Ogłoszenia duszpasterskie 12.11.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XXXII Niedziela Zwykła – 12.XI.2023rok

Dziś w niedzielę, 12 listopada 2023 r. przeżywamy   15. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – na Bliskim Wschodzie. Hasłem tegorocznego Dnia Solidarności jest wezwanie: To jest zawsze nasz dom. Bliski Wschód to DOM dla tysięcy chrześcijan. Pomoc na miejscu to szansa, by tego DOMU nie porzucać. Prawo do pozostania zawsze będzie przed prawem do emigracji. Biskupi   podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Organizatorem tego dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj – rejon szczególnie doświadczony cierpieniem. Dziś modlimy się i wspieramy materialnie chrześcijan z Libanu, Syrii, Gazy i Iranu.  Za wszystkie dary serca składamy serdeczne Bóg zapłać.

 1. W listopadowe dni, częściej niż kiedykolwiek w ciągu roku, pamiętamy o zmarłych. Wymienianki przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Ostatnie wymienianki jednorazowe wieczorem z modlitwą różańcową o godz. 17.45. Wymienianki roczne przyjmujemy do końca listopada i obejmujemy modlitwą zmarłych przez cały rok począwszy od I Niedzieli Adwentu, zawsze przed Mszą św. o godz. 09.40. Zachęcamy do modlitwy za naszych zmarłych.
 2. Jutro w   poniedziałek 13 listopada 2023r.  po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Podczas modlitwy będzie egzorcyzm wody, soli, oleju. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.
 1. W środę, po Mszy świętej akademickiej, kolejne spotkanie z cyklu „Psychika Katolika”. Tematem spotkania będzie „Strata i żałoba, czyli o tęsknocie, która zdaje się nie mieć końca”. Zapraszamy wszystkich, którzy nie potrafią poradzić sobie ze śmiercią najbliższych lub dla których żałoba wydaje się nie mieć końca.  Gościem spotkania będzie dr Karolina Szatkowska – pracownik naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.   
 2. W każdy poniedziałek w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego ks. Marek prowadzi Spacer Miłosierdzia wokół Bazyliki. Możesz przyjść albo kogoś zaprosić i ksiądz cię wysłucha, pomoże poszukać rozwiązań Twoich problemów, może się z Tobą pomodlić, jeśli chcesz to Cię wyspowiada.  W tych godzinach ksiądz Marek będzie dla ciebie.
 1. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższy czwartek 16 listopada  o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
 2. W sobotę 25.11. o godz. 10:00 ks. Michał zaprasza dzieci na spotkanie przygotowujące do I Komunii Świętej. Przypominamy, że w trakcie spotkania dla dzieci, które odbywa się w kościele jest także spotkanie dla rodziców które w kaplicy prowadzi ks. Marek. 

Także w sobotę 25.11. O godzinie 10:00 w auli domu parafialnego rozpocznie się dekanalny kurs lektora, na który zapraszamy wszystkie osoby chętne do czytania Słowa Bożego w naszej parafii. Kurs jest adresowany zarówno dla członków LSO jak i dla osób świeckich.

 1. Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na Mszę św. w intencji całego środowiska kolejarskiego która zostanie odprawiona w niedzielę, 19 listopada 2023 r. o godz. 10.30, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim w Bydgoszczy.
 2. Jutro w poniedziałek 13.XI.przypada 2. rocznica ingresu Biskupa Bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka do kościoła katedralnego. Pamiętajmy w naszej serdecznej modlitwie o Pasterzu Diecezji Bydgoskiej.
 3. Przypomnijmy też, że Nasza parafia od kilku lat jest w projekcie Caritas – Rodzina Rodzinie, który polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Ofiary na ten cel można składać do puszki przy relikwiarzu św. Faustyny po lewej stronie. Stałym ofiarodawcom za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 4. Zachęcamy do nabywania „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy m.in. o przynależności i poczuciu sensu oraz wiele artykułów o patriotyzmie. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 1. Zmarli: śp. Śp. Aleksandra Warachowska l.69 z ul Field.-Nila 4
 2. Wszystkim naszym Parafianom i Miłośnikom Sanktuarium życzymy dużo siły na cały tydzień, pokoju w sercu i pogody ducha.

PROGRAM XLII TYGODNIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2023

„Dramatem współczesnej kultury jest brak życia duchowego” – te słowa, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II do młodych podczas spotkania na lotnisku w Madrycie dnia 3 maja 2003 roku, w świetle obecnych trendów nie straciły na aktualności. O wartości duchowej i kulturowej tradycji Europy i Polski rozważać będziemy podczas seminarium pt: „Chrześcijańskie źródła kultury Europy”. Prof. Grzegorz Kucharczyk omówi nauczanie św. Jana Pawła II o Europie jako wspólnocie ducha, ks. prof. Tadeusz Guz, przedstawi odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary, a ks. dr hab. Mariusz Kuciński wskaże na postrzeganie przez młodzież wartości w perspektywie zmian społeczno-kulturowych. Wydarzeniem Tygodnia będzie spektakl teatralny w kinie Adria „Pokonać piekło” – w wykonaniu aktorów teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. Jest to opowieść o życiu dwóch polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Specjalną ofertą dla młodzieży będzie spotkanie z bp Krzysztofem Włodarczykiem.  W 100. lecie urodzin Andrzeja Szwalbego, zasłużonego dla Bydgoszczy animatora życia muzycznego. Polecamy również rozmowę dnia w TVP 3 Bydgoszcz „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza i prof. Grzegorza Kucharczyka podejmie te refleksje.

PROGRAM TYGODNIA:

4 listopada (sobota)

Inauguracja XLII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy 
Msza św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Krzysztofa Włodarczyka 
Koncert w wykonaniu Chóru Exultate Deo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników
Wręczenie statuetek „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” AD 2023
godz. 18:00 Katedra Bydgoska

5 listopada (niedziela)

„Serce Polski w Jerozolimie” reż. Andrzeja Machnowskiego – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 17:00 Pałac Lubostroń
„W 10. rocznicę śmierci Wojciecha Kilara”, koncert w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego „Virtuoso” 
godz. 17:00 Parafia pw. Bożego Ciała, ul. Jesionowa 2

6 listopada (poniedziałek)

Projekcja filmu pt. „Emisariusz Kardynała” reż. Andrzeja Machnowskiego. Niezwykła historia żołnierza Wehrmachtu, który w czasie II wojny światowej uratował przed zniszczeniem relikwie św. Wojciecha z gnieźnieńskiej katedry. Thelen podjął się ryzykownej misji przewiezienia relikwii z Gniezna do Inowrocławia. Przez niemal 50 lat ukrywał czyn, który w 1941 roku mógł go kosztować życie. Urban Thelen sam o sobie mówił, że najpierw jest katolikiem a potem żołnierzem 
godz. 10:00 Zespół Szkół Samochodowych, al. Powstańców Wielkopolskich 63

Projekcja filmu pt. „Serce Polski w Jerozolimie” – spotkanie z autorem i reżyserem, projekcja filmu. 
godz. 18:00, ul. Grodzka 1

Rozmowa Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radiu PIK „Poszukiwanie Boga w świecie współczesnym” rozmawiają: red. Michał Jędryka i pedagodzy: Aleksandra Poeplau, dr Grażyna Szabelska, dr Krzysztof Kraśniewski. Emisja w Radiu PIK godz. 18:05

Szkoła modlitwy pt. „Od słuchania do modlitwy”, 
prowadzenie: – ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

7 listopada (wtorek)

Seminarium „Pop-kultura a duchowość chrześcijańska”, wykłady: 

„Między afirmacją a negacją – zmagania kultury popularnej z transcendencją” 
dr Marcin Kowalczyk, Wydział Nauk o Kulturze UKW w Bydgoszczy

„Kim jestem i dokąd zmierzam – pytanie o sens życia” 
dr Sylwester Warzyński, Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy
godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

Spotkanie SS Klarysek z ks. prof. Tadeuszem Guzem, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 10:00 ul. Gdańska 56

Spektakl pt.: „Pokonać piekło” w wykonaniu Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa. 
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Tomasz Antoni Żak, muzyka: Józef Kaniowski, 
występują: Andrzej Król jako ojciec Andrzej Bobola, Maciej Małysa jako ksiądz Jerzy Popiełuszko. 
godz. 12:00 (seans dla szkół) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30
godz. 18:00 (seans ogólnie dostępny) Kinoteatr Adria, ul. Toruńska 30

Szkoła modlitwy (2) „Od słuchania do modlitwy” 
prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski
godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

8 listopada (środa)

„Czego nie wiemy jeszcze o najnowszej historii Polski ?” 
Lekcja historii prowadzona w systemie on line przez prof. dra hab. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu 
link do transmisji spotkania: https://youtube.com/live/stMaMrg_Knk
godz. 11:40 – 12:25

Rozmowa dnia w TVB „Miejsce wiary w zmaterializowanym świecie” z udziałem ks. prof. Tadeusza Guza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Grzegorza Kucharczyka z Instytutu Historii PAN w Poznaniu
godz. 18:10 TVP 3 Bydgoszcz

Spotkanie SS Klarysek z prof. dr hab. Grzegorzem Kucharczykiem 
godz. 13 ul. Gdańska 56

Seminarium: „Chrześcijańskie źródła duchowej tradycji Europy”. 

– Wprowadzenie JE Bp dr Krzysztof Włodarczyk 

– „Odpowiedzi na zwątpienie w sens wiary” 

 1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

– „Europa, jako wspólnota ducha wg Św. Jana Pawła II”

prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN w Poznaniu) 

– „Znaczenie chrześcijańskich wartości i ich postrzeganie przez młodzież” 

 1. dr hab. Mariusz Kuciński prof. Akademii Kujawsko-Pomorskiej

Moderator: ks. dr Paweł Hoppe

godz. 17:00 Centrum Edukacyjno-Formacyjne, ul. Grodzka 18-22

 

„Patronka Niepodległości, Matka Boża w polskim malarstwie patriotycznym na przestrzeni wieków”. Prelekcja dr Mateusza Solińskiego

godz. 18:45 Sanktuarium Nowych Męczenników

 

Szkoła modlitwy (3) „Od słuchania do modlitwy” 

 1. prof. dr hab. Tadeusz Guz, Katolicki Uniwersytet Lubelski

godz. 19:15 Kościół Klarysek, ul. Gdańska 2

9 listopada (czwartek) 

„Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość”. Spotkanie młodych z JE Biskupem Krzysztofem Włodarczykiem, Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej 

Moderatorzy debaty: Ks. Łukasz Krzewiński, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 

i Aleksandra Poeplau, pedagog 

godz. 10:00 Pałac Młodzieży, ul. Jagiellońska 27

 

„Polsko Ojczyzno moja” wybrane utwory romantyków polskich w interpretacji 

Teresy Wądzińskiej, Kordiana Kanieckiego i Ryszarda Kimmela, muzyka Waldemar Knade 

godz. 9:00 Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Louisa Braille’a

godz. 11:00 Zespół Szkół Mechanicznych, ul. Św. Trójcy 37

 

„Historia i patriotyzm w obrazach Jana Matejki” 

Prelekcja dra Mateusza Solińskiego

godz. 11:30 Zespół Szkół Drzewnych

godz. 13:00 V Liceum Ogólnokształcące, ul. Szarych Szeregów 4a

 

„Andrzej Szwalbe organizator bydgoskiej kultury” 

prelekcja dra Stefana Pastuszewskiego

Młodzi artyści w hołdzie Andrzejowi Szwalbemu, 

koncert w wykonaniu uczniów PZSM im. Artura Rubinsteina

godz. 17:00 Dom Polski, ul. Grodzka1


10 listopada (piątek)

 

„Od Kopernika do teleskopu Webba. Jak przewrót kopernikański zmienił nasze widzenie wszechświata – wspaniałość i piękno boskiego stworzenia” 

Prelekcja Marka Nikodema (Muzeum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu) połączona 

z prezentacją multimedialną 

godz. 9:00 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza, ul. Hetmańska 4

godz.10:30 Collegium Catholicum Bydgostiense, ul. Nowodworska 17

 

Koncert pieśni patriotycznych zespołu „Canto” działającego przy MDK nr 3, pod kierunkiem 

prof. Doroty Rezmer 

godz. 11:00 Hospicjum im. Ks. Jerzego Popiełuszki

 

„Nadzieje i złudzenia postępu w świetle literatury polskiego i europejskiego modernizmu”, prelekcja prof. Piotra Siemaszko UKW . „Tajemnica Światła” wystawa malarstwa Soni Zengel.

godz. 17:00 Galeria UKW w Bydgoszczy

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

godz. 17:00 par. św. Apostołów Piotra i Pawła, pl. Wolności

Po Mszy św. „Wieczorne Polaków śpiewanie”

 

11 listopada (sobota)

 1. rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Koncert pt. „Tobie Polsko” w wykonaniu chóru „Exsultate Deo” 

godz. 10:15 w łączności ze mszą św. w Sanktuarium Nowych Męczenników (Wyżyny), 

 1. ks. Jerzego Popiełuszki 3

 

Msza św. w intencji Ojczyzny 

pod przewodnictwem JE Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka 

godz. 11:00 Katedra Bydgoska, ul. Farna 2

12 listopada (niedziela)

Koncert chóru ekumenicznego Grace Gospel Choir. W programie: W Bogu Siła, Słudzy Pańscy, Niepojęta Łaska, Amazing Grace, Bless Me, Total praise, Gain the World, Feel Your Spirit, 

Oh, Happy 

godz. 10:45 Parafia pw. MBNP, ul. Ugory16

godz. 12:15 Bazylika pw. Świętego Wincentego a Paulo (po mszy św. o godz. 11:30)

Koncert patriotyczny pt. „POLSKA – ZIEMIA OJCZYSTA” w wykonaniu zespołu Centralnej Diakoni Ruchu Światło-Życie

godz. 18:00. Parafia pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, ul. Kolibrowa 5

14 listopada (wtorek)

Prelekcja ilustrowana filmem red. Urszuli Guźleckiej „Andrzej Szwalbe twórca muzycznej Bydgoszczy”

19:15 – Klub Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 7

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.