Ogłoszenia duszpasterskie 10.12.2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE   II Niedziela Adwentu – 10.XII.2023 rok

Dziś w naszej Bazylice gości ks. dr Łukasz Pawłowski, salezjanin, który rozpoczyna   coroczne rekolekcje św. Adwentowe. Nauki rekolekcyjne dziś podczas wszystkich Mszy św. a jutro we wtorek i środę o godz. 8.30 albo 18.30 a dla akademików o godz. 20.00 w kaplicy. Serdecznie zapraszamy.

Dzisiaj w drugą niedzielę Adwentu, 10 grudnia, w Kościele   w Polsce   obchodzimy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku    towarzyszy mu hasło „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem „Dnia modlitwy i pomocy   jest duchowe i finansowe wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i w Azji Środkowej – w Białorusi, Ukrainie, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji.  Ten dzień   jest wyrazem naszej solidarności, z której kiedyś sami korzystaliśmy, a teraz możemy ją okazywać. W zeszły roku zebrano prawie 4 miliony zł. Z tych funduszy kupiono artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze i piecyki do ogrzewania.

Dzisiaj kolejny raz wesprzyjmy ofiarami   nasze siostry i naszych braci z Białorusi, Ukrainy i innych Kościołów wschodu.

 

 1. Aby umocnić w nas ducha Bożego i pełniej przeżywać czas Adwentu gromadzimy się w Polsce przy Maryi na tzw. „roratach”. Msza św. roratnia dla dorosłych w tym roku sprawowana jest codziennie oprócz niedziel o godz. 7.00. Natomiast roraty dla dzieci i młodzieży będą codziennie od poniedziałku do piątku włącznie o godz.17.00.
 2. Dzisiaj w II niedzielę adwentu przeprowadzamy tradycyjną już zbiórkę artykułów spożywczych w ramach akcji adwentowej „Kilogram dla potrzebujących”. Prosimy o składanie do koszy przy wejściu do kościoła artykułów spożywczych o dłuższej możliwości przechowania. Z darów tych przygotujemy paczki dla najbardziej potrzebujących parafian i dla dzieci ze Świetlicy Sióstr Miłosierdzia w Fordonie a także dla Domu Samotnej Matki.   Artykuły składamy do pojemników przy wejściach do kościoła.  Przy figurze św. Antoniego skarbonka dla osób, które akcję pragną wesprzeć swoja ofiarą.
 3. Informacja dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św. Odbiór szat liturgicznych dla dzieci pierwszokomunijnych będzie w sobotę 16 grudnia w domu duszpasterskim od godz. 10.00 do 10.30.
 4. Ks. Piotr – duszpasterz młodzieży akademickiej ogłasza, że:
 • W środę, po Mszy świętej akademickiej, spotkanie z ks. rekolekcjonistą Łukaszem Pawłowskim z cyklu Q&A. 
 • W Adwencie zapraszamy na Roraty akademickie w każdy poniedziałek o godz. 7:00 do kaplicy. Po Mszy świętej studenci zapraszają na śniadanie.    
 • Martyria zaprasza na kolejną edycję „Adwentowej Kawy” czyli podcastu – cyklu radiowych rozmów z ciekawymi ludzi, zainspirowanych codzienną adwentową Ewangelią. To inicjatywa rozważania Słowa Bożego w codzienności. Kawę możesz znaleźć na: adwentowakawa.pl
 1. Przeżywany przez nas Adwent ma być czasem wewnętrznej, duchowej mobilizacji. Jaką praktyką ascetyczną naznaczamy tegoroczny Adwent, jakie dobre postanowienia powzięliśmy? Wielu ludzi czekając na Boga czeka najpierw na człowieka. Może właśnie na ciebie. Tradycyjnie w Adwencie spotykamy się z Chrystusem przebaczającym w spowiedzi św. W tym roku spowiedź adwentową dla parafian zaplanowaliśmy na 23grudnia w sobotę przed świętami.
 2. Opłatki wigilijne poświęcone w niedzielę Chrystusa Króla otrzymać można w zakrystii po Mszach św. i biurze parafialnym w godzinach urzędowania. Świece wigilijne zostały już rozprowadzone prawie w całości.  Świece można nabyć dziś w zakrystii.  Cena świecy dużej to 20 zł, a małej 10 zł. 
 1.  Składamy także serdeczne podziękowania za wspieranie bieżących potrzeb naszej parafii. Dziękujemy za ofiary przelane na konto naszej parafii jak i składane do skarbon w kościele.
 2. Ten tydzień obfituje w rocznice dramatycznych wydarzeń w naszej ojczyźnie: w środę przypada 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego, a w końcu tygodnia – 53. rocznica masakry na Wybrzeżu. Niech nie zabraknie modlitwy w intencji naszej umiłowanej ojczyzny oraz w intencji pokoju na świecie.
 3. Domowy Kościół zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na comiesięczne Czuwanie z Maryją w modlitwie różańcowej, które odbędzie się w najbliższą sobotę 16 grudnia o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy.
 4. Zachęcamy do nabywania i lektury katolickiej prasy: „Przewodnika Katolickiego”, w którym przeczytamy m.in.  wiernych zaangażowanych jest około ośmiu procent wśród praktykujących. Czy Polacy są jeszcze religijni? Synod zapoczątkowany przez Kościół w Niemczech budzi emocje. Czy Berlin i Watykan wciąż podążają wspólną drogą? 
 5. Politechnika Bydgoska zaprasza na 3 Akademicki Jarmark Bożonarodzeniowy w dniach od 15 w piątek od godz. 15.00 oraz 16 i 17 grudnia w godzinach od 12 do 20 wuczelnianym kampusie. Organizatorzy zapewniają, że jarmarczne stragany wypełnione będą po brzegi regionalnymi smakołykami, ozdobami, rękodziełem, dźwiękami wykonywanych na żywo kolęd czy blaskiem świątecznych iluminacji, czyli kwintesencją bożonarodzeniowej atmosfery. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i smakołyków! Naturalne kozie sery, oscypki, wędliny, ryby, powidła, domowe owocowe przetwory, miody, pierogi i wiele, wiele innych. Koncerty na żywo, pokaz świątecznej gry świateł – to wszystko przed nami! 
 6. Roraty dla młodzieży przed bierzmowaniem oraz młodzieży szkół średnich w sobotę o godz.00. Po Mszy św. śniadanie dla młodych w domu duszpasterskim.
 7. Pragniemy poinformować, że wizytę kolędową u Parafian, w tradycyjnej formie, rozpoczniemy 27 grudnia.
 1. Betlejemskie Światełko Pokoju w naszej parafii harcerze przekażą 17 grudnia podczas Mszy świętej o g.11.30.
 2. Zmarli: śp. Śp. Jan Wilma l. 73 z ul. Kleina 7, śp. Artur Wiecki l. 83 z ul. Tychoniewicza 1, śp. Bronisława Jędrasik, lat 75, zam. ul. Witeckiego 3.
 3. Wszystkim osobom uczestniczącym w dzisiejszą niedzielę we Mszy św. życzymy obfitych łask Bożych w nowym, drugim tygodniu Adwentowego oczekiwania na przyjście Pana.                                                                          

 

 Ogłoszenia Fundacji „Wiatrak” 10.12.2023

 1. Fundacja „Wiatrak” zaprasza do włączenia się w adwentową akcję „Piernik do Wiatraka”. Przy wejściu do naszego kościoła, który jest jednym z kościołów stacyjnych tej akcji, będą specjalnie przygotowane i oznakowane kosze do składania pierników. Dowolną liczbę wypieczonych pierników można dostarczać do 19 grudnia. Zebrane wypieki będą przekazane potrzebującym przez wolontariuszy Wiatraka 20 grudnia podczas Bydgoskiej Wigilii dla Ubogich w Hali „Łuczniczka”.
 2. Zapraszamy dzieci i opiekunów na warsztaty zdobienia pierników w ramach świątecznej akcji „Piernik do Wiatraka”. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 17 grudnia o godz. 12:30 (po Mszy Świętej dla dzieci) w restauracji „Wiatrak” (ul. Bołtucia 7). Warsztaty z dekorowania pierników poprowadzą zawodowi cukiernicy bydgoskiej cukierni Sowa.
 3. Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” ogłasza konkurs pt. „Wieniec adwentowy”. Serdecznie zapraszamy dzieci oraz młodzież do wzięcia udziału w naszym konkursie, polegającym na zrobieniu wieńca adwentowego, który jest wspaniałą okazją do odkrycia swoich talentów i zdolności plastycznych oraz rozwijania wyobraźni. Prace konkursowe wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym przyjmujemy do 21 grudnia 2023 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwwww.wiatrak.org.pl
 4. Dział międzynarodowy, który stwarza przestrzeń do rozwijania młodych talentów  i  poszerzania wiedzy kulturowej zaprasza do udziału w konkursie tegorocznej edycji projektu „Hej kolęda, kolęda”. Zadaniem konkursowym jest zaprezentowanie kolędy w języku obcym. Nagrania można przesyłać do 12 grudnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowejwwww.wiatrak.org.pl
 5. Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Wiatrak” zaprasza na kiermasz świąteczny. Stoisko z pracami podopiecznych można odwiedzić w niedzielę 17 grudnia (w godz. 8:00 – 14:00) w Parafii MBKM w Fordonie.

Bydgoski Orszak Trzech Króli – 2024

Jak co roku 6 stycznia 2024 r., ulicami Bydgoszczy przejdzie Orszak Trzech Króli. Orszak rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp Krzysztofa Włodarczyka. Barwny orszak ze śpiewem kolęd wyruszy sprzed kościoła ok g.13.00 i przejdzie do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy Orszaku. Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtę stanowią królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. 

Do orszaku może przyłączyć się każdy, stając się nie tylko widzem ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia – aktorem. Jedyny wymóg to odpowiedni strój.  Więcej informacji na http://www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku [konto „Orszak Trzech Króli – Bydgoszcz]

Studium Duchowości Franciszkańskiej

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: sekretariat@cef.bydgoszcz.pl.

 

Modlitwa za Diecezję Bydgoską

Boże, Ojcze Wszechmogący,
dziękujemy Ci za nasz bydgoski Kościół. 
Dziękujemy za wszystkich, 
którzy Go tworzą.
Za każdą wspólnotę parafialną,
każdy klasztor i dom zakonny,
za każde diecezjalne dzieło.
Spójrz łaskawie na:
ojców, matki, młodzież i dzieci,
ludzi chorych i zagubionych,
osoby samotne i tych, którzy utracili wiarę. 
Wylewaj Ducha Świętego na duchowieństwo, 
osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich,
aby sprostali swojemu powołaniu i swojej posłudze. 
Daj nam liczne i dobre powołania
kapłańskie, zakonne i apostolskie.
Umacniaj naszą wiarę,
wlewaj nadzieję i ucz pas kochać,
byśmy z odwagą i ufnością
każdego dnia świadczyli o Ewangelii. 
Maryjo, Matko Pięknej Miłości,
błogosławiony Biskupie Michale
módlcie się za nami.