzie posługi stałego konfesjonału ze względu na parafialne adwentowej spowiedzi w parafiach.

 1. Zapraszamy na „Roraty”. Dla dorosłych codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży w tym tygodniu będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00.
 2. We wtorek 14 grudnia podczas rorat o godz. 17:00 będziemy gościli w naszej Parafii Europejskich Kolędników, którzy realizują projekt Fundacji „Wiatrak”. Spotkanie to wpisuje się w cykl adwentowej wędrówki do Betlejem, którą dzieci podejmują w trakcie rozważań roratnich. Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na krótki koncert, przez który wolontariusze z różnych części Europy, przedstawią międzynarodowe kolędy i zaprezentują zwyczaje bożonarodzeniowe ich krajów. W wydarzeniu weźmie udział również reprezentacja Przedszkola „u Karolka”, dzięki czemu zobaczymy jak nasze najmłodsze dzieci i nauczyciele przeżywają adwent. Będzie to doskonała okazja do poznania nowej oferty zajęć w naszym Przedszkolu. 
 3. W przyszłą niedzielę 19 grudnia podczas Mszy św. o godzinie 11.30-tej harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.
 4. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że:

Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00. Po Mszy świętej studenci zapraszają na wspólne śniadanie do sali duszpasterstwa.   

    W piątek od godz. 19:00 zapraszamy na Adwentowe Czuwania Akademickie, które odbywać się będą w sali duszpasterstwa. W programie Adoracja Najświętszego Sakramentu, katecheza synodalna i śpiew Akatystu ku czci Bogarodzicy. 

 1. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 2. Serdecznie zachęcamy do nabywania i lektury Przewodnika Katolickiego. w najnowszym wydaniu: wprowadzenie relikwii krwi bł. Stefana kard. Wyszyńskiego w parafii MB Ostrobramskiej. Opublikowany niedawno raport CBOS dotyczący religijności młodego pokolenia zaskakuje. Nie tyle odsłaniając skalę laicyzacji, ile uświadamiając tempo zachodzących procesów. Dlaczego młodzi tak szybko rezygnują z wiary? Dla odmiany: młodzież, która podczas papieskiej pielgrzymki w 1979 r. skandowała: „Zostań z nami”, w 1987 r. wołała: „Zabierz nas ze sobą”. Być może to jest największy grzech autorów stanu wojennego: stłumili nadzieję i odebrali wiarę w przyszłość. Ponadto dziesięć filarów zdrowia emocjonalnego. Z prasy polecamy jeszcze Rycerza Niepokalanej i Mały Przewodnik Katolicki dla dzieci.
 3. Przy ulicy Farnej 8, od ponad 3 lat działa Centrum Nowe Życie, zajmujące się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnolgii. Dzięki centrum na świat przyszło już ponad 60 dzieci. Więcej informacji na plakacie lub na stronie www.nowe-zycie.pl
 4. W związku z aktualną sytuacją pandemiczną, mając na uwadze bezpieczeństwo wiernych, jak i duszpasterzy, informujemy, że wszystkie informacje dotyczące przeżycia tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia, zakończenia i powitania Nowego Roku, spowiedzi św. adwentowej, tegorocznego duszpasterskiego nawiedzenia rodzin, czyli kolędy podamy za tydzień 19 grudnia w ogłoszeniach duszpasterskich.
 5. Zmarli: śp. Stanisław Karabasz, lat73, zam. ul. Fieldorfa Nila 15, śp. Edmund Malich, lat 93, zam. ul. Wańkowicza 1, śp. Jadwiga Wieloszyńska, lat 72, zam. ul. Gierczak 13, śp. Kazimierz Szal, lat 64, zam. w Ostrowite 36, śp. Stanisław Urbanowski, lat 92, zam. ul. Bielawskiego 1.

16.Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, już trzecim tygodniu adwentowego czuwania. 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.