Ogłoszenia duszpasterskie 11.08.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   XIX Niedziela Zwykła – 11.VIII.2024rok

 

  1. „Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry” – refren psalmu jest zachętą, aby nie zaniedbywać spotkań z Bogiem, jakimi są codzienna modlitwa i coniedzielna Eucharystia. To w pozytywny sposób wyrażona prawda zawarta w powiedzeniu, że nie ma wakacji od Pana Boga.
  2. W miesiącu sierpniu możemy ćwiczyć naszą wolę i ducha przez ascezę i wstrzemięźliwość – zachęcamy zatem do podejmowania zobowiązania abstynenckiego.
  3. We wtorek 13 dzień sierpnia. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. o godz. 18.30  i kolejne w tym roku nabożeństwo fatimskie z Różańcem i procesją dookoła kościoła. W tym miesiącu szczególnie w modlitwie różańcowej prośmy Maryję o trzeźwość w naszych domach i rodzinach. 
  1. Zapraszamy na XXXV Pielgrzymkę Maksymiliańską. Rozpoczęcie w kościele NSPJ 14 sierpnia o g.15:00 Koronką do Miłosierdzia Bożego, po czym wymarsz do kościoła św. Maksymiliana na Osowej Górze i tam Msza Święta odpustowa o g.18.00.
  2. Przypomnijmy, że sierpień jest dla katolików w Polsce czasem szczególnego zdawania egzaminu z dojrzałości chrześcijańskiej. W tym miesiącu, wraz z całym Kościołem w Polsce, podejmujemy zobowiązanie całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych. Niech ten ofiarny czyn będzie wyrazem naszego włączenia się w walkę Kościoła o trzeźwość i rozwój naszego narodu.
  1. W czwartek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia NMP. Jedno z najstarszych i największych świąt maryjnych. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Msze św. w naszej Bazylice jak w każdą niedzielę. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga. Poświęcenie wianków z ziół i kwiatów po każdej Mszy św. Można przynieść także owoce i plony z własnych działek.
  2. Dzień 15 sierpnia to także Dzień Wojska Polskiego. Podczas sumy okolicznościowe modlitwy w intencji Polskich Żołnierzy. 15 sierpnia przypadnie kolejna rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, która zmieniła bieg historii naszej ojczyzny. Skutki tego triumfu Wojska Polskiego wpłynęły także na historię Europy, bowiem zatrzymano nawałnicę bolszewicką, która zagrażała nie tylko naszemu narodowi. W to wielkie święto Maryjne polecajmy Królowej Polski losy naszego Narodu. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają.
  3. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w konfesjonale nie będzie. Przypominamy także o wakacyjnym porządku Mszy Św.  W tygodniu i w niedziele oraz święta nie ma Mszy św. o godz. 17.00. W niedzielne i świąteczne popołudnia Msze św. w naszej Bazylice o godz. 18.30 i godz. 20.00.
  4. Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej wraz z Instytutem Duchowości Ignacjańskiej przy Collegium Bobolanum Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Ignacjańskiej. Bliższe informacje na plakacie i stronie internetowej
  1. Polecamy lekturę katolickiej prasy. W najnowszym wydaniu: W Przewodniku Katolickim: Maryja Niewiasta. Jak Biblia wykorzystuje kobiecość do mówienia o Kościele, Święci z powstania – rozmowa z Agatą Puścikowską oraz jak Biblia może przyjść z pomocą w wielu problemach – rozmowa z biblistką Marią Miduch.
  2. Zachęcamy do składania podpisów  pod  protestem wobec dyskryminacji dzieci  i  młodzieży przez Ministerstwo  Edukacji Narodowej. Można to uczynić w  sklepiku  parafialnym.
  3. W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM: [Dzisiaj, w niedzielę, 11 sierpnia – św. Klara, która, zachęcona przykładem św. Franciszka, poświęciła się całkowicie Panu Bogu i z rąk Biedaczyny z Asyżu otrzymała zakonny habit, dając początek Zakonowi Ubogich Panien]. W środę, 14 sierpnia – św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin konwentualny, kapłan i męczennik, który na ochotnika zgłosił się na śmierć głodową za współwięźnia, ojca rodziny.

W sobotę, 17 sierpnia – św. Jacek Odrowąż, duchowy syn św. Dominika, który od niego otrzymał zakonny habit.

  1. Z myślą o Polakach podróżujących po całym świecie powstała mobilna aplikacja Duszpolonia.org, wskazująca najbliższą lokalizację, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Więcej informacji na stronie internetowej.
  2. Zmarli: Śp. Marianna Lambryczak l.95 z ul. Gen. Kleeberga 4. Zmarł także wielce zasłużony dla naszej parafii pan inżynier Adam Suberlak, zam. przy ul. Piórka. Data pogrzebu będzie ustalona. Przez lata pomagał naszym  księżom proboszczom w rozwiązywaniu potrzeb inżynierskich, administracyjnych i budowlanych związanych z naszym kościołem i bazyliką. Polećmy zmarłych opiece Bożej. 
  1. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy obfitych łask Bożych i opieki Matki Bożej Wniebowziętej.

 

Dowiedz się, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim.

Z myślą o Polakach podróżujących po całym świecie powstała mobilna aplikacja Duszpolonia.org, wskazująca najbliższą lokalizację, gdzie odprawiana jest Msza św. w języku polskim. Wystarczy mieć w kieszeni telefon komórkowy, w którym jest zainstalowana jest aplikacja Duszpolonia.org, albo wejść na stronę Duszpolonia.org. Aplikacja automatycznie ściąga pozycję komórki i pokazuje najbardziej aktualne informacje o Mszy Świętej po polsku w danej okolicy. Jest to Eucharystia, ale może być również zaznaczona spowiedź.

http://www.duszpolonia.org/apps.php

TAK dla religii w szkole – Protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży.

Niepokój budzą płynące z gabinetu minister edukacji informacje o zmianach w organizacji nauczania religii w szkołach, które mają wejść w życie w najbliższym czasie. Nowe warunki zostały opisane w projekcie rozporządzenia MEN na ten temat.  Od nowego roku szkolnego możliwe będzie łączenie na lekcjach religii uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych (np. klasy I-III czy IV-VIII). Zajęcia te będą mogły się odbywać jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, a stopień z religii nie będzie wliczany do średniej ocen. Planowane jest także zmniejszenie liczby godzin religii do jednej tygodniowo (obecnie, zgodnie z rozporządzeniem z 1992 r., powinny być 2 godziny, jedna może być tam, gdzie brakuje katechetów).

Zmiany te są sprzeczne z aktami prawnymi regulującymi nauczanie religii w szkołach publicznych w Polsce (konkordatem, rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 1992 r. i konstytucją). Przede wszystkim jednak są one niekorzystne: zarówno dla uczniów, gdyż nie uwzględniają procesu rozwoju dzieci oraz zasad psychologicznych, pedagogicznych i dydaktycznych, a nawet te zasady lekceważą, jak i dla katechetów, ponieważ pozbawiają ich możliwości prowadzenia zajęć na odpowiednim poziomie, a pośpieszne wprowadzanie zmian rodzi u nich obawy o zatrudnienie. Propozycje resortu edukacji należy uznać za przejaw nierównego traktowania korzystających ze szkolnej katechezy uczniów, ale także ich rodziców i nauczycieli religii. Wzmacniają one podział obywateli na zasługujących na respektowanie ich praw i niezasługujących na to. Dlatego budzą obawy i spotkały się z krytyką przede wszystkim środowisk i osób odpowiedzialnych za organizację lekcji religii w szkole oraz rodziców dzieci uczęszczających na nie. Zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych przez MEN zmian wyraziły w swoich oświadczeniach Komisja Wychowania Katolickiego KEP czy Stowarzyszenie Katechetów Świeckich. Negatywnie oceniają je także różni eksperci.

Na przedstawicielach resortu edukacji głosy te nie zrobiły jednak wrażenia ani nie skłoniły ich do refleksji. Dlatego cztery polskie tygodniki katolickie postanowiły zorganizować akcję pod hasłem: „TAK dla religii w szkole. Protest wobec dyskryminacji dzieci i młodzieży”. Polega ona na wyrażeniu sprzeciwu wobec działań MEN wymierzonych w szkolne lekcje religii przez wysłanie do min. Barbary Nowackiej protestu podpisanego przez jak największą liczbę osób. Formularze z tekstem protestu zostały dołączone do tygodników. Swój protest można również wyrazić za pośrednictwem internetu na stronie: www.lekcjereligiiwszkole.pl. Celem akcji jest zwrócenie uwagi władzom, że decyzje dotyczące szkolnych lekcji religii nie mogą być podejmowane przez resort edukacji arbitralnie, z pominięciem strony kościelnej. Domagamy się też, aby wszelkie zmiany dotyczące nauczania religii w szkołach odbywały się zgodnie z prawem i były konsultowane oraz uzgadniane z rodzicami i nauczycielami religii różnych wyznań oraz z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. I aby rządzący respektowali prawa wierzących obywateli. Jednym z nich jest prawo uczniów do nauki religii w szkole, gwarantowane przez konkordat.

https://www.niedziela.pl/artykul/172150/nd/TAK-dla-religii-w-szkole

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.