Ogłoszenia duszpasterskie 11.12.2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – III Niedziela Adwentu – 11.XII.2022rok

 1. W liturgii Kościoła 3. niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą Gaudete – „radujcie się”. Bliskość świąt Bożego Narodzenia sprawia, że powinniśmy się zastanowić, czy już jesteśmy przygotowani na spotkanie z Panem. Minęła połowa Adwentu. Wkroczyliśmy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Jak przeżywamy ten święty czas? Czy byliśmy chociaż jeden raz na „Roratach”? Może to właściwy moment na korektę naszego postępowania, na pojednanie się z Bogiem i bliźnimi poprzez szczerą spowiedź. Poświęcenie medalików dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30.

2. Dzisiaj tradycyjna zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie.  Przy figurze św. Antoniego i przy relikwiach św. Faustyny skarbonki dla osób, które akcję pragną wesprzeć swoją ofiarą.

3. We wtorek, 13 grudnia, przypada kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Módlmy się za wszystkie ofiary tego trudnego czasu naszej historii oraz o Boże błogosławieństwo i pokój dla naszej ojczyzny.

4. Od soboty, 17 grudnia, rozpoczynamy drugą część Adwentu, która stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Narodzenia Pańskiego. To także dzień 86. urodzin papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszej modlitwie o następcy Świętego Piotra i wypraszajmy obfitość Bożych darów w prowadzeniu owczarni Chrystusowej.

5. Zachęcamy do nabywania opłatków wigilijnych poświęconych w niedzielę Chrystusa Króla w naszej bazylice. Do nabycia w zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. W tym roku rozprowadziliśmy wszystkie świece wigilijne. Nowej dostawy świec Caritas Diecezji nie planuje.        

6.Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św.  W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23 grudnia w piątek przed świętami.  Przypominamy jednocześnie naszym Parafianom, że w święta nie słuchamy spowiedzi św. Do końca bieżącego roku w piątki i soboty nie będzie posługi stałego konfesjonału ze względu na parafialne adwentowej spowiedzi w parafiach.

7. Zapraszamy na „Roraty”. Dla dorosłych codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży w tym tygodniu będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00.

8. Jutro 12 grudnia po roratach o godz. 17:30 będziemy gościli w naszej Parafii Europejskich Kolędników, którzy realizują projekt Fundacji „Wiatrak”. Spotkanie to wpisuje się w cykl adwentowej wędrówki do Betlejem, którą dzieci podejmują w trakcie rozważań roratnich. Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na krótki koncert, przez który wolontariusze z różnych części Europy, przedstawią międzynarodowe kolędy i zaprezentują zwyczaje bożonarodzeniowe ich krajów.

9. W tym tygodniu w piątek (16.12) o godz. 18:00 spotkanie dla młodzieży klas ósmych przygotowującej się do bierzmowania w domu duszpasterskim. W sobotę (17.12) o godz. 10:00 spotkanie przed I komunią dla dzieci klas trzecich w kościele. 

10.W przyszłą niedzielę 18 grudnia podczas Mszy św. o godzinie 11.30-tej harcerze przyniosą do naszego kościoła Betlejemskie Światło Pokoju. Po Mszy będzie można zabrać je do swoich domów.

11. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że:

-Dzisiaj, po każdej Mszy świętej, młodzież naszej parafii rozprowadza przed kościołem kawę i ozdoby świąteczne, prosząc o dofinansowanie wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony. Póki co, z naszego duszpasterstwa, wyjazd zdeklarowało 50 osób; ciągle jednak przyjmujemy zapisy podczas spotkań akademickich oraz pod wskazanym adresem na stronie internetowej Martyrii. W środę po Mszy św. akademickiej kolejne spotkanie formacyjne z cyklu „Z Kujaw do Lizbony”.  

-Jutro o godz. 7:00 w kaplicy kolejne Roraty akademickie. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie, zakończone Laudesami – poranną modlitwą Kościoła.

-W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, na palcu przed Politechniką Bydgoską odbywać się będzie Fordoński Jarmark Świąteczny. W tym roku „Martyria” jest partnerem organizacyjnym tego wydarzenia. Serdecznie zapraszamy parafian i mieszkańców Fordonu do nabywania prezentowanych tam przedświątecznych produktów. Będzie również możliwość wsparcia naszej młodzieży przed wyjazdem na ŚDM do Lizbony. Na scenie Jarmarku wystąpi także akademicki zespół „Amen Plus”.     

-25 grudnia przeżywać będziemy 20. rocznicę śmierci ks. prał. Zygmunta Trybowskiego – budowniczego naszej świątyni i pierwszego proboszcza parafii. Począwszy od Pasterki, we wnętrzu naszej bazyliki, ustawiona będzie specjalnie przygotowana wystawa poświęcona jego życiu i duszpasterskiej posłudze. Również w pierwszy dzień Świąt, w TVP3 o godz. 18:00, wyemitowany zostanie program pt. „Bliżej nieba” poświęcony ks. Trybowskiemu. Natomiast 6 stycznia, o godz. 19:15 w naszej Bazylice, DA Martyria organizuje koncert kolęd pt. „Zaśpiewajmy Zygmuntowi!”, w wykonaniu muzyków, którzy byli (lub nadal są) związani z dziedzictwem ks. Zygmunta. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej modlitwy o błogosławieństwo dla dzieł, które zostawił po sobie ten żyjący oraz umierający w opinii świętości kapłan.     

12. Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.

13. Zgodnie z decyzją Księdza Biskupa, po przerwie spowodowanej pandemią, wracamy do tradycyjnej formy kolędy, czyli duszpasterskiego nawiedzenia rodzin. Plan kolędy podamy pod koniec adwentu. Kolędę rozpoczniemy 27 grudnia od ul. Monte Cassino 1.

14. Serdecznie zachęcamy do nabywania i lektury Przewodnika Katolickiego. w najnowszym wydaniu: „To nie jest koniec spowiedzi”; „Owczarnia, czyli nieco o hierarchii”; „Rodzina jest najważniejsza”; „Franciszek o Kościele i wojnie w Ukrainie”; „Franciszek błogosławi diecezji bydgoskiej”. Zachęcamy do lektury katolickiej prasy.

15. Jutro 12 grudnia, po wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się o uzdrowienie duszy i ciała.  Nabożeństwo poprowadzi ks. Michał, muzycznie posługuje wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Przemienienie.

Podczas modlitwy będzie egzorcyzm wody, soli, oleju i świeć. Zapraszamy wszystkie osoby do udziału w nabożeństwie.

16. Zmarli: śp. Ryszard Burchard, lat 71, zam. ul. Wańkowicza 4, śp. Edward Klimkowski, lat 88, zam. ul. Monte Cassino 5, śp. Alina Ciesielska, lat 77, zam. ul. Kleina 2.

17. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, już trzecim tygodniu adwentowego czuwania.  

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.