Ogłoszenia duszpasterskie 12.02.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – VI Niedziela Zwykła – 12.II.2023 rok

 Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apelujemy do wszystkich wiernych w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie. Niech dobry Bóg ma w swej opiece wszystkie ofiary tej tragedii. Niech zmarłych obdarzy życiem wiecznym, a tym, którzy ocaleli da nadzieję i duchowe umocnienie. Po Mszach świętych ofiary – przez pośrednictwo Caritas Polska – na pomoc dla ofiar tragedii zbierać będziemy do puszek przy wyjściach ze świątyni.

 1. Dziś szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.

2. We wtorek, 14 lutego, przypada święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, m.in. do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.

3. Także we wtorek tradycja wspomina św. Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu także u nas, przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych. Niech to będzie okazja do radości i wspólnej zabawy, wszak trwa jeszcze karnawał, ale także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała i aby z Panem Bogiem weszli na wspólną drogę życia.

4. W środę, 16 lutego kolejna Msza św. o 18.30 zakończona modlitwami ku czci św. Jana Pawła II i uczczeniem relikwii.

5. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 16 lutego o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.

6. W tym tygodniu w piątek organizujemy zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory, komputery). Zbiórka będzie miała miejsce w kruchcie naszej Bazyliki od dnia 16 od godz. 9.00 do godz. 16.30 i dnia 17 lutego od godz. 9.00 do godz. 14.00. Wyznaczona godzina czternasta jest godziną zakończenia zbiórki i odbioru zebranego sprzętu przez Green Office Ecologic). Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata.  

7. Aktualny numer „Przewodnika Katolickiego zawiera m.in. następujące artykuły: „Franciszek w Afryce: o pokój i pojednanie”; „Ostatnie namaszczenie?”; „Małe firmy na zakręcie”; „Polacy w kryzysie psychicznym”; „Cibavit”. Polecamy lekturę katolickiej prasy. Zapraszamy do interesującej lektury.

8. Działająca w tutejszej parafii wspólnota Neokatechumenalna w swej formacji ewangelizacyjnej ma jako jedno z zadań odwiedziny rodzin naszej parafii. Prosimy uprzejmie parafian, by dzielić się swoimi przeżyciami wiary, gdy przedstawiciele Neokatechumenatu odwiedzą nasz dom i rodzinę. Zawsze będą posiadali ze sobą odpowiedni dokument, na firmowym parafialnym zaświadczeniu podpisanym przez tutejszego proboszcza z parafialnymi pieczęciami. Odwiedziny neokatechumenalnych wspólnot odbywać się będą w naszej parafii tylko w środy w godzinach popołudniowych. Prosimy o życzliwe ich przyjęcie, gdyż spełniają oni ważna posługę duszpasterską.

9. Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery Miłosierdzia w poniedziałki   w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek, 13 lutego

10. W poniedziałek 13 lutego 2023r. po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała. Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługiwać będzie Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym ,,Przemienienie”. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

11. W ubiegłym tygodniu Bóg powołał do siebie z naszej wspólnoty: śp. Irena Krystyna Hoppe zd. Matuszak l.79 zam. ul Monte Cassino 6, śp. Urszula Felicja Jóźwiak l. 92 zam. ul. F. Nila 6. Niech nasza modlitwa wyprosi im oglądanie Bożego oblicza na wieki: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitości Bożego błogosławieństwa i wzrastania w miłości do Boga i ludzi.

13. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.