Ogłoszenia duszpasterskie 11.07.2021

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – XV Niedziela Zwykła

 

  1. Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus.
  2. We wtorek 13 lipca po Mszy o 18.30 trzeci w tym roku Dzień Fatimski z Mszą św. i różańcem dookoła kościoła. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej i wszystkich Parafian. Przynieśmy ze sobą różańce, lampiony, świece lub znicze.
  3. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Informujemy naszych Parafian, że w miesiącach wakacyjnych Stały Konfesjonał jest do dyspozycji penitentów o stałych godzinach z wyjątkiem sobót. W soboty dyżuru w Stałym Konfesjonale nie ma.

I jeszcze jedna ważna informacja.  Podczas wakacji biuro parafialne czynne będzie tylko w godzinach popołudniowych od poniedziałku do piątku od godz. 16.00 do 17.00. Za utrudnienia przepraszamy.

  1. W naszej historii są różne, często bardzo bolesne, karty. Dziś przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. Módlmy się za tych, którzy ponieśli śmierć, oraz o to, żeby już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni.

5.W piątek, 16 lipca, liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel mówiące o historii szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XIII wieku.  Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Szkaplerz obok różańca stał się jednym z podstawowych nabożeństw maryjnych. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. W naszym sanktuarium podczas Mszy św. o godz. 18:30 będzie okazja do przyjęcia szkaplerza. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.    

6.Za tydzień w niedzielę podczas każdej Mszy św. wspominać będziemy świętego Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu!  Za tydzień po każdej Mszy św. poświęcenie pojazdów mechanicznych na placu przed kościołem.   Nasze pojazdy to nie tylko samochody, ale również motocykle, quady, rowery, którymi się poruszamy. Kierowców prosimy o ustawianie swoich pojazdów   dookoła kościoła.   Tradycyjną zbiórkę ofiar   na zakup pojazdów dla misjonarzy w ramach akcji Miva Polska przeprowadzamy za tydzień w niedzielę podczas wszystkich Mszach św.

7.W tym roku   zgodnie z fordońską tradycją równolegle do trwającej jasnogórskiej pieszej pielgrzymki diecezjalnej wyrusza w lipcu w dniach 19 lipca – 26 lipca 2021 roku DEKANALNA PIELGRZYMKA między parafiami Fordonu. Szczegóły za tydzień.

  1. Nasza Parafia wraz z Fundacją „Wiatrak” organizuje dwudniowy wyjazd na beatyfikację ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej. Zapraszamy na te autokarową pielgrzymkę w terminie 11-12 września. Koszt wyjazdu 400 zł. Zapisy w biurze parafialnym, zakrystii lub recepcji „Wiatraka”.

9.Dnia 21 lipca pod hasłem „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” wyruszy z naszej Parafii piesza Promienista Pielgrzymka na Jasną Górę. Na wspólne rekolekcje w drodze zaprasza grupa Biało-Żółta. W Kościele są wyłożone intencje, które można przekazać do specjalnie przygotowanej skrzyni.   Dziękujemy wszystkim za wsparcie tego dzieła! Za tydzień w niedzielę o godz. 15.00 w Domu Parafialnym odbędzie się przedpielgrzymkowe spotkanie organizacyjne. Prosimy, aby na ten dzień dostarczyć wszystkie formularze zgłoszeniowe, które można otrzymać w zakrystii i kancelarii parafii.

  1. „Senne wskazówki” – to hasło 26 Akademickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”. W tym roku pielgrzymować będziemy do tronu Pani Jasnogórskiej w dniach 21-31 lipca pod szczególną opieką św. Józefa. Zapisy i szczegóły, dotyczące tegorocznego pielgrzymowania, dostępne są na stronie internetowej Martyrii oraz w mediach społecznościowych. Grupa „Przezroczysta” zaprasza parafian do składania intencji, w których modlić się będziemy każdego dnia na pielgrzymkowym szlaku. Do skrzyni, wystawionej w środku kościoła, można wrzucać kartki z prośbami i podziękowaniami, które złożone zostaną przed cudownym wizerunkiem Czarnej Madonny. Spotkanie przedpielgrzymkowe dla zapisanych i zainteresowanych odbędzie się za tydzień w niedzielę o godz. 19.00 w Sali DA.
  2. „Martyria” zaprasza do udziału w 2 Akademickiej Sztafetowej Pielgrzymce Biegowej z Bydgoszczy na Jasną Górę w dniach 21-22 sierpnia br. Każdy uczestnik ma do pokonania odcinek 10 km w czasie nie większym niż 70 minut. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje na stronie internetowej Martyrii i w mediach społecznościowych.
  3. Dnia 1 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej gościć będziemy pieszych pielgrzymów z Gdańska udających się na Jasna Górę. Dlatego zwracamy się do parafian, którzy chcieliby włączyć się w ten pielgrzymi trud, o przyjęcie na nocleg pątników. Zgłaszanie noclegów dla pielgrzymów z Gdańska w zakrystii po każdej Mszy św. i w biurze parafialnym.
  4. Zachęcamy wszystkich naszych Parafian do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Kościół wspiera wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się. Przykład papieża Franciszka, który nie tylko sam się zaszczepił, ale wielokrotnie apelował o szczepienie się i sprawiedliwą dystrybucję szczepionek do biedniejszych krajów, jest zachętą do szczepienia się dla tych, którym jest bliskie nie tylko dobro własne, ale również dobro wspólne.
  5. W Przewodniku Katolickim: Nowa-stara polityka rodzinna. Jej najmocniejszy punkt to ułatwienie godzenia pracy z rodzicielstwem. Ciało jak marzenie. Jak podlegamy społecznej presji dobrego wyglądu. Słuchanie Boga w trudnych chwilach. Lepiej jest słuchać Boga pośród trudności, niż mówić Mu, że mógłby zarządzać światem w lepszy sposób. One wychowają Kościół? Kobiety o oczyszczeniu, reformie i jednoczącej sile sakramentów.

15.Wszystkim naszym parafianom udającym się w najbliższym czasie na urlopy życzymy dobrego wypoczynku i szczęśliwych wakacji. Wypoczywajmy z Bożym błogosławieństwem. 

 

OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W KWESTII SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19

 

 

Podziękowanie dla Dobroczyńców naszej Parafii

Składamy serdeczne podziękowania za zrozumienie bieżących potrzeb naszej parafii w aktualnej sytuacji związanej z pandemią. Dziękujemy za ofiary składane do skarbon w kościele jak i te które zostały przelane na konto bankowe naszej parafii:

  74 1090 1072 0000 0001 0261 7319.