Ogłoszenia duszpasterskie 12.05.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE VII NIEDZIELA WIELKANOCNA WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 12.V.2024 ROK

 

1.Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: idę do Ojca przygotować wam miejsce. Żyjemy wciąż nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca.

2.Jutro przypada 107. rocznica pierwszego objawienia fatimskiego i 43. rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II. To dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Po wieczornej Mszy św. różaniec fatimski z procesją różańcową wokół bazyliki.

3.We czwartek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

4. W sobotę, 18 maja, przypada 104. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Tego dnia podziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wbrew wszelkim atakom na jego osobę wpatrujmy się w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia, krok po kroku być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On uczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając Jej synowskie: „Totus Tuus”. W tych intencjach będziemy się modlić w naszej bazylice podczas sobotnich Mszy Świętych.

5. Za dwa tygodnie 26 maja br. podczas Mszy św. o 10.00 dzieci naszej parafii będą miały uroczystość przyjęcia do I Komunii świętej. W związku z tym większość ławek w kościele będzie zarezerwowana dla dzieci i ich rodziców. Prosimy zatem parafian nie związanych z tą uroczystością o obecność na Mszy w innym czasie, by pozwolić dzieciom, rodzicom i rodzinom godne przeżycie tej uroczystej chwili. Próby liturgiczne dla dzieci przygotowujących się do I Komunii odbędą się 14 i 15 maja (wt-śr) o godz. 18:00 w naszej Bazylice.

6. Informacja dla dzieci klas czwartych: Uroczysta Msza św. w pierwszą rocznicę Komunii św. dla dzieci klas czwartych będzie 9 czerwca o godz. 10.00.

7. Dnia 1 czerwca ks. Tymoteusz – dekanalny duszpasterz młodzieży, zaprasza młodzież do wspólnego wyjazdu z duszpasterstwem młodzieżowym 4Don4Lord na Lednicę. Wyjazd autokarem o godz. 8:45, powrót w nocy. Koszt wyjazdu 100 zł. Zapisy odbywają się przez wypełnienie specjalnego formularza, do którego link dostępny jest na stronie internetowej parafii https://forms.gle/bkQsserMMBX4jvUV9. Szczegółowe informacje pod nr tel. +48 514 176 134. Zapraszamy!

8. Ogłoszenia Duszpasterstwa Akademickiego:

-Dzisiaj o godz. 20:00 w kaplicy kolejna Msza święta za maturzystów. Po Mszy świętej każdy z abiturientów zostanie zaadoptowany dodatkowym „Aniołem Stróżem” na czas zmagania się z egzaminami.

-W środę 20-stka akademicka, a po niej kolejne spotkanie z cyklu „Psychika Katolika”. Gościem spotkania będzie dr Przemysław Gorzelak – psycholog i psychoterapeuta, który poruszy temat: „Czy miłość wystarczy? Gdy kończą się życiowe schematy w relacji”.  

-Zapraszamy do wspólnego wyjazdu na Festiwal Młodych do Medjugorie w terminie 31 lipca – 8 sierpnia. Szczegółowy program i zapisy na stronie internetowej Martyrii. 

9. Trwa miesiąc maryjny – maj.W naszej parafii nabożeństwa majowe codziennie po wieczornej Mszy św. o godz. 18.30.  Zapraszamy także na nabożeństwa majowe o godz. 21.00 przy figurze Matki Boskiej Fatimskiej. Nabożeństwa majowe dla dzieci odprawiane będą w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.30 w kaplicy.

10. Dziękujemy Drogim Parafianom jak i Przyjaciołom naszej parafii, którzy wspierają ją ofiarą podczas Mszy św. czy też przelewem na konto bankowe.   Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

11. Zapraszamy do udziału w pielgrzymkach do „korzenie diecezji bydgoskiej”: Byliśmy już w Gnieźnie. Następne pielgrzymki do Kołobrzegu dnia22.06.broraz do Pelplina dnia 28.9.br. Dekanalną pielgrzymkę do tych miejsc organizuje tylko parafia św. Łukasza i Św. Rity.   Szczegóły i zapisy w biurze parafialnym   parafii św. Łukasza i Św. Rity, ul. Skwer Świętej Rity 1 tel./fax: 52-346-91-30. Biuro mieści się w Domu Parafialnym, wejście boczne za kościołem – z prawej strony i czynne jest w poniedziałek i w środę od godz. 16.00 do 17.00.    

12. W tym tygodniu patronują nam: we wtorek, 14 maja – św. Maciej, dołączony do grona Dwunastu Apostołów po zdradzie Judasza. W czwartek, 16 maja – św. Andrzej Bobola, jezuita i patron naszej ojczyzny, gorliwy kaznodzieja i spowiednik, którego życie jaśniało blaskiem prawdziwej wiary, dla obrony której nie wahał się złożyć je w ofierze.

13. Zapraszamy na XII Bydgoski Marsz dla Życia i Rodziny,który pod hasłem „Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny!” przejdzie ulicami naszego miasta w niedzielę, 26 maja. Wydarzenie rozpocznie się o g.12.30 Mszą św., w katedrze, której przewodniczyć będzie bp Krzysztof Włodarczyk. Start marszu ze Starego Rynku o g.14.00. Przemarsz ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, Mickiewicza, Alejami Ossolińskich do bazyliki św. Wincentego a Paulo. Tam uczestnicy włączą się w Festiwal Nowe Spojrzenie, gdzie czeka na nich wiele atrakcji: m.in. park rozrywki dla dzieci, ciepły posiłek, koncerty oraz możliwość rywalizacji sportowej i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Dla dzieci kluczowym punktem wydarzenia będzie koncert o g.15.00 zespołu Arka Noego.

14. Ks Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki serdecznie zapraszają do udziału wkoncercie pt. „Ciągle żywy”, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godz. 19:30 w SISU Arenie w Bydgoszczy (ul. Toruńska 59) z okazji 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Bydgoszczy i Toruniu.  Bilety do nabycia w Kurii Diecezjalnej od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-13:00. Cena biletu 20 zł.   Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej naszej diecezji.

15. Zmarli: śp. Barbara Stawska l. 86 z ul. F. Nilla 2, śp. Włodzimierz Wojciechowski l. 91 z Sucharskiego 4. Polećmy ich Bożemu miłosierdziu.

16.Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Wszystkie informacje duszpasterskie na stronach internetowych parafii i w kruchtach kościoła.

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW MAJOWYCH PRZY FIGURZE NPM FATIMSKIEJ  PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE GODZ. 21.00

 

01- środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – piątek

NEOKATECHUMENAT

04 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

05 – niedziela

MARTYRIA

06 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – wtorek

OAZA RODZIN

08 – środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

09 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – sobota

RADIO MARYJA I AKCJA KATOLICKA

12 – niedziela

NEOKATECHUMENT

13 – poniedziałek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – wtorek

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

15 – środa

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

16 – czwartek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – piątek

 RADIO MARYJA I AKCJA KATOLICKA

18 – sobota

OAZA RODZIN

19 – niedziela

MARTYRIA

20 – poniedziałek

NEOKATECHUMENAT

21 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – środa

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

23 – czwartek

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

24 – piątek

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – sobota

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

26 – niedziela

MARTYRIA

27 – poniedziałek

OAZA RODZIN

28 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – środa

LITURGICZNA SŁUŻBA OŁTARZA

30 – czwartek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

31- piątek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.