Ogłoszenia duszpasterskie 11.06.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  – 10 Niedziela Zwykła  – 11.VI.2023 

 1. Trwa oktawa Bożego Ciała. Dziś po sumie a w tygodniu po wieczornej Mszy św. procesja wokół kościoła. W czwartek uroczyste zakończenie oktawy Bożego Ciała. Wieczorem o godz. 18.30 Msza św. z procesją do czterech ołtarzy wokół kościoła zakończona poświęcenie wianków i ziół oraz błogosławieństwo małych dzieci. Wspólnoty prosimy o przygotowanie czterech ołtarzy na zakończenie oktawy w dniu 15 czerwca. Gorąco zachęcamy do licznego udziału, zwłaszcza dzieci szkolne i dziewczynki sypiące kwiatki.
 2. Dziękujemy za uczestnictwo w procesji Bożego Ciała, zwłaszcza tym, którzy wzięli udział w budowie i dekorowaniu czterech stacyjnych ołtarzy. Dziękujemy Parafianom, którzy pomogli w organizowaniu procesji: ministrantom, asyście, niosącym chorągwie, feretrony i inne oznaki naszej wiary. Dziękujemy służbom porządkowym Policji, Zakrystianom, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Grupom Duszpasterskim,   rodzicom i dzieciom sypiącym kwiaty na procesji, wszystkim ludziom dobrej woli Bóg zapłać.

Wiara jest do pewnego stopnia sprawą osobistą, gdyż to my podejmujemy decyzję, czy opowiadamy się za Bogiem. Mamy jednak obowiązek wyznawania jej publicznie i mężnego bronienia. Chrystus Pan wzywa do przyznania się do Niego wobec ludzi. Pamiętajmy, że świat potrzebuje dziś bardziej świadków niż nauczycieli, a my jako chrześcijanie mamy być światłem w pielgrzymce wiary. 

 1. Dziewczynki, które pragną sypać kwiatkina procesjach oktawy Bożego Ciała zapraszamy codziennie na wieczorną Mszę Świętą i procesję do piątku włącznie. Jesteśmy wdzięczni Rodzicom za pomoc i mobilizację dzieci. Dziękujemy Paniom za przygotowanie dziewczynek i towarzyszenie im podczas procesji jak również osobom, które jej w tym pomagają. Parafian zachęcamy do przynoszenia świeżych kwiatków do kartonów wystawionych w zakrystii kościoła.
 2. W najbliższy piątek, uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa. Zapraszamy czcicieli Serca Jezusowego i osoby, które przeżywają z Bogiem każdy I piątek miesiąca. Po Mszy o 18.30 wyruszymy z procesją do przygotowanego ołtarza ku czci Serca Jezusowego. Przy ołtarzu na „Bożej Roli” Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najśw. Sercu Pana Jezusa.  Piątek   to również dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy.  W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uroczystość Najśw. Serca Pana Jezusa to także Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Pamiętajmy o modlitwie za swoich duszpasterzy. 
 3. W sobotę przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy o 7.00 nabożeństwo do Niepokalanego serca NMP z wystawieniem Najświętszego Sakramentu do 8.30.
 4. Przypomnijmy, że w lipcu i sierpniu zmieniamy porządek Mszy św. I tak w dni powszednie i w niedzielę nie będzie Mszy św. o godz. 17.00. Tak będzie w miesiącach wakacyjnych w lipcu i sierpniu. Podczas wakacji kancelaria parafii czynna będzie tylko po południu w godzinach od 16 do 17 od poniedziałku do piątku. Podczas wakacji stały konfesjonał z wyjątkiem sobót będzie o stałych godzinach.
 5. Duszpasterstwo akademickie ogłasza, że: Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę z grupą „Przezroczystą”, która w tym roku kroczyć będzie w dniach 7-17 lipca. Towarzyszyć nam będzie hasło: „Nie oglądaj się! – czyli o życiowych decyzjach bez odwrotu”. Głównym bohaterem rekolekcji w drodze będzie Maryja, która na każdym etapie swojego życia mówiła Bogu „fiat”. Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje o pielgrzymce na stronie internetowej Martyrii oraz pod nr tel. 721-300-704. SPOTKANIE PRZEDPIELGRZYMKOWE dla zainteresowanych odbędzie się we wtorek 20 czerwca o godz. 19:30 w sali duszpasterstwa akademickiego. W środę, 21 czerwca, zapraszamy na ostatnią w tym roku akademickim Mszę świętą o 20:00 do kaplicy. Dziękować będziemy dobremu Bogu za wszelkie łaski oraz o pomyślność na czas zbliżającej się sesji.  
 6. We wtorek 13 czerwca po Mszy o 18.30 drugi w tym roku tak zwany Dzień Fatimski z Mszą św. i Różańcem dookoła kościoła. Zapraszamy wszystkich czcicieli Matki Bożej i wszystkich Parafian. Przynieśmy z sobą lampiony, świece lub znicze. W tym roku podczas procesji Eucharystycznej odmawiać będziemy Fatimski Różaniec.
 1. Dnia 14 czerwca w środę obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie patrona naszej diecezji – bł. biskupa Michała Kozala. O godz. 12 w katedrze bydgoskiej celebrowana będzie uroczysta Eucharystia.
 2. W środę po wieczornej Mszy św. i procesji spotkanie w Domu Duszpasterskim osób, które pragną stworzyć w naszej parafii nową grupę Apostolską tzw. Diakonię Bazyliki MBKM. Osoby, które będą w naszej Bazylice czytać podczas Mszy św. lekcje, śpiewać międzylekcyjne psalmy, układać przy ołtarzu kwiaty, dbać o porządek w kościele, służyć do Mszy św. pomagać w kancelarii parafii zapraszamy w każdą środę po wieczornej Mszy św. na krótkie spotkanie z księdzem proboszczem do Domu Duszpasterskiego. Diakonia Bazylik MBKM – nowa Wspólnota Bazyliki.
 3. W sklepiku parafialnym można zapisywać się na dwudniową pielgrzymkę Radia Maryja do Częstochowy. Termin pielgrzymki 8 i 9 lipca.
 1. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej bazyliki za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, na tacę czy do skarbon w kościele i kaplicy. Bóg zapłać
 2. Przy wyjściu z kościoła w sklepiku i zakrystii nabyć można „Przewodnik Katolicki. Czytamy w nim, że w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego w piątek po oktawie Bożego Ciała znajduje się uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzień później umieszczone zostało wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Co oznaczają te święta? Ponadto polecamy rozmowę z Alfredą Walkowską, założycielką Polskiego Centrum św. Hildegardy z Bingen. Polecamy lekturę katolickiej prasy.
 3. Zmarli: Śp. dr Zdzisław Grzelakowski l.79 ul. Piechockiego 12. Pogrzeb zmarłego jutro o godz. 12.00 na cmentarzu Nowofarnym. Zmarłych polećmy Miłosierdziu Bożemu.
 4. Wszystkim naszym parafianom, gościom i sympatykom życzymy miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia.

OGŁOSZENIA – FUNDACJI „WIATRAK”

Fundacja „Wiatrak” zaprasza bydgoszczan w wieku 60+ do „Wiatrakowego Klubu Seniora”. Głównym celem realizowanych działań jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w różnych dziedzinach życia społecznego. Spotkania są bezpłatne i obywają od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -14:00 się w Domu Jubileuszowym im. Jana Pawła II w Fundacji „Wiatrak” przy ul. Bołtucia 7. Plan zajęć dostępny jest na stronie internetowej i w budynku Fundacji „Wiatrak” oraz w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” zaprasza dzieci (od I do IV klasy szkoły podstawowej) na warsztaty, które odbędą w pierwszej połowie lipca. Zajęcia odbywać się będą w godzinach 9:00 – 13:30 w sali świetlicy „Pinokio” (ul. Bołtucia 7, budynek Fundacji „Wiatrak”).Harmonogram warsztatów oraz dokumenty zgłoszeniowe dostępne są do pobrania na naszej stronie internetowej: https://wiatrak.org.pl/wakacje-z-wiatrakiem-warsztaty/ Szczegółowe informacje dostępne są  na stronie internetowej i w budynku Fundacji „Wiatrak” oraz  w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

Seniorada Tydzień Międzypokoleniowy – Fundacja „Wiatrak” zaprasza seniorów wraz z rodzinami i znajomymi na specjalne zajęcia, które odbędą się 12, 14 i 15 czerwca w Fundacji „Wiatrak”. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej i w budynku Fundacji oraz w gablocie z ogłoszeniami w kruchcie kościoła.

PROWADZENIE NABOŻEŃSTW CZERWCOWYCH PRZY KRZYŻU MISYJNYM PRZEZ GRUPY APOSTOLSKIE

GODZ. 21.00

 

01 –  czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

02 –  piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

03 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

04 – niedziela

MARTYRIA

05 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

06 – wtorek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

07 – środa

OAZA RODZIN

08 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

09 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

10 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

11 – niedziela

RADIO MARYJA

12 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

13 – wtorek

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

14 – środa

CHÓR FORDONIA

15 – czwartek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

16 – piątek

GRUPA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

17 – sobota

GRUPY PIELGRZYMKOWE

18 – niedziela

MARTYRIA

19 – poniedziałek

NEOKATECHUMENT

20 – wtorek

  OAZA RODZIN

21 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

22 – czwartek

APOSTOLSTWO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

23 – piątek

RADIO MARYJA

24 – sobota

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI

25 – niedziela

MARTYRIA

26 – poniedziałek

ODNOWA W DUCHU ŚWIĘTYM

27 – wtorek

OAZA RODZIN

28 – środa

TOWARZYSTWO ŚWIETEGO WOJCIECHA

29 – czwartek

CHÓR FORDONIA

30 – piątek

STOWARZYSZENIE WSPIERANIA POWOŁAŃ

 

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.