Ogłoszenia duszpasterskie 11.02.2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIEVI NIEDZIELA ZWYKŁA – 11.II.2024 ROK

 1. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Wczoraj o godz. 10.00 w naszej parafii odprawiona została Msza Św. podczas której spowiadaliśmy i udzieliliśmy sakramentu chorych około 300 parafianom. Dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły zorganizować ten dzień i spotkanie osób chorych i podeszłego wieku w naszej Bazylice.
 2. W najbliższą środę, 14 lutego, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem.   W Środę Popielcową Msze Święte w naszym kościele jak w każdą niedzielę w godzinach: 7.00, suma o 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i po południu 17.00, 18.30 i 20.00. Na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu na wszystkich Mszach będzie obrzęd posypania głów popiołem, który jest symbolem podjęcia pokuty za własne grzechy i za grzechy całej ludzkości.  
 3. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.
 4. Jako wspólnota Kościoła Diecezjalnego w Środę Popielcową zbieramy podczas Mszy św. ofiary na wsparcie hospicjów Diecezji Bydgoskiej: bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy, św. Elżbiety w Złotowie oraz Stacji Opieki Długoterminowej Caritas w Sępólnie Krajeńskim.
 5. By przybliżyć w czasie Wielkiego Postu każdego z nas do Chrystusa, Kościół zaprasza na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Droga Krzyżowa w naszej świątyni dla dzieci w piątki o godz.17.30, dla dorosłych o godz.9.00 po Mszy św. i o godz. 18.00. Dla młodzieży w kaplicy o godz. 20.00. Wielkopostne Nabożeństwo Pasyjne Gorzkich Żali w niedzielę z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00, a dla młodzieży o godz. 21.00.
 6. „Trzeźwość jest polską racją stanu” – to hasło 57. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w polskim Kościele obchodzony jest w dniach 11-18 lutego. W ubiegłym roku Polacy wydali na alkohol 45 mld złotych, co jest rekordem wszechczasów. Niech rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Trzeźwości będzie okazją do mocnych wielkopostnych postanowień. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.
 7. Po kolędzie powróciliśmy do   tradycyjnego porządku codziennych Mszy św. o godz., 7.00, 8.30, 17.00 i 18.30. Przywracamy też dyżur stałego konfesjonału. Przypomnijmy w dni powszednie stały konfesjonał od poniedziałku do czwartku od 7.30 do 8.00 i od 18.00 do 18.30 a w piątki i soboty od godz. 9.30 do 12.00 i od godz. 14.30 do 17.00.
 8. Ogłoszenia akademickie:

  -We wtorek, od godz. 20:00, do auli Domu Parafialnego, studenci Martyrii zapraszają na „Walentynkowe Ostatki”, czyli zabawę taneczną na zakończenie karnawału. Zabawa zakończy się Mszą św. o północy w sali Martyrii z posypaniem głów popiołem na rozpoczęcie Wielkiego Postu.

   -W Wielkim Poście zapraszamy na akademickie nabożeństwa pasyjne: w każdy piątek o godz. 20:00 w kaplicy Droga Krzyżowa, przygotowywana przez wspólnoty młodzieżowe naszej parafii; oraz w niedzielę, po Mszy św. akademickiej, Gorzkie Żale z fragmentem orędzia Ojca świętego Franciszka na Wielki Post i adoracją Najświętszego Sakramentu. 

   -Przypominamy, że od Wielkiego Postu niedzielne Msze św. akademickie celebrowane będą w kaplicy.   

   -W dniach 25-28 lutego, zapraszamy do przeżycia wielkopostnych rekolekcji pt. „Jak siebie samego”. Rekolekcje poprowadzi ks. Jarosław Magierski z Łodzi, odpowiedzialny za Duszpasterstwo i Strefę Wsparcia „Papageno Team” – duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, po próbie samobójczej oraz doświadczonych samobójstwem bliskiej osoby (www.papagenoteam.com). Nauki rekolekcyjne w niedzielę podczas każdej Mszy świętej oraz w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 8:30, 18:30 i 20:00 w kaplicy dla młodzieży akademickiej.  

 9. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 16 lutego o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
 10. Ks. Marek zaprasza dalej na Spacery Miłosierdzia w poniedziałki   w godzinach od 21.00 do 22.00 i potem do ostatniego potrzebującego. Najbliższy spacer w poniedziałek, 12 lutego
 11. W Przewodniku Katolickim: warto przyjrzeć się motywacji osób, które zrezygnowały z konsumpcji alkoholu oraz o transformacji toksycznych relacji. Polecamy lekturę katolickiej prasy. Zapraszamy do interesującej lektury.
 12. Zapraszamy do rezerwacji biletów na koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w sobotę 6 kwietnia o g.19.00. Bilety w cenie 30 zł można zamawiać w biurze parafialnym.
 13. W ubiegłym tygodniu Bóg powołał do siebie z naszej wspólnoty: śp. Błażej Żakowski l.40 z ul. Kleina 7, śp. Janina Romanowska l.93 z ul. Zygartowicza 14, śp. Leszek Sijka l.66 z ul Wysoka 4. oraz ks. prałat Mieczysław Bieliński, były proboszcz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. Niech nasza modlitwa wyprosi im oglądanie Bożego oblicza na wieki: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.
 14. Wszystkim osobom uczestniczącym dziś w świętej liturgii w naszej świątyni życzymy miłej niedzieli i obfitych łask Bożych w rozpoczętym dziś nowym tygodniu.

 

 

 

 

 

 

Ogłoszenia parafialne 11.02.2024r.

 

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza osoby z niepełnosprawnością intelektualną na zajęcia klubowe, które realizowane są     w placówce WTZ ul. Porazińskiej 9 Bydgoszcz Fordon

 

– Zachęcamy do przekazanie 1,5% na działania, inicjatywy Fundacji „Wiatrak” Razem możemy więcej!!!!

– Ruszył nabór do przedszkola ” U karolka” w Fundacji ” Wiatrak” na rok szkolny 2024/2025

–  Przedszkole edukuje w duchu nauczania Św. Jana Pawła II, oferuje zindywidualizowane podejście w niewielkich grupach, wiele zajęć dodatkowych w ramach czesnego. Przedszkole realizuje kształcenie specjalne, wczesne wspomaganie rozwoju, posiada zaplecze terapeutyczne w postaci sal do zajęć specjalistycznych takich jak logopedia, trening umiejętności społecznych czy integracja sensoryczna. Wykwalifikowana kadra gwarantuje wysoką jakość opieki i kształcenia. Przedszkole prowadzi roczne przygotowanie szkolne, czyli tak zwaną „zerówkę”.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod numerem 513-945-785,  na stronie FB przedszkola lub osobiście w Domu Jubileuszowym.

Zostało jeszcze tylko kilka miejsc.!!!!!

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.